Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

BP hlásí úspěch při utěsnění ropného vrtu bahnem a cementem

USA

  8:04aktualizováno  20:01
NEW ORLEANS - Firma BP úspěšně ukončila první fázi umrtvení poškozeného vrtu v Mexickém zálivu. Ze svého londýnského sídla společnost oznámila, že díky tlaku bahna vháněného do poškozeného vrtu se podařilo vytvořit pevnou "zátku", která brání ropě v dalším úniku.

BP testuje kryt, který má zastavit únik ropy do Mexického zálivu foto: Reuters

Vláda USA dnes zároveň oznámila, že škody způsobené havárií jsou menší, než se čekalo.

Prezident Barack Obama, jemuž práce Bílého domu při řešení havárie vynesla značnou kritiku a pokles popularity, dnes podle agentury AP výrazný pokrok při likvidace ropné havárie uvítal. Únik ropy do Mexického zálivu se podle něj "konečně blíží konci". Neštěstí převrátilo lidské životy "vzhůru nohama", řekl Obama. Prohlásil, že náznaky toho, že se problémový vrt podařilo dostat pod kontrolu, jej potěšily.

Zátka sedí
Speciální tekutina označovaná "bahno" proudila od úterní noci SELČ do vrtu pod silným tlakem potrubím dlouhým přes 1,5 kilometru z lodi plující na hladině. Odborníci pečlivě sledovali tlakové poměry ve vrtu, z nichž po několika hodinách usoudili, že zátka "sedí" na správném místě a brání ropě v pohybu vzhůru.

Podle agentury AP dokonce někteří experti nevylučují, že další kroky k likvidaci poškozeného vrtu nebudou nutné. Admirál americké pobřežní stráže Thad Allen, který koordinuje záchranné práce, v noci na dnešek ale varoval, že tečku za havárií možná učiní až další operace s využitím pomocných vrtů.

Jimi by BP mohla vhánět bahno a cement do vrtu i zespodu, a únik tak definitivně ukončit.

BP oznámila, že hodnoty tlaku uvnitř vrtu ukazují na "žádoucí výsledek" provedených operací, které znamenají "významný milník". Vhánění bahna bylo nyní zastaveno a odborníci vyhodnocují tlakové poměry uvnitř vrtu - podle nich se rozhodnou, zda nasměrují do hlubin další dávku.

Ropa rychle mizí
Americká vláda uvedla, že zhruba tři čtvrtiny z celkového objemu ropy, která z vrtu od dubna unikla, se vypařily nebo rozptýlily, případně byly zachyceny nebo zlikvidovány. Množství ropy, které zůstalo, se v moři natolik rozpustilo, že nepředstavuje velké riziko, přestože problémem nepochybně je. "Zdá se ale, že ropa rychle mizí," uvedl dnes Bílý dům.

Podle deníku The New York Times vědci tvrdí, že většina zbylé ropy má formu tenkého filmu na povrchu moře, případně se rozptýlila v hlubinách a brzy se rozpadne.

Podle pondělního odhadu americké vlády od dubna do zálivu uniklo 4,9 milionu barelů ropy. Jde tak o největší katastrofu svého druhu v dějinách.

Předchozí největší podobné neštěstí byla nehoda na mexickém vrtu Ixtoc v roce 1979. Do moře tehdy uniklo 3,3 milionu barelů ropy.

Autoři: ,