Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bude referendum snů na Slovensku platné? Účast je zatím velmi malá

Svět

  9:25aktualizováno  18:54
BRATISLAVA - Slováci hlasují v referendu o snížení počtu poslanců jednokomorového parlamentu a omezení jejich imunity a také například o zrušení koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi. Účast je ale velmi nízká a hlasování bude zřejmě neplatné. Aby referendum platné bylo, musí totiž hlasovat nejméně polovina voličů. Hlasování probíhá zatím bez incidentů.

Bratislava - ilustrační foto

Do podvečera hlasovat mnoho voličů nechodilo. Na řadě míst zprvu účast nedosáhla ani pěti procent, často se odpoledne hovořilo o průběžné účasti kolem 10 procent. Večer se očekává větší účast, ale to nejspíš nebude stačit. Členové volebních komisí předpokládají, že celkem se v jejich okrscích referenda zúčastní jen kolem 30 procent voličů.

Už před zahájením hlasování průzkumy naznačovaly, že k urnám přijde jen asi pětina voličů. Hlasovací místnosti budou otevřeny do 22:00 SELČ a první výsledky se očekávají v noci, oficiální až v neděli.

Referendum za sedm milionů eur
Referendum, které tedy zřejmě ztroskotá na nízkou účast, vyjde stát na sedm milionů eur (asi 173 milionů korun). "Nepředpokládám, bohužel, že by referendum bylo úspěšné. Ale samotná účast občanů, jejich počet, je pro mne zavazující," prohlásila po svém hlasování slovenská premiérka Iveta Radičová.

Také předseda slovenského parlamentu Richard Sulík připustil, že účast asi zhatí referendum, ale označil ho za prospěšné bez ohledu na výsledek. "Myslím si, že referendum již nyní splnilo svůj účel. Posunulo naši společnost někam dále. O těchto bodech se hodně diskutovalo," řekl Sulík při odchodu z volební místnosti v Bratislavě. Za fiasko by považoval jen to, kdyby přišlo méně než 400.000, tedy 10 procent voličů.

Imunita, počet poslanců i volby po internetu
K tématům referenda patří kromě dvou otázek týkajících se poslanců a zrušení poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas také zavedení limitu 40.000 eur (asi milion korun) na cenu aut kupovaných pro orgány veřejné správy. Slováci v referendu hlasují i o možnosti konání voleb prostřednictvím internetu a o vynětí osob pověřených výkonem veřejné moci z možnosti uplatnit právo na odpověď podle tiskového zákona.

Iniciátorem referenda je vládní strana Svoboda a Solidarita (SaS), která toto hlasování prosazovala už před červnovými parlamentními volbami a chtěla, aby se na otázky referenda odpovídalo při volbách. Podle slovenského tisku teď plebiscit ale poněkud ztratil na významu, protože část jeho témat se mezitím již dostala do programu vládní koalice. Na účasti se nejspíš podepsala i skutečnost, že jít hlasovat odmítl slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Autoři: ,