Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

BROŽKA: Zamává Trump motýlími křídly? Předvídat na něm můžeme jen nepředvídatelnost

Názory

  6:00
PRAHA - Vedle pověstného mávnutí motýlího křídla, které vyvolá bouři, lze zvolení Donalda Trumpa přirovnat k výbuchu sopky Krakatoa. Nastupující „doba trumpovská“ nás uvádí do chaosu, trhy se ale někam přiklonit musí a zatím se kloní k víře ve sliby, píše analytik Michal Brožka.

Digitální Donald Trump. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Slavný meteorolog Edward Lorenz tvrdil, že pouhé mávnutí motýlího křídla může v důsledku vyvolat bouři. Jeho poznatky vedly ke vzniku teorie chaosu a „doba trumpovská“ nás uvádí do většího chaosu, než by zřejmě byla „doba clintonovská“.

Donald Trump je z hlediska finančního trhu neznámý element bez legislativní a politické historie. Dokud tuto historii nezíská, budou jeho kroky těžko předvídatelné. Finanční trh se ale někam přiklonit musí, a přiklonil se tedy k víře, že Trump vyplní alespoň část předvolebních slibů.

Víra na trzích

Trh tedy věří v daňové škrty a nárůst výdajů na infrastrukturu. Trh věří ve snížení míry regulace na domácí půdě. Farmaceutický trh si oddechl, že nevyhrála Hillary Clintonová a nyní s napětím očekává, co vše Trump zruší na Obamacare. Čeho se v tuto chvíli trh zřejmě nejvíce obává, je nárůst protekcionismu. Na druhé koleji jsou zřejmě z důvodu obtížné definice obavy z dopadu Trumpovy výhry na globální politické prostředí.

Mexičané zachraňují peso, které jim potápí Trumpův triumf. Měna dál padá

Smířlivý tón Donalda Trumpa v projevu po zvolení a víra ve fiskální expanzi způsobila růst řady akciových trhů a především výprodej dluhopisů po celém světě. Někteří analytici v této souvislosti hovořili o odklonu zahraničních investorů od amerických vládních dluhopisů. Ovšem pozorovaný růst inflačních očekávání (s pětiletým dolarovým inflačním swapem rostoucím na 2,6 %) spíše dokládá to, že trh čeká rychlejší ekonomický růst, respektive vyšší inflaci.

Z druhé strany a ruku v ruce se zvyšováním dluhopisových výnosů, šancemi na zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky a s obavami z nárůstu protekcionismu ze strany USA došlo k výprodeji aktiv v řadě zemí označovaných jako „emerging markets“, tedy rozvíjejících se trhů.

Nejvíce „na ráně“ se ocitlo Mexiko. Oslaboval ale například i polský zlotý. Naopak paradoxní byl nárůst čínského akciového trhu, kdy trh navzdory protekcionistickým předvolebním proklamacím na adresu Číny uvěřil, že v součtu bude volební výsledek pro Čínu pozitivní. Vyšší šance na fiskální expanzi vedly k růstu spekulací na zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky a dolar tak posílil až na úroveň, která se očekávala až v březnu příštího roku.

Předvídat nepředvídatelné

Z hlediska finančního trhu je ovšem nyní otázkou, zda si správně vyložil Trumpova slova. A tím se vracíme k tomu, že zatím můžeme na Trumpovi předvídat především nepředvídatelnost. V tomto kontextu je pak současná volatilita, tedy kolísavost, trhů ještě poměrně nízká.

V USA například po prezidentské volbě narostla na nižší úrovně, než byla v době hlasování o brexitu, a poměrně rychle zase klesla. S ohledem na nejistoty v hospodářské politice USA a nejen tam a s blížícím se obdobím, kdy Fed pravděpodobně opět zvýší úrokové sazby, ale vidím slušnou šanci na její opětovný a brzký nárůst.

Přece jen když bouchne Krakatoa, čekal bych, že se budou dít „věci“.

Autor je investiční stratég Raiffeisenbank. Text vznikl pro Asociaci pro kapitálový trh ČR.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...