Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Britská rozvědka má v centru Berlína odposlouchávací centrum

Evropa

  12:34aktualizováno  17:06
BERLÍN/LONDÝN - Do údajné odposlouchávací aféry v Německu je zřejmě vedle americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) zapojena i její britská sesterská organizace GCHQ. Britský list The Independent s odkazem na informace vynesené bývalým americkým zaměstnancem NSA Edwardem Snowdenem napsal, že na britské ambasádě jen na dohled od sídla německé kancléřky Angely Merkelové a parlamentu má britská tajná služba zřízeno sledovací středisko. Německé ministerstvo zahraničí si kvůli informacím předvolalo britského velvyslance v Berlíně. Britská vláda záležitost nekomentovala.

Odposlouchávací centrum britské rozvědky v Berlíně. foto: Google MapsReprofoto

Dokumenty, za jejichž únikem stojí Snowden, podle The Independent dokazují, že GCHQ spolu s americkou rozvědkou a dalšími klíčovými partnery v diplomatických budovách po celém světě provozují elektronická špionážní centra. Jejich úkolem je sbírat data o hostitelských zemích.

Americké středisko na ambasádě v Berlíně, která je asi 150 metrů od britského velvyslanectví, údajně v rámci narovnání vztahů mezi Washingtonem a Berlínem ukončilo činnost minulý týden. Zveřejněné listiny NSA spolu s leteckými snímky a staršími údaji o špionážních aktivitách v Německu ale ukazují, že Británie na střeše své ambasády provozuje vlastní odposlechové centrum.

V zájmu státní bezpečnosti

"Nevyjadřujeme se ke zpravodajským otázkám," citoval The Independent reakci tiskového odboru úřadu britského premiéra Davida Camerona. Evropská unie již dříve vyzvala britskou vládu, aby evropské aktivity GCHQ vysvětlila. Ta to ale odmítla s tím, že akce v zájmu státní bezpečnosti nekomentuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Britské sledovací centrum má válcovitý tvar a z ulice před ambasádou není vidět. Německý magazín Der Spiegel uvedl, že je vybaveno zařízením pro odposlech mobilních telefonů a sledování bezdrátových datových sítí.

Kvůli záležitosti si německé ministerstvo zahraničí předvolalo britského velvyslance. "Vedoucí oddělení pro evropské záležitosti požádal o stanovisko k aktuálním zprávám v britských médiích a poukázal na to, že odposlouchávání komunikace z prostor diplomatické mise by bylo v rozporu s mezinárodním právem," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Německá kontrarozvědka BfV agentuře DPA potvrdila, že se v minulosti nezabývala jen špionážními útoky amerických tajných služeb v Německu, ale i britských a francouzských. "Prověřovaly se všechny indicie," uvedla mluvčí BfV. "Spřátelené tajné služby se nicméně nesledují systematicky, ale je pokud se objeví důvod," dodala.

Američané své špionážní středisko odstavili

Americké špionážní středisko bylo podle infračervených snímků, které pořídila německá stanice ARD, v anonymní konstrukci na střeše. Od minulého týdne ale dramaticky poklesla jeho tepelná stopa, což signalizuje odstavení centra.

Americké špionážní základny jsou vyrobeny ze speciálních skelných vláken, které jsou neprůhledné, ale umožňují bezproblémový průchod radiového signálu. Zařízení bylo společným podnikem NSA a americké Ústřední zpravodajské služby (CIA); za tímto účelem vznikla přísně tajná jednotka nazvaná Zvláštní shromažďovací služba (SCS).

Tajná pracoviště v Evropě

The Independent s odvoláním na "jistý dokument NSA" tvrdí, že Washington nedávno uzavřel asi stovku obdobných center na ambasádách po celém světě a část činnosti převedl na GCHQ. V roce 2010 SCS podle dostupných informací provozovala v Evropě 19 takových zařízení včetně jednoho berlínského a jednoho frankfurtského střediska. Jedno z dalších takových tajných pracovišť bylo údajně i v Praze.

Německý deník Die Welt připomněl, že britské a americké rozvědky úzce spolupracují a spolu s Austrálií, Kanadou a Novým Zélandem tvoří svaz Five Eyes (Pět očí), jehož cílem je výměna tajných informací.

Aféra s odposlechy

Současná špionážní aféra odhalila údajné praktiky odposlouchávání vrcholných státních představitelů. V hledáčku NSA byla dlouhé roky prý i Merkelová (více o odposleších Merkelové čtěte zde: Berlín povolal na kobereček velvyslance USA. Chtěl vysvětlit odposlechy) . NSA podle německých médií přestala sledovat kancléřčin mobilní telefon až letos v létě. Týdeník Der Spiegel v této souvislosti napsal, že NSA ke sledování využívala základnu přímo na americké ambasádě v Berlíně. Bílý dům před několika dny ujistil, že Merkelovou neodposlouchává a v budoucnosti to dělat nehodlá, americké úřady se ale nevyjadřují k tomu, jestli byla sledována v minulosti.

Autoři: ,