Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Borgo Agnese v Brně: brioška ve tvaru motýla a příjemná obsluha

Jídlo

  11:00
Podzimní víkend s rodinou v Brně: sobotní premiéra v divadle a nespočet sympatických kaváren, restaurací i pulzujících barů. Který z podniků vybrat? Nakonec volíme restauraci, jež zaujímá první místo v hodnocení na TripAdvisoru.

Pastva pro oči i chuťové pohárky foto: borgoagnese.cz

Borgo Agnese funguje od roku 2008 v přízemí novostavby uprostřed staré zástavby. Hned po vstupu - minimálně ze dvou třetin je zaplněno -rozeznáváme pár povědomých tváří, bývalých či současných top manažerů s rodinami na obědě. I bez rezervace jsme usazeni k příjemnému stolku na zasklené terase.

Prostředí je trošku studenější, k čemuž přispívá i nepříliš pěkná dlažba na podlaze, naštěstí ale venku svítí slunce, příjemně tlumené zastíněním na proskleném stropě. Interiér je kombinací pár starých kusů nábytku, bělostně prostřených stolků a pohodlných čalouněných křesílek a židlí s vysokými opěradly; vše v zemitých tónech.

Hodnocení

  • Jídlo: 9/10
  • Obsluha: 5/5
  • Prostředí: 4/5
  • Value for money: 5/5

Krátce po usazení se nás ujímá příjemný číšník, jenž nás bude provázet celým obědem. Ochotně zodpovídá všechny (všetečné) dotazy, a nezná-li náhodou odpověď, odkvačí do kuchyně se zeptat. Radí nám i s výběrem vína, a když si nejsme jisti, dá nám ochutnat. Ceny rozlévaného vína nás mile překvapily (1 dl za 54,- až 119,-), v Praze i v horších restauracích platíváme více. Ceny jsou férové i u nealkoholických nápojů - malá lahev tuzemské vody za 39, zahraniční za 49 korun (pobavila nás nabídka vincentky, v chřipkovém období se může hodit!).

Nabídka je tak lákavá, že se neumíme rozhodnout, až nakonec volíme za 699 korun degustační menu Petit - obsahuje pět chodů, malé tedy rozhodně není. Záhy dostáváme na stůl moc dobré amuse bouche z dýně a kozího sýra, vynikající olivový olej, košíček s pěti druhy pečiva a našlehaný pažitkový krémový sýr.

Interiér je kombinací starých kusů nábytku, bělostně prostřených stolků a...

Zanedlouho přichází i první chod: hovězí tataráček. Minimalistický talíř ze sněhobílého porcelánu s širokým okrajem je pastvou pro oči - kompozice je barevná a hravá. Noček tataráku (naškrábané maso, pepř, nasekaná pažitka) spočívá přesně ve středu, na něm slza créme franche posypaná mírně pálivou paprikou, dále několik kostiček kyselé okurky jakoby ledabyle poházených po talíři, pár kapek žluťoučké šlehané žloutkové pasty a zelené lístečky na ozdobu. Tatarák nejlépe funguje, když se všechny složky řádně promíchají, což nám vzhledem k báječně naaranžované kompozici připadá skoro jako svatokrádež, a tak jíme jednotlivé složky spíše samostatně. Přílohou jsou dva kousky otopinkované briošky složené do tvaru motýlka, vše dohromady harmonicky ladí vizuálně i chuťově, jen mírně nasládlá brioška by nebyla naší první volbou.

Chodem druhým je bílý, sametově hebký česnekový krém. Nejdříve jemná smetanová chuť, v druhém plánu sladce pikantní chuť pečeného česneku, doplněná o aromatickou citronovou trávu - nezvyklá kombinace je zcela vynikající. Texturu polévce dodávají kostičky mírně zauzených brambor a křupavých máslových krutonů. Jsme navýsost spokojeni.

Následují grilovaná foie gras - opět bezchybná a nápaditá minimalistická prezentace. Játra jsou vynikající v kombinaci s aromatickým plátkem černého ořechu (výchozí surovinou byl nezralý ořech, po nařezání na tenké plátky marinovaný v koňaku), kostičkami sladkého červeného melounu a pyré ze žlutého melounu s meduňkou. Vše se báječně snoubí a doplňuje, další trefa do černého.

Pastva pro oči i chuťové pohárky

Hlavním chodem je jelení hřbet upravený na rare až mediumrare, nakrájený na tři plátky, doplněný vynikajícím silným jusem (mohlo by ho být klidně více). Přílohu tvoří jemné našlehané cizrnové pyré, v němž pár kuliček bylo ponecháno vcelku, špalíček cukety, dvě růžičky křupavého romaneska, kousek žlutého patisonu a maličké mrkvičky s pár milimetry natě. Maso má příjemnou divokou chuť a je báječně měkké a šťavnaté, zvolená úprava mu svědčí, při větším propečení by vzhledem k nízkému obsahu tuku bylo suché.

Borgo Agnese

  • Kopečná 43
  • Brno-střed
  • www.borgoagnese.cz

Nakonec přichází créme brulée v bílé zapékací mističce. Klasický recept je inovován o červený pomeranč - výborná volba, jemnému dezertu dodává příjemnou aciditu, inzerovaný kardamom cítíme pouze v druhém plánu. Karamelizovaná cukrová krustička na povrchu pěkně křupe. Ozdobou je ostružina, borůvka a mochyně peruánská neboli physalis (bereme je na milost - vzhledem k obsahu vlákniny a vitaminů).

I když prostředí je trošku poplatné době otevření restaurace, jídlo odpovídá současným trendům, co se týče čerstvosti, kvality, sezonnosti surovin i prezentace. Oběd jsme si i díky pozorné péči personálu opravdu užili.

Autor: