Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Borůvková končí s Twitterem. Ničila jsem rodinu, říká. Její muž chce odejít z diplomacie

Česko

  5:00
PRAHA - Bývalý velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka chce odejít z diplomacie. Borůvka jako ambasador musel skončit za dramatických okolností kvůli vystupování své ženy Aleny na sociálních sítích, nyní chce podle zjištění serveru Lidovky.cz opustit ministerstvo zahraničí úplně. Důvodem má být nedůstojná pozice, již mu resort po stažení z Bernu zajistil.

Alena Borůvková. foto: ČTK

Jeho manželka pak po několika týdenní odmlce byla na sociálních sítích opět aktivní, Borůvkův zvažovaný odchod s tím však nesouvisí. Jeho žena se navíc v úterý z Twitteru nadobro stáhla.

„Zcela vážně uvažuji o odchodu z ministerstva, k jasnému rozhodnutí dojde v řádu týdnů. Velmi silně se kloním k tomu z ministerstva odejít,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Karel Borůvka. Podle svých slov uvažuje o přesunu do soukromého sektoru, povahu své možné budoucí pozice však zatím nechtěl přiblížit. Nabídek se mu prý sešlo na stole několik. „Některé jsou velmi zajímavé, možná to bude i v zahraničí,“ podotkl.

Zeman podepsal odvolání Borůvky. Kauzu považuji za uzavřenou, napsal Zaorálek

Borůvka letos na jaře proslul kvůli okolnostem, za nichž ho ministr zahraničí Lubomír Zaorálek stáhnul z postu ambasadora ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Velvyslanectví musel vyklidit kvůli nevhodnému vystupování své ženy na sociální síti Twitter, ačkoliv zrovna v době odvolání nebyla Alena Borůvková na Twitteru několik měsíců aktivní. Její zklidnění už však Borůvkovi nepomohlo. Po ukončení manželovy diplomatické mise na sklonku března aktivitu na Twitteru obnovila, svůj účet denně plnila desítkami slovních útoků na ministra zahraničí, jeho mluvčí či údajně nepřátelské novináře.

Jako velvyslanec skončil Borůvka k 30. dubnu, po svém návratu ho ministr Zaorálek podle zjištění serveru Lidovky.cz posadil na Odbor států střední Evropy. Odbor mimo jiné zodpovídá za koordinaci spolupráce zemí Visegrádské čtyřky, má na starosti agendu vztahů mezi Rakouskem a Německem či se podílí na naplnění politiky České republiky v těchto zemích. „Vzhledem k jeho předchozí službě byl tento odbor automatický,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz zařazení Borůvky mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Bývalý velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka.

Před svou ambasadorskou misí ve švýcarském Bernu působil Borůvka třeba jako velvyslanecký tajemník v Bonnu, v minulé dekádě pak zastával post generálního konzula České republiky v Mnichově. Se zařazením na zmíněný odbor přitom Borůvka souzní, problém tkví podle něj jinde. Zaorálek ho totiž „uklidil“ na post, jenž je dočasný. Jedná se totiž o místo sloužící pro zaměstnance, o jejichž definitivním umístění se teprve rozhodne. V praxi to mimo jiné znamená, že Borůvka podle svých slov nemá možnost plného profesního uplatnění.

Je to místo pro eléva, říká o své pozici Borůvka

„Bude se muset zjistit, jestli je na tomto odboru pro něj volné místo. Anebo se bude muset zařadit jinam, kde bude volné místo,“ podotkla k tomu mluvčí Lagronová. Podle informací serveru Lidovky.cz se přitom vedení resortu nemá příliš k tomu, aby se s definitivním zařazením Borůvky vypořádalo. Sám bývalý velvyslanec o svém stávajícím postu mluví jako o pozici pro eléva. „Tohle je naprosto nedůstojné místo. Po celoživotní kariéře, kterou na ministerstvu mám, a řekl bych, že něco umím, v tomto nevidím smysl,“ poznamenal.

Lagronová se k zařazení Borůvky nechala slyšet, že mu skýtá možnost se přihlásit na jakékoliv volné místo ať už na resortu, nebo v zahraničí. Bývalý ambasador však i přesto cítí, že odpovídající pozici mu na ministerstvo nikdo nenabídne a proto je jednou nohou na odchodu. Server Lidovky.cz při mapování dalšího působení Borůvky přitom narazil na ozvěnu původní linie příběhu, která vedla k ukončení jeho zdárně rozjeté velvyslanecké kariéry.

Když totiž Borůvka nuceně uzavřel svou ambasadorskou misi, jeho manželka se na několik týdnů z Twitteru stáhla, svůj účet zrušila. Ale server Lidovky.cz zaznamenal, že si Borůvková založila v květnu nový profil. Tón, razance i četnost příspěvků zůstaly stejné. Od května publikovala přes 1300 tweetů, valná část z nich opět mířila na ministra zahraničí, jeho mluvčí a Borůvkovou neoblíbené žurnalisty (více zde).

Alena Borůvková při rozhovoru o okolnostech ukončení diplomatické mise svého...
Alena Borůvková

‚Směsice vzteku, bezmoci a boje za vlastní pravdu, ale nikam to nevedlo.‘

„Váš ministr Zaorálek se zachoval jako maxisvině. Co s tím budete dělat?,“ zněl například tweet z konce minulého týdne určený premiéru Bohuslavu Sobotkovi. Nicméně Borůvková serveru Lidovky.cz nyní potvrdila, že i s touto „tweetovací“ vlnou je konec. Svůj nový účet totiž v úterý po poledni zrušila, přičemž tento krok prý představuje definitivní tečku za jejím vystupování na této sociální síti.

Trestní oznámení na Zaorálka

V reakci na nečekané odvolání svého muže z postu velvyslance Alena Borůvková podala na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka trestní oznámení. V souvislosti s ukončením diplomatické mise svého muže prý ze strany Zaorálka došlo ke zneužití pravomoci úřední osoby i porušování osobnostních práv.
Policie však její oznámení podle zjištění serveru Lidovky.cz založila bez toho, aniž by došlo k zahájení úkonů trestního řízení. Zaorálka si ani nepozvala k podání vysvětlení. „I s ohledem na medializace dané věci jsem neshledal v době, kdy věc byla v médiích probírána, důvod k případnému přezkoumání způsobu vyřízení v médiích avizovaného trestního oznámení z úřední povinnosti,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

„Byla to směsice vzteku, bezmoci a boje za vlastní pravdu,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz svou aktivitu z posledních dvou měsíců. Podle svých slov ale zjistila, že je tato cesta kontraproduktivní. „Ten boj nikam nevede, jen komplikuje rodinné vztahy. Uvědomila jsem si, že si ničím rodinu. Snažím se na tuto kapitolu zapomenout. Řekli jsme si, že že musíme začít klidněji,“ okomentovala svůj odchod z Twitteru.

Navzdory tomuto rozhodnutí má bývalý velvyslanec za to, že jeho odvolání kvůli vystupování Borůvkové na Twitteru nebylo na místě. „Odvolání je skandální, protože neznám případ, že by kvůli osobní komunikaci blízkého člověka byl státní úředník sankcionován,“ přiblížil Borůvka. Sám však připouští, že ministr zahraničí může stáhnout kteréhokoliv velvyslance bez udání důvodu.

Odborníci přitom zpochybňují, že blízcí ambasadorů jsou soukromé osoby. „Jakmile vyjede manželka velvyslance s ním, tak má diplomatický pas. Vídeňská úmluva počítá s jistou mírou imunity rodinných příslušníků vedoucího zastupitelského úřadu a velvyslanci se vyplácí část náhrady za to, že jeho manželka nepracuje. Nikdo nemůže říct, že manželka velvyslance je soukromou osobou, že si může dělat, co chce,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podobně argumentoval i dnešní šéf resortu Lubomír Zaorálek.

Autor: