Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Brusel chce mateřskou ve výši platu

Svět

  17:40
BRUSEL - Evropská komise dnes navrhla, aby ženy v Evropské unii během mateřské dovolené dostávaly peníze ve výši předchozího platu. Členské státy by nicméně měly mít možnost stanovit nějaký maximální strop. Ten by však nesměl být nižší, než je nemocenská.

Špidla navrhuje mateřskou ve výši předchozího platu

V Česku peněžitá pomoc v mateřství vzroste od ledna ženám s vyššími výdělky, nebude však dosahovat výše jejich předchozího platu. To by podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase bylo pro stát finančně neúnosné, dokonce by opatření mohlo působit v neprospěch žen samých.

Kromě zvýšení mateřské Evropská komise navrhuje, aby se minimální délka
mateřské dovolené v unii prodloužila z nynějších 14 na 18 týdnů. Česka či Slovenska by se ale toto prodloužení přímo netýkalo. V obou zemích totiž mateřská trvá výrazně déle než ve většině jiných států unie. U jednoho dítěte při bezproblémovém průběhu je to 28 týdnů, zatímco třeba v sousedním Německu či na Maltě je to jen půlka této doby.

Balíček několika návrhů komisi předložil český eurokomisař Vladimir Špidla,
pod něhož spadá oblast sociálních věcí a zaměstnanosti. Cílem je podpora lepší rovnováhy mezi prací, soukromým a rodinným životem Evropanů.
"Pro ženy (kombinace pracovního, rodinného a soukromého života) představuje nicméně fakt, že mají děti, příliš často propad příjmu a narušení
pracovních vyhlídek. Pouze 65,5 procenta žen s nezaopatřenými dětmi má
zaměstnání proti 91,7 procenta mužů," řekl Špidla.

Německo je také proti
Věří také, že návrhy pomohou přispět k lepšímu zapojení na trhu práce a že
pomohou řešit problematiku stárnutí obyvatelstva. "Země s vyšší zaměstnaností žen vykazují i vyšší porodnost," uvedl komisař. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) Špidlův návrh hodnotí skepticky. "Jsem pevně přesvědčen, že je to nerealistický pokus a že nerespektuje rozdílné podmínky, ve kterých jsou jednotlivé země," řekl dnes Nečas. Podobný názor podle něj zastávají i ministři některých dalších členských zemí; jako problematickou ji podle Nečase například hodnotí i německá ministryně pro záležitost rodin Ursula von der Leyenová. "Řekla, že pro Německo by tato směrnice v některých aspektech představovala problém, protože by paradoxně mohla vést k tomu, že především ženy, budoucí matky by měly těžší možnost zaměstnatelnosti, protože by díky těmto opatřením na ně byly větší náklady," uvedl Nečas. "Takže je otázkou, zda by se ve skutečnosti toto opatření neobrátilo proti těm, v jejichž prospěch je
údajně vymyšleno," konstatoval Nečas.