Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Budapešť se chystá na Putina, Orbána zajímají ukrajinští Maďaři

Slovensko-cest

  17:22
BUDAPEŠŤ/MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin v úterý přijede do Budapešti k jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který je v Evropě označován za „přítele Kremlu“. Návštěva, která se uskuteční necelý týden po minském summitu o Ukrajině, vyvolává pozornost nejen kvůli pevným hospodářským vazbám Budapešti na Moskvu, ale i vzhledem k silným proklamacím maďarské vlády na obranu krajanů v ukrajinské Zakarpatské oblasti.

Vladimir Putin. foto: ČTK

„Na Ukrajině je válka, lidé bojují za svou existenci, za přežití na svém vlastním území,“ prohlásil Orbán po čtvrteční vrcholné schůzce Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie, které v Minsku jednaly o ukrajinské krizi. „To je třeba mít na pamětí při hodnocení situace se zakarpatskými Maďary. Maďarská vláda je nikdy neopustí,“ komentoval maďarský premiér situaci asi 160 000 Maďarů žijících na západě Ukrajiny.

K TÉMATU:

Maďarský národní živel

Orbán, který nedávno prohlásil, že demokracie nemusí být jen liberální, se svým pojetím státu blíží ruským představám o silném vůdci a ochraně národních zájmů. Stejně jako ruský, i maďarský národní živel se neomezuje státními hranicemi. Maďarská menšina v ukrajinském Zakarpatí se hlásí o svá práva možná méně hlasitě, ale stejně vytrvale, jako na druhém konci Ukrajiny menšina ruská.

Maďarsko poskytuje pasy zahraničním krajanům stejně ochotně, jako je poskytovalo Rusko Abcházcům a Osetům před válkou s Gruzií v roce 2008 a jak to nyní dělá na Ukrajině. „Maďaři žijící v karpatském regionu si zaslouží dvojí občanství, nová práva a autonomii. Právě to od nové Ukrajiny očekáváme,“ řekl loni maďarský premiér v programovém inauguračním projevu.

Viktor Orbán.

Klíčová ekonomika

Podle maďarských médií bude nicméně hlavním obsahem Putinova jednání v Maďarsku ekonomika. Maďarsko patří spolu se Slovenskem a nově s Řeckem k nejhlasitějším kritikům protiruských sankcí Evropské unie. Klíčovou roli přitom ve vztazích mezi Budapeští a Moskvou hraje ropa a zemní plyn. Přes 85 procent svých potřeb energetických surovin dostává Maďarsko z Ruska.

ČTĚTE TAKÉ:

Maďarsko navíc loni uzavřelo s ruským Rosatomem smlouvu na výstavbu dvou nových bloků jaderné elektrány Paks, což k nelibosti evropských politiků posílilo energetickou závislost země na Rusku.

Maďarskou vládu zaskočilo loňské zrušení plynovodního projektu South Stream, který měl ruskou surovinu dopravit do Evropy jižní cestou mimo ukrajinské území. Nyní se snaží prosadit alternativní cestu přes Turecko. Orbánova vláda na druhé straně posílá navzdory výhradám ruského Gazpromu na Ukrajinu v takzvaném reverzním režimu ruský plyn, byť váhavě a s přestávkami. S Putinem chce Orbán v úterý dojednat kratší smluvní kontrakty a nižší cenu.

Orbán ve vztazích k Bruselu a Moskvě hledá vyváženost a podle maďarských novinářů blízkých vládě se mu to daří. Budapešť už ratifikovala asociační smlouvu s Ukrajinou, zároveň je ale v Evropě považována za nejbližšího spojence Ruska mezi unijními zeměmi. Před Putinovou návštěvou v Budapešti Orbán v pátek zajel k jednání do Kyjeva.

Viktor Orbán.

V Moskvě je Orbán považován za „vůdce protiamerické evropské elity“, napsal ruský analytik Michail Chazin. Počítá do ní například vůdkyni francouzské Národní fronty Marine Le Penovou, ale i nového řeckého levicového premiéra Alexise Tsiprase. Podle politologa Jurije Barka z moskevské diplomatické akademie MGIMO se do této fronty řadí i český prezident Miloš Zeman. „Množství politiků, kteří se stavějí do opozice vůči většině států EU, je ale příliš malé na to, aby zásadně ovlivnilo změnu politického kurzu Bruselu,“ soudí Barko.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!