Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bloomberg číhá na příležitost

Svět

  11:33
New York - Žádný nezávislý kandidát nikdy prezidentské volby v USA nevyhrál. Newyorský starosta Michael Bloomberg by však mohl... při správné souhře okolností. Někdejší demokrat a od loňs k é h o léta i bývalý rep u b l i k á n Bloomberg by rád kandidoval jako u m í r n ě n ý „hlas rozumu“ a „sjednotitel“. Šanci ovšem může mít jedině tehdy, když demokraté a republikáni při nominaci prezidentských kandidátů sáhnou po extrémnějších variantách.

Michael Bloomberg foto: ČTK

„Starosta Mike“ by měl například velkou šanci proti populistovi Johnu Edwardsovi nebo favoritovi konzervativních křesťanů Miku Huckabeemu.

 Před pár dny to s jeho kandidaturou vypadalo bledě, protože Barack Obama se svým poselstvím o změně hašteřivého klimatu ve Washingtonu jasně vyhrál ve stranických shromážděních v Iowě a průzkumy ho favorizovaly i v primárkách v New Hampshire. Nečekané vítězství Hillary Clintonové - nejvíc polarizující osobnosti mezi všemi kandidáty -naopak Bloombergovy naděje posílilo. Nic není zatím oficiální, ale to ostatně do poslední chvíle nebylo ani v roce 2001, když Bloomberg kandidoval na newyorského starostu. Až v červnu ohlásil, že má o funkci vůbec zájem, a na začátku listopadu byla jeho. Bloombergovi bývalí spolupracovníci přitom tvrdí, že přípravy kampaně běžely naplno (a v naprosté tichosti) minimálně od února.

Proto nikdo nyní nebere příliš vážně Bloombergova tvrzení, že „není kandidátem“. Není. Zatím. Oficiálně. Vzákulisí totiž Bloombergův tým intenzivně zkoumá půdu a zjišťuje, kdo by byl ochoten jeho nezávislou kandidaturu podpořit.

Bloomberg vábí známá jména
Soudě podle složení účastníků pondělní konference na Oklahomské univerzitě, mohla by to být velká jména z obou amerických partají. Bloombergovi tam sekundovali bývalí vlivní senátoři Sam Nunn a David Boren, bývalý prezidentský kandidát Gary Hart nebo současný senátor a republikánský rebel Chuck Hagel. Mezi nimi by si podle listu The Washington Post mohl Bloomberg vybrat kandidáta na viceprezidenta.

 Oklahomské fórum, jehož hlavním výsledkem byl apel na obě hlavní politické strany, aby přestaly s „polarizací americké politiky“, bylo jednou z řady velkých akcí Bloombergovy (ne)kampaně.

Newyorský starosta totiž už aspoň rok krouží po USA a přednáší o nestranické politice, o globálním oteplování, přistěhovalectví, držení zbraní, zdravotní péči... Tedy, shodou okolností, o klíčových tématech prezidentské kampaně.

 Bloomberg díky tomuto turné vstoupil do povědomí mnoha Američanů, kteří o něm do té doby vůbec neslyšeli. „Na trhu je poptávka po někom, kdo by sjednotil levici a pravici, demokraty a republikány, a vytvořil fungující vládní koalici,“ říká analytik CNN Bill Schneider a dodává: „Tenhle prostor tam ale bude, jen když strany nominují kandidáty, kteří nejsou schopni získat si střed.“

 Proto Bloomberg čeká, dokud nezíská veškeré informace. Ty bude mít nejpozději na začátku února, po primárkovém „superúterý“, kdy bude v podstatě jasno, koho demokraté a republikáni postaví do voleb. Definitivně se bude muset rozhodnout na začátku března, kdy bude třeba v Texasu (a zbylých 49 státech) začít sbírat podpisy, jež nezávislí kandidáti potřebují, aby je volební komise zapsaly na volební lístky.

Oproti jiným nezávislým kandidátům má ale Bloomberg výhodu. Ohromné jmění, které časopis Forbes odhaduje na 11,5 miliardy dolarů, mu umožňuje do kampaně vstoupit pozdě, investovat do ní až miliardu dolarů a pořádně jí zamíchat.

 To s sebou nese obvinění, že si chce funkci koupit. Jednu si už ale „koupil“ v roce 2001. A voliči byli tak spokojeni, že ho o čtyři roky později zvolili znovu. Ještě nyní má Bloomberg podporu 75 procent Newyorčanů. Přesto by Bloomberg paradoxně prezidentské volby v New Yorku prohrál. Podle průzkumů by dostal jen 34 procent hlasů a kterýkoliv demokrat by ho porazil. New York je prostě „demokratické“ město.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!