Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Brutální tvář současných válek představuje fotografická výstava Josefa Hníka

Kultura

  16:00
V pořadí již čtyřiadvacátou výstavu českého fotografa Josefa Hníka nazvanou My lidé bude možné zhlédnout od 13. do 24. září v prostorách galerie Nová síň Praze. Výstava představí fotografie zachycující různé podoby brutálních válečných konfliktů vytvořené zcela ojedinělou technikou, při které se záběr z videa přefotí na klasickou fotografii, diapozitiv a následně na digitální fotografii.

Fotografické snímky z výstavy My lidé. Autor: Josef Hník. foto: Galerie Nová Síň

My lidé je nejaktuálnější projekt fotografa Josefa Hníka, inspiraci pro jednotlivé fotografie přitom čerpá na internetu ve formě videí. „Právě tyto ,bezprizorné’ internetové fotografie v dnešní době nejvíce určují naše představy o povaze světa. Přitom těžko zjistíme, jestli jejich sdělení není spíše upravená fikce než pravdivé svědectví o faktu,“ říká kurátor Richard Drury.

Mezi vystavenými díly tak najdeme speciálně přefocené záběry z videí Islámského státu, konfliktu ve Rwandě či Sierra Leone. Záběr z videa Josef Hník nejprve vyfotí na klasický barevný film, následně sfotí na barevný diapozitiv, vyvolá, pak promítne na konkrétní materiál, jako je například plech, rozbité sklo či papír, a nakonec vyfotí digitálním fotoaparátem. Výsledkem jsou tak fotografie, které se stávají výjevem doplněným o další a hlubší roviny vnímání a vynikají zvláštní strukturou a patinou, jako by byly lehce zastřené a rozmlžené. Zlo a brutalita pocházející ze zcela konkrétního videa tak z finálních fotografií vyznívají někdy i lehce v abstraktní podobě.

Fotografické snímky z výstavy My lidé. Autor: Josef Hník.

RECENZE: Krištof Kintera se na své výstavě představuje jako pseudovědec provokatér

Výstavou My lidé fotograf poukazuje na celkovou otupělost vůči násilí, kterou je fascinován a na různé podoby brutálního násilí, odjakživa tragicky doprovázející dějiny lidstva. „Právě fotografie umožnila, aby se tato nejtemnější stránka naší civilizace stala neodmyslitelnou součástí ikonografie moderního lidstva a abychom tyto výjevy brali jako zcela samozřejmou součást každodenního života,“ dodává Drury. Výběrem tématu i konkrétních záběrů Josef Hník vyjadřuje svůj pohled na věc a zároveň své pocity beznaděje nad nepochopitelnou krutostí současného světa i nad faktem, že jsou tyto portréty lidského zla v době zcela volně přístupné na internetu.

Fotograf Josef Hník se narodil v roce 1946 v Praze. Po absolvování oboru umělecká fotografie na FAMU působil v oblasti reklamní fotografie a současně se věnoval volné tvorbě, kde se zaměřil na fotografii aktu, krajiny a zátiší. Později také působil i ve filmové reklamě. Od roku 2001 se Hník soustředí pouze na volnou fotografickou tvorbu.

Josef Hník - My lidé

Od 13. do 24. září
Galerie Nová síň Praze

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...