Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Brno se věnuje otázkám viny, odplaty a odpuštění mezi Čechy a Němci

Kultura

  9:37
BRNO - Mladí brněnští umělci se i po 64 letech od konce války vracejí k jedné z kontroverzních událostí v dějinách města - vysídlení Němců a takzvanému pochodu smrti v roce 1945.

Kateřina Tučková foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Devětadvacetiletá Kateřina Tučková o tragických událostech konce války napsala román Vyhnání Gerty Schnirch, který nedávno vyšel v nakladatelství Host. Generační divadlo Feste nyní stejné téma zpracovalo v původní hře Be Free! Premiéra bude v listopadu.

Režisér divadla Feste Jiří Honzírek považuje vysídlení Němců z Brna za stále aktuální téma česko-německých vztahů. Pochod smrti, při kterém podle různých pramenů zahynuly stovky až tisíce lidí, je podle divadelníků důležitou historickou událostí. Inscenace Be free! na pochod smrti pohlíží prostřednictvím příběhu jedné rodiny.

"Inscenace stojí na konfrontaci života lidské bytosti s dějinnými změnami, sleduje českoněmeckou rodinu na pozadí vývoje vztahů mezi Čechy a Němci," uvedla manažerka divadla Šárka Syslová. Hlavním tématem divadla Feste je už několik let lidská identita. Soubor tak inscenoval například hry o islámu, převratu v roce 1989 nebo o řeholnici Marii Restitutě, kterou popravili nacisté.

Bolestné otázky viny, odplaty a odpuštění
Be free! je především pohybové, "jazykově bezbariérové" představení. Režisér i herci konzultovali téma s Němci, kteří pochod jako malé děti zažili a dosud žijí v Brně. Premiéra bude 2. listopadu v divadle Reduta. Pochod smrti se uskutečnil na konci května 1945, tři měsíce předtím, než odsun Němců z Československa potvrdila mezinárodní konference v Postupimi. Z Brna musely pěšky odejít tisíce lidí, především žen, starců a dětí. Z tábora v Pohořelicích, jež jsou od Brna vzdáleny dvacet jedna kilometrů, většina lidí pokračovala k rakouským hranicím.

Podle sudetoněmeckých historiků provázelo deportaci násilí a zemřelo pět až deset tisíc lidí. Závěry českých badatelů jsou odlišné. Při samotném pochodu prý zahynulo jen málo lidí, stovky jich ale podlehly úplavici a průjmům, které se rychle rozšířily v táborech. Svědectví českých a německých pamětníků se diametrálně liší. V odsunu se omylem či vinou zlé vůle ocitla i řada nepohodlných Čechů nebo německých antifašistů.

Román Tučkové popisuje osud Němky, která prodělala pochod do Pohořelic, ale nakonec zůstala v Československu. Ambicí knihy je zkoumat "bolestné otázky viny, odplaty a odpuštění mezi Čechy a Němci". Zároveň však autorka rozebírá vztah mezi matkou a dcerou, které jako Němky v poválečném Československu žijí na okraji společnosti.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...