Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

'Buď proklet, Obamo!' vzkazují radikálové. Taliban hrozí odvetou

Svět

  10:22aktualizováno  14:29
SANÁ - Členové širokého fóra islámských radikálů v první reakci na informaci o bin Ládinově smrti uvedli, že se modlí za to, aby zpráva nebyla pravdivá. Bude-li, slibují odvetu. Tou hrozí i Taliban.

Dosavadní muž číslo dvě Al Kajdy Ajmán Zavahrí. foto: ČTK

"Bože dej, ať tato zpráva není pravdivá. Buď proklet, Obamo! Američané, podřezávání vašich krků je pro nás stále legální," uvádí se na jedné z internetových stránek radikálů.

Ptejte se on-line

Terorista číslo jedna je mrtvý. Co teď hrozí? Ptejte se odborníka na bezpečnost. Dotazy můžete pokládat ZDE

"Usáma možná byl zabit, ale jeho poselství svaté války nezemře nikdy. Bratři a sestry, vyčkejte. Jeho smrt může být skryté požehnání," uvedl další z přispěvatelů fóra.

"Je to pro nás katastrofa"

Jemenská větev teroristické sítě Al Kajda už přiznala, že je vůdce Usáma bin Ládin mrtev. "Je to pro nás katastrofa. Zpočátku jsme té zprávě nevěřili, ale spojili jsme se s bratry v Pákistánu, kteří ji potvrdili," řekl agentuře AFP zástupce Al Kajdy na Arabském poloostrově.

Vedení se prý sejde na jihu Jemenu a zveřejní prohlášení k tomu, jak bude svatá válka vedena v budoucnosti.

K tématu:

Nejdříve Pákistánci, poté Američané

Pákistánská odnož Talibanu pohrozila odvetnými útoky za smrt bin Ládina. Budou prý mířit na pákistánské politiky a vojáky a na Američany.

"Pakistánští vůdci, prezident Zardárí a armáda jsou našimi prvními cíli. Amerika je druhým cílem," pohrozil telefonicky mluvčí Ehsanullah Ehsan prostřednictvím agentury Reuters.

Pákistán je spojenec USA v boji proti terorismu. USA tvrdí, že noční operace v Abbottábádu byla výhradně jejich. Prezident Barack Obama ale poděkoval Pákistánu za pomoc a telefonoval už Zardárímu.

Radikálové z hnutí Taliban (ilustrační foto)

"Nyní by měli vojáci odejít"

Egyptské Muslimské bratrstvo na zprávu reagovalo výzvou, aby se teď, po smrti strůjce útoků na USA z roku 2001, američtí vojáci stáhli z Iráku a Afghánistánu. "Bin Ládinovou smrtí byl odstraněn jeden z důvodů násilností páchaných ve světě. Je čas, aby (americký prezident Barack) Obama stáhl vojáky z Afghánistánu a Iráku a aby se skoncovalo s okupací, jež škodí muslimským zemím," řekl člen vedení Muslimského bratrstva Isám Irján.

Bratrstvo bylo do únorového pádu egyptského prezidenta Husního Mubaraka hlavní egyptskou opoziční organizací, teď bude kandidovat ve volbách a aspiruje na polovinu parlamentních křesel. Jeho cílem bylo ustavit stát, který se bude řídit islámským právem.

Konec "úchylné ideologie"

Irák je zprávou o zabití bin Ládina nadšen. "Jsme jako mnoho jiných národů nadšeni z toho, že je konec jeho úchylné ideologii. Iráčané kvůli tomuto muži a jeho teroristické organizaci hodně trpěli. Kvůli jeho ideologii jich zemřely tisíce," řekl irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí.

Irácká armáda a policie jsou v pohotovosti kvůli odvetným akcím Al Kajdy. Velitel jednotek operujících v Bagdádu Hasan Bajzání řekl, že očekává útoky "na 100 procent, protože organizace jako tato se za podobných okolností musí ukázat".

Kdo nahradí bin Ládina? Zavahrí?

Z možných odvetných akcí varovaly své občany i Spojené státy americké. Nástupcem zabitého bin Ládina by se totiž měl stát hlavní ideolog teroristické sítě Al Kajda, egyptský lékař Ajmán Zavahrí. Podle některých spekulací je dokonce ještě zkušenější a radikálnější, než byl samotný bin Ládin.

Nyní se Zavahrí nejspíš ukrývá v hornaté oblasti u hranic Afghánistánu a Pákistánu. Za jeho dopadení vypsaly USA odměnu 25 milionů dolarů. Je totiž jedním z nejhledanějších teroristů světa.

Zavahrí, lékař odsouzený k trestu smrti

Rodák z egyptské Gízy Ajmán Zavahrí (narozen 19. června 1951) žije v emigraci od roku 1985, kdy údajně odjel do Saúdské Arábie. V roce 1999 byl v Egyptě souzen za aktivity spojené s Novým džihádem znovu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti.

Ze Saúdské Arábie nakrátko zavítal do Pákistánu a pak do Afghánistánu. Tam prý v roce 1990 stavěl na nohy Džihád, který byl po Sadatově vraždě pronásledován. Začátkem 90. let žil údajně v Dánsku, Švýcarsku, USA a Súdánu a používal prý francouzský, nizozemský a švýcarský pas. Od roku 1996 se pravděpodobně skrýval v Afghánistánu.

Zavahrí pochází z rodiny lékařů a učenců, jeho dědeček byl například velkým imámem univerzity při mešitě Al-Azhar. Mezi egyptskými radikály se Zavahrí pohybuje od roku 1966. Jako patnáctiletý byl zatčen za členství v zakázaném Muslimském bratrstvu, což je nejstarší islamistická skupina v arabském světě. V roce 1974 Zavahrí dokončil káhirskou fakultu medicíny a o čtyři roky později získal diplom ve specializaci chirurgie. Od roku 1979 byl ženatý. Napsal několik knih o islámském hnutí.

V Al Kajdě dosud působil v roli zástupce bin Ládina, a to už od roku 1988. Nejspíš měl poslední slovo v útocích na USA v září 2001, je hledán i kvůli pumovým atentátům na americká velvyslanectví v Africe v roce 1998, připisuje se mu naplánování dalších mnoha teroristických útoků po celém světě v minulých letech.

Označil Bushe za "řezníka"

Vystudovaný lékař Zavahrí o sobě často dává často vědět prostřednictvím zvukových záznamů. Naposledy se připomněl letos v dubnu, kdy v nahrávce vyzval muslimy k boji proti NATO a USA v Libyi. V lednu 2006 například označil tehdejšího amerického prezidenta George Bushe mladšího za "řezníka", v září 2009 zase urážel nynějšího amerického prezidenta Baracka Obamu, o kterém řekl, že je "zločinec" a "podvodník".

Zavahrí je na seznamu teroristů, kterým USA na konci září 2002 zmrazily bankovní konta v USA. Na žádost Egypta na něj v téže době vydal zatykač Interpol a v říjnu 2001 jej potom Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zařadil na seznam nejhledanějších teroristů a vypsal na jeho hlavu odměnu ve výši 25 milionů dolarů.

Při útoku USA přišel o rodinu

V prosinci 2001 byl údajně zraněn při náletu amerických letadel na oblast podzemního pevnostního systému Tora Bora na východě Afghánistánu. Při útoku údajně přišly o život Zavahrího žena Azza a tři dcery.

Zavahrí údajně také dohlížel na finanční toky v rámci Al Kajdy, s bin Ládinem se poprvé setkal v polovině 80. let v Pákistánu, kdy spolu bojovali proti sovětské okupaci Afghánistánu.

Příběh Usáma bin Ládina:

Egypt viní Zavahrího dřívější Organizaci islámské svaté války (zvanou Nový džihád) z atentátu na bývalého egyptského prezidenta Anvara Sadata v roce 1981. V souvislosti s atentátem na Sadata byl Zavahrí stejně jako další členové Nového džihádu postaven v Egyptě před soud. Za nelegální držení zbraně dostal tříletý trest, který si odpykal.

Autoři: ,