Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Brašny z medicinbalů i spolupráce s živly. To je A Kind of Guise

Design

  7:00
Adama Štěcha, Jakuba Štěcha, Jana Alexe Jindráka, Michala Šebu, Daniela Konopáče, Jana Klosse a Matěje Činčeru spojil zájem o design, architekturu, specifický životní styl i cestování nejen na kamarádské úrovni. Pracovně spojili síly třeba v projektech OKOLO nebo PEDAL, v rámci Urban Expedition navštěvují evropské metropole a přinášejí informace o tamních zajímavých osobnostech. V Mnichově si vyhlídli sympatickou značku A Kind Of Guise.

Majitelé značky A Kind of Guise Yasar Ceviker a Susi Streich foto: Michal Šeba / Urban Expedition

V rámci expedice do Mnichova jsme nemohli vynechat vtipný módní ateliér mladých návrhářů A Kind of Guise. Je to značka zrozená z radosti z řemesla.

Sympatičtí A Kind of Guise, což je neuvěřitelně tvárný název, který v češtině znamená zhruba něco jako „jistý druh masky“, fungují teprve něco málo přes tři roky. Jejich kolekce jsou však dnes globálně respektovanou značkou v oblasti streetwearu (oděvů do městských ulic) a moderního workwearu (parafráze pracovního oblečení).

Jejich světlé a prostorné studio ve staré industriální budově v centru Mnichova je přeplněno prototypy, materiály i výslednými kolekcemi. Je to jedno z nejpříjemnějších míst, které jsme s Urban Expedition během našich designérských cest Evropou dosud navštívili - samozřejmě i díky vřelému přijetí majitele studia, Yasara Cevikera.

Majitelé značky A Kind of Guise Yasar Ceviker a Susi Streich s týmem Urban Expedition

„Naše značka začala jako studentský projekt,“ popisuje počátky Yasar, který dnes firmu vede s přítelkyní Susi Streich, a pokračuje: „Tehdy jsme se dostali k unikátnímu materiálu, zbytkům prvotřídní kůže z bývalé továrny na výrobu medicinbalových míčů v severní Itálii.“ Výsledkem byla experimentální kolekce batohů a zavazadel, charakteristických patinou. „Máme rádi dobré, emotivní příběhy, každá naše kolekce je reflektuje. Často se jedná o zážitky z cest, které jsme prožili my nebo naši spolupracovníci,“ prozrazuje Yasar. Se značkou A Kind of Guise začal jako fanoušek skateboardingu a urbánní módy v roce 2009; od té doby má za sebou již řadu pánských kolekcí.

Téměř okamžitý úspěch firmy je výsledkem současných módních trendů v oblasti streetwearu. Vyznačují se znovuobjevením workwearu a starých tradičních hodnot původních řemesel. Celý tento proces trvá již několik let; vyzvedl tak na stylový vrchol řadu pozapomenutých a neznámých značek, které původně tvořily tradiční funkční oblečení - ne módu pro stylové fajnšmekry. Právě na něj navázala i řada zcela nových značek - a A Kind of Guise je jednou z nejlepších a nejryzejších.

Něco jako maska

Už samotný název napoví konceptuální přístup tvůrců. Oblečení je zde bráno jako maska, za kterou se skrýváme a přes niž dáváme najevo postavení ve společnosti, naše zájmy i pohled na svět. I přesto, že má celá produkce A Kind of Guise společný základ, každá kolekce je jiná. Téma masky se tak u značky objevuje i v tomto smyslu. „Jedna z našich posledních kolekcí, podzim a zima 2012 s názvem Carpathian Season (Karpatská sezona), je inspirována naší cestou do Srbska. Tam jsme navštívili kamaráda, který před časem jakoby zmizel ze světa a vydal se na cesty po východní Evropě. Nakonec skončil na pštrosí farmě v Srbsku. Poznali jsme díky němu spoustu nových lidí, a tak vytvořili právě kolekci Carpathian Season,“ popisuje Yasar vizuálně i typologicky rozmanitou kolekci. Ta přesvědčuje hlavně díky nadčasovým střihům a kvalitním, robustním materiálům s neobyčejnou taktilní silou. Už jen při letmém doteku vás kvalita provedení přesvědčí.

Cestami a cestováním byla inspirována i předešlá kolekce na jaro/léto 2012 s názvem A Few Days in Beirut (Pár dní v Bejrútu). V ní se odráží architektura Bejrútu i typické kombinace orientálních barev.

Kromě klasických sezonních kolekcí se A Kind of Guise věnuje speciálním projektům. Kilim Project představuje limitovanou edici sta kusů batohů vyrobených z pravých, ručně vázaných orientálních koberců. Ty návrháři sbírali několik let. Podobným projektem, s přesahem do volného umění, je i nedávných Devadesát dní slunce, deště a větru, při kterém nechali tvůrci ležet denimovou látku na strmých svazích italského jezera Lago di Garda. Devadesát dní tak byla látka vystavena působení živlů. Prostřednictvím přírody a náhody tak byla dekorována a následně použita na výrobu sta denimových košil. Co kus, to originál. Móda se v tomto projektu, který byl dokončen na konci minulého roku, setkala s performativním přístupem a motivem land artu, když látka v průběhu experimentu vytvořila v krajině jedinečné a nečekané vizuální objekty.

V listopadu též značka, která dnes prodává v desítkách obchodůpo celém světě, otevřela v Mnichově svůj první vlajkový butik. Jeho návštěva stojí za to.

Autoři:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.