Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Britská MI5 marně varovala Chamberlaina před Hitlerem

Svět

  9:18
LONDÝN - Kabinet Nevillea Chamberlaina měl před mnichovskou krizí od britské kontrašpionáže MI5 dost informací o skutečných záměrech Adolfa Hitlera, ale rozhodl se mu přesto vycházet vstříc.

Historik Christopher Andrew, autor dějin MI5. foto: ČTK/AP

Později se MI5 Chamberlainea aspoň snažila povzbudit k akci útokem na jeho ješitnost a do zpráv uvedla, že Hitler o něm mluví jako o mizerovi. Vyplývá to z autorizovaných dějin MI5, kterou tento týden vydal historik Christopher Andrew.

Memorandum varovalo, že jednání s Hitlerem nemá smysl
Již v roce 1936 připravila MI5 vládě memorandum varující, že jednání s Adolfem Hitlerem nemá smysl. "Není možné se spoléhat na jakoukoli smlouvu, kterou Německo nebo Itálie podepsaly či podepíší," uvádí memorandum.

Nejdůležitějším informátorem MI5 byl v té době od roku 1935 diplomat Wolfgang zu Putlitz z německého velvyslanectví v Londýně. MI5 s ním komunikovala prostřednictvím svého dalšího agenta, německého novináře Jony "Klopa" Ustinova (otce slavného spisovatele a herce Petera Ustinova).

"Putlitz zdůrazňoval a MI5 s ním souhlasila, že s Hitlerem je možné jednat jen tak, že Británie bude pevně stát za svým. Appeasement nebude fungovat," uvedla kniha.

"Brinánie měla zaujmout pevný postoj"
Během roku 1938 si pak Putlitz opakovaně stěžoval, že "Británie zahazuje všechny trumfy". "Kdyby zaujala pevný postoj - a ještě to může udělat - a pohrozila válkou, Hitlerovi by takové blufování nevyšlo. Německá armáda ještě nebyla připravena na velkou válku," informoval Putlitz po anšlusu Rakouska v březnu 1938.

"Je pravděpodobné, že by se i na podzim ukázalo, že byla špatně připravena na válku o Československo," napsal Andrew.

V létě 1938 varoval Brity i bývalý vojenský přidělenec na německém velvyslanectví v Londýně generál Geyr von Schweppenburg. Předal Ustinovovi text memoranda ministra zahraničí Joachima von Ribbentropa ze 3. srpna, podle něhož hodlali nacisté vyřídit sudetskou otázku do podzimu. Ribbentrop byl také přesvědčen, že Británie a Francie nezasáhnou. "Musíme prostě přesvědčit Brity, aby neustoupili...Pokud teď Hitlerovi ustoupí, nikdo ho nezastaví," řekl von Schweppenburg Ustinovovi.

Blízký poradce Chamberlaina dostal varování před Hitlerem
A 6. září 1938 dostala vláda nejpřímočařejší varování. Německý chargé d´affaires Theodor Kordt tajně navštívil úřad premiéra na Downing Street, kam byl uveden zahradním vchodem. Chamberlainova blízkého poradce Horace Wilsona varoval, že Hitler se rozhodl podniknout invazi Československa.

Druhý den se na Downing Steet vrátil a to samé řekl ministru zahraničí lordu Halifaxovi, kterého vyzval, aby v "rozhlasovém projevu k německému národu" řekl, že Británie pomůže Čechům bránit se německému útoku.

Nicméně Chamberlain se rozhodl jinak a 8. září svým poradcům oznámil, že pojede za Hitlerem osobně a pokusí se dosáhnout míru. Uvnitř MI5 se během jeho jednání s Hitlerem šířilo zděšení. "Když se (30.září) vrátil Chamberlain z Mnichova a mával svým kusem papíru, všichni jsme cítili hluboký stud," vzpomínal na to jeden z tehdejších vysokých představitelů služby Jack Curry.

Spor mezi kontrarozvědkou MI5 a špionážní službou MI6
Kniha také připomíná, že kolem mnichovské krize a přístupu k nacistickému Německu vůbec panoval spor mezi kontrarozvědkou MI5 a špionážní službou MI6, která doporučovala německým požadavkům vycházet vstříc. MI6 podle knihy vyzývala k tlaku na Čechy, aby přijali "nevyhnutelné" a vzdali se Sudet. "Měli by si jednoznačně uvědomit, že když takové řešení odmítnou, zůstanou sami," zdůrazňovala MI6.

Po Mnichově MI5 naopak připravila zprávu, podle níž britská politika během mnichovské krize přesvědčila Hitlera o "slabosti Anglie". "Zdá se, že teď není pochyb o tom, že je přesvědčen, že Velká Británie je ´dekadentní´ a nemá vůli a sílu bránit britské impérium," tvrdí mimořádně otevřená zpráva kontrarozvědky.

Jejím záměrem bylo mimo jiné posílit Chamberlainovo odhodlání a ukázat mu, že appeasement Hitlera jen povzbudil k dalším agresivním plánům. Ve snaze povzbudit ho k činu vedení MI5 zařadilo do zprávy informace o tom, že Hitler označoval Chamberlaina za "arschloch", tedy mírně řečeno mizeru.

Chamberlain tvrdil, že vše směřuje k míru
Hitler si také prý dělal legraci z deštníku, který Chamberlaine stále nosil s sebou, a vtipkoval o "deštníkovém pacifismu" Britů, píše Andrew.

Přesto Chamberlain ještě 19. února 1939 tvrdil, že všechny informace, které dostává, "se zdají směřovat k míru". O den později dostal ministr zahraničí Halifax zprávu MI5, že se Hitler rozhodl definitivně ČSR zlikvidovat. Od začátku března pak skoro každý den britské tajné služby varovaly vládu, že zbytek Československa bude obsazen každým dnem.

Ale Chamberlaina ani Halifaxe zpravodajská varování pořád nepřesvědčovala.Halifax tehdy dokonce uvedl, že stále nevidí důkazy, že by Němci "někde plánovali něco nekalého".

Na záruky nacistů nelze spoléhat, řekl po obsazení Prahy Chamberlain
Teprve 18. března 1939, tedy tři dny po obsazení Prahy, řekl Chamberlain svému kabinetu, že "že na jakékoli záruky nacistických vůdců se nelze nijak spolehnout". MI5 tento závěr oficiálně předložila kabinetu již o tři roky dříve, poznamenal Andrew.

Christopher Andrew je renomovaný britský historik a je autorem například knihy Mitrochinův archiv o sovětských tajných službách. MI5 si ho vybrala k napsání dějin, které vyšly ke 100. výročí založení služby. Andrew měl do archívů MI5 podle svých slov "prakticky neomezený" přístup.

Kromě vážných špionážních afér přináší kniha nazvaná The Defence of the Realm (Obrana království) i plno kuriozit. V souvislosti s 30. lety píše o prvním novinářském výdělku Petera Ustinova, který si vydělal sedm šilinků a šest pencí za článek o synovi tehdejšího německého velvyslance v Londýně Joachima von Ribbentropa, se kterým chodil shodou okolností do třídy ve stejné škole. V článku pro večerník Evening Standard barvitě popsal výkresy mladého Ribbentropa nadšeně oslavující válku a krveprolití.

Autor: