Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Blogovat o jídle je dobrý byznys. Jak ale uspět? Několik tipů

Jídlo

  10:12
Jídlo z obrázku na monitoru nechutná ani nevoní. Přesto zrovna blogy nebo společenské sítě (a další internetové kanály), na kterých se o jídle mluví, patří k nejčtenějším.

Gordon Ramsay: pokud nevaří, aspoň o jídle twittuje.

Když se před časem udělovaly ceny za nejlepší internetové blogy, téma jídlo se dokázalo protlačit mezi prvních pět skoro na všech kontinentech.

Na internetu se pohybují nejen slavní šéfkuchaři (například Twitter Gorgona Ramsaye) a restaurace, ale internet se stal zejména ideální platformou pro vznik nových trendů a novinek.

Psaní o jídle na internetovém blogu slibuje také dobrý byznys: většina foodblogerů vlastně čeká, až je někdo objeví a oni se dostanou k recenzování restaurací v médiích nebo vydají vlastní knihu.

Fenomén Cuketka
Není to tak dlouho, co měl nejslavnější český foodbloger Martin

Tipy

České adresy
cuketka.com
sanger.foodblogs.cz

Světové adresy
twitter.com/gordonramsay01
twitter.com/frenchchefwife twitter.com/APWChef twitter.com/davidlebovitz

Kuciel alias Cuketka na Facebooku víc fanoušků než zpravodajský server iDnes. I v současnosti si vede více než dobře, má sedm tisíc příznivců.

Původní profesí lékař si své publikum získal vtipným stylem i chutí, s níž se vrhá do různých "záškodnických" akcí, jako je testování bister v tržnici Sapa.

Také recenzent Lidových novin Michal Sänger začínal na blogu: "Mojí prvotní snahou bylo dát k dispozici svoje gastrozážitky z cest, protože když plánuju nějaký výlet, tak hledám různá doporučení, kde a co ochutnat," vzpomíná na svoje začátky.

Podle Sängera je ale největší sláva foodblogerů pryč, spíš jich ubývá. "Vyložený hladomor zavládl ve světě vtipných gastroprofesionálů, kde je jediným fungujícím zdrojem dietní Twitter," poukazuje Sänger gastronomickou hatmatilkou na fakt, že většina zajímavých blogů postrádá už delší dobu aktuální příspěvky a centrem dění se naopak stala sociální síť Twitter (kde lze publikovat zprávu o maximální délce 160 znaků).

Jedním z mála českých foodblogerů, jenž se prací s jídlem profesionálně živí, je Matouš Petráň, který vystupuje pod přezdívkou Matesola. Bývalý provozní luxusní restaurace Como si svoje čtenáře (na Twitteru jich má přes 1400, to je na české poměry docela dost) získává nekompromisním přístupem k pokleskům svých kolegů i drsným humorem. "Chtěl jsem mimo jiné dělat semináře stolování. Teď se dozvídám, že už je dělá Jana ,Peříčko‘ Štefánková, která se to naučila v Honolulanech," naráží na skutečnost, že někdejší moderátorka erotické show dnes pořádá kurzy stolování v různých částech světa.

Lákavější zahraničí
Český gastronomický autorský internet je v současnosti v útlumu, s jistotou se však lze obrátit do světa. Za pozornost stojí stránka cukráře Davida Lebovitze, který třeba zasvěceně poradí, jak upéct dokonalý chleba.

Originální je také účet manželky francouzského šéfkuchaře Krissy Lefebvre, která vtipně glosuje dění nejen v manželově restauraci. Plodným internetovým přispěvatelem je šéfkuchař špičkové restaurace The Fat Duck Ashley Palmer-Watts. Zajímavým nováčkem na síti se potom může stát Steve Allen, šéfkuchař v jednom z Ramsayových podniků – londýnském Claridge’s.

A jenom na závěr: titulek tohoto článku je českým překladem názvu velmi populárního blogu o jídle Lickmyspoon.com. Jedna z jeho autorek se nedávno vdala, snad nepřestane blogovat.

Jak se proslavit

1. Nejdůležitější jsou vlastní kvalitní fotky jídel, o nichž se na blogu píše: žádná upatlaná čokoláda na dortu ani rozostřené snímky. Co není pohledné, přikryje se květinovou dekorací.

2. Vybrat si téma, které ještě nikoho nenapadlo: například publikovat pouze fotografie jídel z nemocnic nebo stravy v letadle.

3. Nebát se být kontroverzní. Pokud je navštívená restaurace otřesná, pak je třeba pustit se i do nepříjemných detailů o vlasech v polévce či o plesnivé dýni, kterou má podnik jako dekoraci na stole.

4. Být profesionál. Číšníkům blogujícím o chybách v servise či šéfkuchařům publikujícím recepty se věří víc, než když to napíše člověk bez znalostí zákulisí. Neuškodí si projít alespoň některými z dobrých kuchařských kurzů nebo si nechat udělat tzv. papíry na hubu, tedy senzorické zkoušky (test schopnosti rozpoznávání a vnímání základních chutí a pachů, schopnosti barevného vidění). V opačném případě bude výsledný produkt pořád trochu evokovat "maminu od plotny".

5. Je lepší vrhnout se na pokrmy, jichž se většina normálních lidí bojí. Spíše než špagety s omáčkou zaujme zkušenost s uzením masa (ideálně v paneláku) nebo s kynutím chleba a výrobou vlastního kvásku.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!