Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Británie den před volbami: blíží se konec Davida Camerona?

Evropa

  12:00
LONDÝN/BRUSEL - Nynější rozdrobená politická scéna v Británii může po čtvrtečních parlamentních volbách vést ke vzniku menšinové vlády. Není proto jisté, že se v Británii za pár let uskuteční slibované referendum o setrvání země v Evropské unii, jak slibuje nynější premiér a šéf konzervativců David Cameron. Shodují se na tom britští politologové, které oslovila ČTK.

Britský premiér David Cameron na předvolebním mítinku v Hendonu (severní Londýn). foto: Reuters

Konzervativci vedená vláda na prosazení referenda nemusí mít ani se spojenci dostatek sil, kabinet v čele s nyní opozičními labouristy Eda Milibanda na něm nemá zájem.

Unie není zásadní téma

„Je v tom ironie. Současná vláda vynakládá spoustu energie na snahu dojednat nový vztah s EU, ale v Británii unie není zásadní téma,“ řekl ČTK Simon Tilford z londýnského Střediska pro evropskou reformu (CER).

Británie opět hrozí odchodem z EU, chce omezit volný pohyb pracovníků

Podle Cameronových představ by mělo referendum o setrvání Británie v EU následovat v roce 2017, až s Bruselem dohodne novou podobu vzájemných vztahů. Jeho evropští partneři dávají najevo, že se jim do jednání o změnách základních evropských smluv příliš nechce.

Přesto ale předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker koncem dubna připustil, že určitá dohoda možná je. Odmítl ale otevírat diskusi například o volném pohybu osob. „Odchod Británie z EU si nepřeji, stejně tak si ale nepřeji, aby Británie nastolovala agendu, kterou ostatní nechtějí,“ poznamenal tehdy Juncker.

Evropskou problematiku podle Tilforda nyní řeší hlavně pravé křídlo konzervativců a Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), a to navíc ještě do velké míry v souvislosti s otázkou imigrace do Británie. „Ale i ta je na seznamu daleko níž, než ty obvyklé věci jako je stav hospodářství, zdravotní péče nebo školství,“ dodal Tilford.

Úskalí menšinového kabinetu

Zásadní zprávou nynějších voleb je podle něj zjištění, že se zadrhl britský volební model projektovaný na vznik jednobarevné většinové vlády. „Je to pro nás neznámá situace,“ podotkl. Jednokolový většinový systém dosud v zemi obvykle zaručoval jednoznačnou vládní většinu, i když menšinové kabinety už existovaly také. Nyní ale na většinu v parlamentu vítězná strana zřejmě nemusí dosáhnout ani v tom případě, kdy se spojí s některým dalším politickým uskupením.

S tím souhlasí i Sean Hanley z londýnské univerzity UCL. „Každá nová vláda bude menšinová, nebo to bude velmi slabá koalice. Bude se zabývat hlavně vlastním přežitím a řešením složité domácí politické situace. Takže nebude mít moc čas řešit evropské otázky a s EU spojené zahraničněpolitické problémy, jako je krize na Ukrajině nebo situace ve Středomoří,“ řekl ČTK Hanley.

Opět sám proti EU. Britskému premiéru Cameronovi hrozí izolace

Podle Tilforda není teď jasné, zda se případné konzervativní vládě či jejich koalici s liberálními demokraty podaří referendum o setrvání v EU vůbec prosadit. Pomoci by mohla Skotská národní strana (SNP), spojující evropské referendum s nadějí na další hlasování o nezávislosti Skotska.

Hanley ale míní, že z dlouhodobého pohledu otázka vztahu EU a Británie z britské veřejné debaty nezmizí. „Podle mě nakonec někdy nějaké referendum bude, jeho výsledek odhadnout neumím. Ale změní náš vztah s unií, i když se většina vysloví pro setrvání v EU,“ myslí si.

Cameronův konec?

Předseda britské vlády David Cameron na předvolebním mítinku v St. Ives,

Tilford ze střediska CER v této souvislosti podotýká, že odchod konzervativců do opozice bude znamenat konec Davida Camerona v čele strany a nejspíš jeho nahrazení někým s výrazně euroskeptičtějšími názory. „Ve vládě by v případném referendu podpořili setrvání v unii. Z opozice by konzervativci nejspíš prosazovali odchod Británie z EU,“ říká. „Brexit“, tedy odchod Británie z EU, přitom podle jeho názoru není výhodný pro Londýn ani pro Brusel.

„Těžko najít někoho, kdo by na tom vydělal,“ míní Tilford. V EU by se dramaticky změnil poměr sil ve prospěch Německa. „Z klubu, který bývá označován za málo liberální a málo zaměřený na vztahy se světem by odešla liberální a velmi otevřená země,“ upozornil.

Británie by ale podle něj z ekonomických i politických důvodů ztratila víc. Kvůli svému hospodářství by si stejně musela vyjednat nějakou podobu přístupu na evropský trh a švýcarský i norský model podle Tilforda znamená vyšší náklady než členství v unii. Politicky by podle něj Londýn ztratil na významu jak v Evropě, tak ve Spojených státech, pro které je Británie důležitým spojencem právě pro svůj vliv na rozhodování Evropské unie.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!