Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Britský lékař zemřel v syrském vězení. Po mučení vážil jen 32 kilo

Svět

  6:00
DAMAŠEK/LONDÝN - Britský lékař Abbas Khan loni v listopadu odjel do válkou sužovaného Aleppa, aby pečoval o zraněné syrské civilisty. Místo toho byl zatčen a rok vězněn a mučen v Damašku. V úterý ve vězení zemřel. Bylo mu pouhých 32 let.

Doktor Abbas Khan na snímku z reportáže britské stanice BBC foto: BBCReprofoto

Dvaatřicetiletý ortoped byl ze Streathamu, má dvě malé děti a do Sýrie se vydal ošetřovat civilisty do Halabu na severu země. Zadržen byl 48 hodin po příjezdu do města. V úterý po roce věznění zemřel, podle syrské vlády spáchal sebevraždu. Khanovi příbuzní však této verzi nevěří - BBC řekli, že lékař měl být tento týden propuštěn na svobodu a že se domů těšil.

Doktor Abbas Khan na snímku z reportáže britské stanice BBC

"Jsme z toho zničení, měli ho pustit koncem týdne, ujistila nás o tom syrská vláda. On o tom věděl, těšil se, že se vrátí domů," sdělil Khanův bratr Afroze. Řekl také, že je rodina pobouřena, že britskému ministerstvu zahraničí se případ za 13 měsíců nepodařilo vyřešit.

Mluvčí ministerstva řekl, že úřad zjišťuje informace od syrského protějšku. "Pokud je ta tragická zpráva pravdivá, pak je vina za smrt doktora Khana na nich (na Syřanech) a my budeme žádat odpovědi na otázky, co se stalo," řekl. Británie prý usilovala o zpřístupnění konzulárního kontaktu se zadrženým "přímo a také prostřednictvím Rusů a Čechů". Británie v Sýrii před časem přerušila své konzulární služby a občanům nedoporučuje do této země cestovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve vězení byl mučen

Khanova matka Fatima je v Sýrii od léta. Dostala povolení syna navštívit v pondělí, ale když do věznice přišla, sdělili jí, že je mrtev. Když s ním hovořila po svém příjezdu, našla ho ve věznici v Damašku. Vážil prý 32 kilogramů a měl potíže s chůzí. Řekl jí, že je mučen a většinu času ponechán o samotě.

Ve svých dopisech domů Khan psal, že byl obviněn z léčení umírajících civilistů, což bylo klasifikováno jako teroristický čin. "Opakovaně mě bojí, v podstatě kvůli jedinému - potěšení mých věznitelů. Násilím mě nutí bít jiné vězně. Drží nás ve špíně, odpírají přístup k toaletám, k lékařské péči," citovala BBC z Khanových dopisů.

Od března 2011 zemřelo v syrských věznicích více než tisíc lidí, uvádí Amnesty International.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...