Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bruntál vrací úder Comebacku a zve tvůrce na Silážní střelu

Česko

  7:30
BRUNTÁL - „Naši myslivci sice mají nabito, avšak nebudou ohrožovat vás ani březí laně,“ vzkázal starosta Bruntálu František Struška tvůrcům seriálu Comeback a pozval je na tradiční závod Silážní střela speciál. Milovníci seriálu mají jasno: „Bruntál je bahno.“ Severomoravské městečko už má ale vtipů pražských tvůrců zábavy dost a ohradilo se. Jak to tam vypadá?

Martin Dejdar alias Ozzák. foto: tv NovaReprofoto

Po čtyřech hodinách únavné jízdy z Prahy se pomalu blížíme k Bruntálu, podhorskému městu, které leží na pomezí Slezska a Moravy. Necháváme za sebou poslední ostré serpentiny, míjíme několik větrných elektráren, pod nimiž se pasou stáda krav, a velký kamenolom s vytěženými haldami štěrku a otevírá se nám pohled na město v údolí. Vypadá docela pěkně.

Do dálky svítí bílá věž kostela a žluté zámecké zdi. I počasí zdejšího "drsného kraje", před kterým varovali tvůrci seriálu Comeback, nám zrovna přeje. Svítí ostré jarní slunce. Míjíme ceduli ohlašující vjezd do města a jsme tu, ve "Šťastném údolí".

Čtěte také

Na první dojem pro česká města tradiční klasika – několik nevzhledných paneláků a krabice super- a hypermarketů. Je středa, kolem poledne a na autobusových zastávkách se shromažďují děti domorodců. Chrání nás služební automobil, ale nebezpečí, zdá se, nehrozí.

Žádné palcáty ani žabí kůže není vidět, jen normální aktovky a tenisky. Stopy po bahně žádné. Po prvním kontaktu míříme rovnou za náčelníkem bruntálského kmene. Na radnici, hezké funkcionalistické budově kousek od historického centra, nás čeká celá "rada starších".

Po menším bloudění v labyrintu chodeb čtyřpatrové budovy dorazíme do kanceláře bruntálského místostarosty Petra Ryse. Sympatický čtyřicátník Rys se na návštěvu novinářů evidentně těšil. Už od rána do telefonu vtipkoval, že "konečně někdo zachytí aktuální stav po rekultivaci" anebo že před naším příjezdem "ještě musí zařídit vodárnu, aby byli lidé veselí a příjemní jako ve čtyřiašedesátém".

To místostarosta naráží na hlášku ze zmíněného seriálu o tom, že "nejšťastnější období zažil Bruntál v roce 1964, kdy armáda experimentálně přidávala LSD do vodovodního řadu". Vedle dobré nálady je ale vidět, že návštěva médií není brána na lehkou váhu. Kromě místostarosty Ryse si s námi přichází potřást rukou i starosta města František Struška a tiskový mluvčí Jiří Ondrášek.

Bruntál leží nedaleko Opavy.

Po chvíli do kanceláře, vyzdobené několika fotografiemi a obrazy bruntálských pamětihodností, přispěchá s kávou a čajem i usměvavá a z naší návštěvy trochu nervózní sekretářka. Takže narovinu. Kde se berou povídačky o Bruntále a je na nich něco pravdy?

"Těžko říci, kde a kdy to vzniklo. My se jim už ale vůbec nesmějeme. Samozřejmě část lidí tady ten díl seriálu vnímá negativně, protože se jich to dotklo. Druhá část obyvatel to vnímá jako reklamu, byť na negativní vlně. Podle mě se tam dá najít několik momentů, které jsou vtipné, ale rozhodně nesedí.

Například Inga Vovse jsme tady nepotkali a cepy nemáme. S těmi vlky to bude také na štíru, ale rozhodně jsme je nevyhubili," směje se místostarosta Rys. Právě on nenechal vtípky o své obci z per pražských kreativců ležet a navrhl starostovi pozvat je do Bruntálu na návštěvu.

"Pan starosta pozval pány Matonohu alias Tomiho Paciho, Dejdara alias Ozzáka a šéfa scenáristů Tomáše Baldýnského, aby se zúčastnili oslav Dnů města Bruntálu a vyběhli si skutečný závod Silážní střela speciál," říká Rys.

Celou reportáž o výpravě do města Bruntál se dočtete v aktuálním vydání magazínu Pátek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!