Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Boeing: Vybudujme mobilní protiraketový štít pro NATO

Svět

  8:02
HUNTSVILLE - Americká letecká společnost Boeing představila návrh na vybudování mobilního protiraketového štítu, který by dle potřeby byl letecky přemísťován na konkrétní základny NATO.

Boeing C-17

Americký výrobce letecké techniky Boeing představil návrh na vybudování mobilního protiraketového štítu, který by dle potřeby byl letecky přemísťován na konkrétní základny NATO. Zařízení by mohlo pozměnit dosavadní plány na systém protiraketové obrany, o kterém Spojené státy uvažují v Česku a Polsku. Informovala o tom agentura Reuters.

Štít by mezi základnami NATO přepravovaly nákladní letouny Boeing C-17.

Podle plánů by protiraketové zařízení mohlo být použito do 24 hodin na kterémkoli z vytyčených míst. Po příletu na základnu by bylo rychle vztyčeno na zhruba dvacetimetrovém vlečném přívěsu. Systém by poskytl ochranu Spojeným státům a evropským zemím, uvedl Boeing.

Mobilní protiraketový štít podle Reuters souvisí se snahou americké vlády zmírnit obavy Ruska, že systém zamýšlený v Česku a Polsku je namířený proti němu. Podle plánů administrativy bývalého prezidenta USA George Bushe měla v rámci protiraketového štítu vyrůst v Polsku základna s raketami a v Česku radar.

Viceprezident Boeingu Greg Hyslop uvedl, že mobilní systém může být využit, když se stálé základny ve střední Evropě nepodaří prosadit z politických či finančních důvodů. Společnost již o svém návrhu informovala Pentagon a projekt by mohla dokončit do roku 2015. Mobilní štít by podle Hyslopa mohl být pravděpodobně sestaven za nižší náklady než protiraketový systém v ČR a Polsku, jehož cena by podle amerických úřadů mohla přesáhnout jednu miliardu dolarů (asi 18 miliard korun).

Moskva se silně ohrazuje proti stavbě protiraketového štítu v Evropě a považuje jej za přímé ohrožení své bezpečnosti. Američané tvrdí, že systém má bránit případným raketovým útokům především Íránu či Severní Koreje. Rusko přesto varovalo, že snahy postavit v Evropě protiraketové zařízení podkopou jednání mezi Washingtonem a Moskvou o obnovení spolupráce.

Americký prezident Barack Obama ještě definitivně nerozhodl, zda bude jeho vláda pokračovat v polsko-českém plánu. Smlouvu o radaru v Brdech podepsali před rokem tehdejší ministři zahraničí USA a ČR Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg, český parlament ji však dosud neratifikoval.

Náměstek ministra obrany USA Alexander Vershbow v červenci připustil, že Spojené státy zvažují varianty protiraketového štítu v Evropě i mimo dosavadní plán na vybudování jeho součástí v Polsku a Česku. Zdrženlivost americké vlády kolem obranného deštníku souvisí kromě politických podmínek také s ekonomickou krizí, která komplikuje vojenské výdaje.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...