Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Boje v Bělehradu odsoudila EU i OSN

Svět

  11:59
BĚLEHRAD - Včerejší násilnosti v Bělehradě odsoudila Evropská unie i Rada bezpečnosti OSN. Unie zároveň vyzvala srbskou vládu k lepší ochraně zahraničních úřadů. Pohrozila také, že v případě dalších násilností přeruší sbližování Srbska a EU. Policejní jednotky se hned ráno obejvily především u částečně vypáleného objektu amerického velvyslanectví a také u albánské mise.

V Bělehradě zavládl klid, před ambasádou se již uklízí. foto: AFP

Podle českého velvyslanectví  je nyní v Bělehradě klid a město je uklizené. Čtvrteční události podle něj byly vrcholem násilností v v srbské metropoli v souvislosti s odtržením Kosova. Pokračování napětí nicméně očekává na kosovsko-srbské hranici.

Násilnosti v Bělehradě zaměřené proti zahraničním misím v noci na dnešek jednomyslně odsoudila Rada bezpečnosti OSN. K ní se dnes přidala i Evropská unie. "Ambasády musí být chráněny, to je povinnost země," apeloval na Bělehrad vysoký představitel EU pro zahraniční
politiku Javier Solana. Zároveň varoval, že pokračující násilnosti mohou ohrozit cestu Srbska do unie. "Musí dojít ke zklidnění situace, než se obnoví klima, které umožní posun v jednání o stabilizační a asociační smlouvě."

Demonstranti v Bělehradu podpálili část velvyslanectví USA, kde bylo po uhašení plamenů nalezeno sežehlé tělo. Podle mluvčí velvyslanectví nejde o žádného z diplomatů. Podle srbských médií se obětí stal některý z demonstrantů. Ostatky jsou však v takovém stavu, že není jasné, zda šlo o muže či ženu.

Demonstranti útočili i na jiných ambasádách
Terčem útoků se staly i velvyslanectví Německa, Chorvatska, Británie, Turecka a Bosny. "Poškozuje to pověst Srbska v zahraničí," připustil šéf srbské diplomacie Vuk Jeremič. V rozhovoru pro agenturu Reuters ujistil, že vláda nepřipustí násilnosti ani v Bělehradě, ani kdekoliv jinde v Srbsku.

Při potyčkách mezi demonstranty a policisty bylo zraněno nejméně 90 lidí, včetně 32 strážců pořádku. Avšak ve chvíli, kdy demonstranti vzali útokem americké velvyslanectví, nebyl podle novinářů žádný policista v dohledu.   Spojené státy oficiálně protestovaly proti vpádu u srbské vlády vyzvaly ji, aby ostrahu zastupitelského úřadu posílila. Náměstek ministryně zahraničí
Nicholas Burns kvůli tomu telefonoval premiérovi Vojislavu Koštunicovi a ministru Jeremičovi.
"Velmi jasně vysvětlil, že považujeme srbskou vládu osobně odpovědnou za bezpečí a blaho pracovníků našeho velvyslanectví," uvedl mluvčí ministerstva Sean McCormack. "Premiér Koštunica ujistil, že tato epizoda se nebude opakovat," dodal.

Spojené státy v pondělí jako první velmoc uznaly nezávislost Kosova, o kterou se zasazovaly prakticky už od náletů proti Srbům v roce 1999. Tento krok dosud následovala desítka zemí Evropské unie, včetně největších evropských mocností Británie, Francie, Německa a Itálie. Proti se naopak postavilo Španělsko, Rumunsko a Kypr, podobně jako samo Srbsko, Rusko a Čína.
Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.