Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Britové se bouří kvůli nákladné návštěvě papeže: Není to hlava státu

Svět

  13:49
LONDÝN - Papež se chystá na vůbec první oficiální návštěvu Velké Británie. Ve čtvrtek zahájí své turné ve Skotsku a poté se přesune do Londýna. I když premiér David Cameron označil cestu Benedikta XVI. za významnou, papeže v Británii zřejmě vřelé přijetí nečeká.

Papež předal pallium kanadskému arcibiskupovi Albertu Legattovi. foto: Reuters

Návštěva Benedikta XVI. rozdmýchává na ostrovech vášně. "Podle nedávno zveřejněného výzkumu má britská veřejnost zřetelné problémy s financováním návštěvy hlavy katolické církve", uvedl ředitel Theos Paul Wolley. "Možná je to proto, že málokdo ví, že papež není jen církevním činitelem, ale také šéfem státu," dodal.

S tím, aby vláda přispívala k financování čtyřdenní papežovy návštěvy, nesouhlasí 76 procent dotázaných právě kvůli tomu, že jde o církevního činitele.
Terry Pratchett nebo Richard Dawkins jsou mezi dalšími padesáti osobnostmi, kteří podepsali dopis zveřejněný britským listem The Guardian vyjadřující nesouhlas s tím, že by se papežova návštěva měla těšit statusu oficiální státní návštěvy.

Britský premir David Cameron označil cestu za mimořádně významnou a historickou a přislíbil Benediktovi XVI. vřelé přijetí

V něm viní katolickou církev, že kvůli zákazu používání kondomů připspívá ke globálnímu šíření AIDS a kritizuje selhání v případě skandálu zneužívání dětí kněžími.

Napětí mezi církvemi
"Věříme, že papež jakožto občan Evropské unie a náboženský lídr má právo vstoupit na půdu Velké Británie. Církev i stát, v jejichž čele papež stojí nicméně nesou zodpovědnost za následující: 

Papež v Británii

Papež přijíždí do Velké Británie od vzniku samostatné anglikánské církve v roce 1534 teprve podruhé. Prvním papežem, který do Británie od té doby přijel, byl Benediktův předchůdce Jan Pavel II.

V roce 1982 zde byl však jen na pastorační návštěvě, zatímco Benedikt přijíždí oficiálně jako hlava katolické církve.

zamezování distribuce kondomů a šíření viru HIV, prosazování segregovaného systému vzdělávání, zamítání potratu, zamítání stejných práv pro lesbičky, gaye a trasexuály, selhání ve vyšetřování viníků sexuálního zneužívání v katolických institucích", stojí mimo jiné v textu podepsaným padesáti osobnostmi.
"V každém případě odmítáme maskování Svaté stolice jako státu a papeže jakožto jeho nejvyššího představitele jako výmysl, který slouží jen k zesílení mezinárodního vlivu Vatikánu".



Podle právníka Geoffrey Robertsona není správné přijímat papežovu návštěvu na státní úrovni, protože suverenita Vatikánu a Svaté stolice byla podepsána italským diktátorem Benitem Mussolinim.

Oběti sexuálního zneužívání kněžími protestují před vatikánskou ambasádou v Londýně.

Náklady na papežovu návštěvu v zemi, kde žije jen kolem deseti procent katolíků, jsou ve Velké Británii předmětem sporů. Stát vezme na svá bedra náklady ve výši 10 až 12 milionů liber (300 až 350 milionů Kč), upřesnil Chris Patten, zmocněnec premiéra Davida Camerona pro papežskou návštěvu. Katolická církev zaplatí asi devět až deset milionů liber (275 až 300 milionů Kč).

Kromě finančních nákladů hraje v nepříliš pozitivním vnímání papežovy návštěvy svou roli i historické napětí mezi katolíky a anglikánskou církví a dozvuky pedofilních skandálů uvnitř katolické církve.

Autor: