Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jaké změny čekají české zdravotnictví? Ptali jste se Marka Šnajdra

Marek Šnajdr

UKONČENO

Kdo se zraní vlastní vinou, zaplatí si léčbu sám, na tomto nápadu se shodnou lidé z TOP 09, Věcí veřejných i ODS. Podle předběžných návrhů by si měli pacienti platit za péči při úrazu, který si sami způsobili, když porušili konkrétní předpis nebo zákon. Do vlastní kapsy možná budou muset sáhnout i ti, kteří se zraní v opilosti nebo pod vlivem drog. A jaké další změny čekají české zdravotnictví? Ptali jste se zdravotnického experta a poslance za ODS Marka Šnajdra.

položených otázek: 56 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (2.8.2010 20:33) Dodo
Dobrý den, ve sdělovacích prostředcích nás neustále straší, že ve zdravotnictví bude málo peněz. Někde jste řekl, že k řešení vedou dvě cesty, omezení péče, nebo zavedení určitých opatření. Mohl byste tedy uvést, o jaká opatření se jedná? Děkuji Dodo
ODPOVĚĎ (3.8.2010 13:41)
Hezky den preji vsem ctenarum LN i Dodovi:-). Fakta o dochazejicich penezich v nasem zdravotnim systemu jsou verejne overitelna fakta. Politici jsou zde od toho, aby pravdive, byt ne popularne, informovali a pripravili a prosadili reseni. O dochazejicich zdrojich vime dlouho, presto se predevsim levice snazi lidem vsugerovat, ze nejspickovejsi peci pro vsechny lze zajistit "zadarmo". Proste nejde, nikde na svete. Pokud neprosadime zasadni reformy, budeme omezovat peci. mimochodem, totez preci plati i u duchodu, vsimate si? Potrebujeme vymezit narok, tedy rozsah toho, co skutecne zdravotni pojistovny musi kazdemu zajistit, potrebujeme uvolnit ruce zdravotnim pojistovnam, aby byly schopny ziskat rezervy, ktere v systemu jsou, napriklad tim, ze existuji neefektivni a malo kvalitni zdravotnicka zarizeni, ktera odcerpavaji zdroje a podobne. A v neposledni rade musime vice vtahnout do rozhodovani i zodpovednosti obcana, pacienta. Snad se to konecne povede...
OTÁZKA (2.8.2010 20:12) Alice
Zdravím. Už půl roku sháním zubaře, všude mě odmítají, že mají plno. Zkoušela jsem krajský úřad, ten mě poslal na pojišťovnu, tam mi dali seznam zubařů, ať si je obvolám. Zase jsem byla na začátku – mají plno. Nemůžete s tímhle něco udělat? Alice
ODPOVĚĎ (3.8.2010 13:45)
Hezky den, Alice. To, co popisujete, zaziva hlavne ve velkych mestech dost nasich spoluobcanu a je to bohuzel ukazkovy priklad toho, proc musime zmenit a reformovat dnesni system zdravotniho pojisteni. Soucasti tzv.naroku, tedy toho, co bude mit pojistenec garantovano od pojistovny zakonem, nebude jen rozsah hrazene pece, ale taky to, ze bude povinnosti pojistovny tuto peci zajistit v urcitem case a v urcitem miste. Tedy prelozeno do lidstiny, kdyz platite pojisteni, bude Vam shanet zubare pojistovna.
OTÁZKA (2.8.2010 20:55) Alena N.
Dobrý den. Jsem lékařka, 1 rok v praxi. Někde jsem četla, že bych mohla dostávat část peněz, které teď na mě dostává nemocnice na rezidenční místo. Podpoříte to? Můžete pro to něco udělat? Stihnu to ještě? Díky, Alena

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (2.8.2010 19:11) Alice
Proč chcete, aby atestace a vše kolem toto dělali lékařské fakulty? Jak si to představujete? Vím o tom jen něco málo z novin a bojím se, aby na každé fakultě nebyly úplně jiné podmínky. Pak ji někde udělá každý a jinde to bude hrozně těžké. Máte tohle promyšlené? Jinak si myslím, že to není špatná cesta.
ODPOVĚĎ (3.8.2010 13:54)
Castecne jsem jiz na vzdelavani odpovidal drive, nicmene ten duvod je jednoduchy. Lekarske fakulty by pouze provadely proces a jeho administraci. Co a kde se ma ucit, stejne jako overeni bylo, je a zustava v rukou statu. Dodnes tuto administrativu provadelo centralne IPVZ, ke kteremu nemaji absolventi fakult zadny vztah. Dnes jim poradi, kde atestovat, kde se vzdelavat studijni oddeleni lekarskych fakult, ktere mimochodem celou radu teoretickych vzdelavacich kurzu i samy provadeji. Takze pro lekare je to priblizeni a usnadneni organizace atestace.
OTÁZKA (1.8.2010 11:51) Lukáš
Pane Šnajdr, k čemu pak platit zdravotní pojištění? Naprostá většina úrazů je způsobená buď vlastní vinou, nebo cizím přičiněním.
ODPOVĚĎ (3.8.2010 13:59)
Vzhledem k tomu, ze se cela rada Vasich dotazu tyka clanku ze sobotnich LN, musim k tomu par slov. Je leto, v novinarske branzi tzv.okurkova sezona, ktera produkuje mnohe "slagry", ktere jsou vzdalene od reality. Podobne je to i s clankem Adely Cabanove, jakkoliv si ji vazim a povazuji ji za zkusenou a kompetentni redaktorku. Byl jsem tazan na to, zda si myslim, ze i v CR je pouzitelne to, co chysta nova Slovenska vlada, tedy princip, kdyz si nemoc zpusobim sam, sam si zaplatim lecbu. Ma odpoved byla, ze s timto z mnoha duvodu nesouhlasim a povazuji za neproveditelne. Dale jsem rekl, ze povazuji za mozne otevrit diskuzi nad tim, kdyz prokazatelne prekrocim platne zakony a predpisy a timto vznikne pojistovne naklad, zda se nejak na tom ma tento hrisnik podilet ci nikoliv. A uvedl jsem priklad, opakovana autonehoda zpusobena rizenim pod vlivem alkoholu a podobne...A z teto me neskodne uvahy vznikl pribeh...:-)))
OTÁZKA (2.8.2010 19:43) Antonín
Dobrý den. Jsem řidič a zdravotnictví nerozumím. Byl jsem ve státní nemocnici v Praze i v akciové společnosti v Budějovicích. Musím říct, že lepší dojem na mě udělali Budějovice. Proč pořád politici kritizují akciovky? Co si o tom myslíte? Není na čase nechat je v klidu léčit lidi a raději řešit skutečné problémy? Antonín
ODPOVĚĎ (3.8.2010 14:03)
Dobry den, Antonine. Dekuji za zavan zdraveho selskeho rozumu. Vadi mi primitivni pausalizace typu akciovky jsou spatne a prispevkovky dobre, a naopak. Nemocnice je bud kvalitni, ma dobry tym, nebo naopak a pravni forma na to nema zadny vliv, to pouze zajmove skupiny, kterym vadi transparentnost to rikaji zcela ucelove a ve svem osobnim zajmu. Seriozni vecna diskuse jasne ukazuje, ze forma spolecnosti je pro rizeni, kontrolu a hospodareni mnohem vhodnejsi, nez socialisticka prispevkova organizace. A mate pravdu, to co dokazali kolegove v Jiznich Cechach s nemocnici je uctyhodne.
OTÁZKA (1.8.2010 9:38) Renata Chlumáková
Dobrý den,souhlasím s tím,že je třeba,abychom si na zdravotnictví připláceli, ale proč zrovna lidi, kteří se zraní při sportu?Tito lidé jsou alespoň aktivní a dělají něco pro své zdraví, než ti co sedí doma s plným talířem u Tv nebo v hospodě s půllitrem.Také si myslím, že by se měli postihovat lidé,teří nechodím na pravidelné dvouleté prohlídky k praktikovi.
ODPOVĚĎ (3.8.2010 14:06)
Dobry den preji, mate velkou pravdu, jiz jsem nize vysvetlil, jak tato mensi letni kachna vznikla... JSem velkym zastancem pozitivni motivace a taky se mi podarilo prosadit do programu ODS i do koalicni smlouvy to, aby zdravotni pojistovny mohly bonusy odmenovat lidi za zodpovedny pristup k peci, prevenci a zdravy zivotni styl. Toto dnes nemohou a je potreba to zmenit. Pravidelne prohlidky u praktika ci ucast v celonarodnich screeningovych programech jsou spravne priklady.
OTÁZKA (2.8.2010 21:42) Neznámý
Dobrý den. Jsem doktor 2 roky po škole, platově sotva vyjdu. Můj šéf na klinice má jeden úvazek u nemocnice, další na fakultě, další 2 dá dohromady z výzkumných grantů, má soukromou praxi, kam si posílá pacienty z kliniky. Teď ještě dostává odměnu ta to, že je můj školitel. Přitom granty děláme celé my, mladí, on jen bere plat a přivlastní si výsledky, aby mohl příště opět žádat. Když potřebuji poradit s pacientem, není tam, jsem vděčný starším kolegům za pomoc. Na praxe mě nepustí, kdo by na klinice pracoval? Hned po škole jsem byl na stáži v zahraničí - v universitní nemocnici. Všichni tam měli jeden úvazek, v rámci něhož léčili, vzdělávali i bádali. Místo 4 bídných platů jako tady měli pouze jeden od nemocnice, ten byl logicky mnohem vyšší nez nemocniční tady. A zbylo i na slušné platy mladých lékařů, školitel se nám věnoval, byly jsme spoluřešitelé u výzkumných grantů... . Nebylo by logické poučit se a jít stejnou cestou i v ČR? Peníze na zdravotnictví jsou přece jen jedny. Proč to jinde jde a tady ne. Dokud si s tímhle chaosem, který řadě lidí vyhovuje, neporadíte, budou mladí lékaři odcházet pryč. Jaký je váš názor? Jistě pochopíte, že nemohu uvést jméno.
ODPOVĚĎ (3.8.2010 14:11)
Hezky den preji, mluvite mi z duse a mate naprostou pravdu. To, co popisujete je bezny jev v mnoha fakultnich nemocnicich, kde se diky spatne legislative stretava leceni se vzdelavanim a vedou v naprosto pro nemocnice a jejich zamestnance nevyhodnych a netransparentnich podminkach. Tento stav, ktery jak si jiste vsichni uvedomujeme, vyhovuje cele rade lidi,i kapacit, ktere se zuby nehty brani a budou branit naprave. Protoze naprava znamena jeden uvazek, v ramci ktereho lecim, vzdelavam i badam, protoze mi k tomu nemocnice vytvari podminky. A jednani, ktere popisujete by bylo nezakonne. To byl hlavni duvod odporu k zakonu o univerzitnich nemocnicich, akciovky byl jen zastupny problem.
OTÁZKA (2.8.2010 23:34) Martina Praha
Dobrý den. Jsem všeobecná sestra a jsem na to hrdá. Loni jste nám přidali nějaké peníze, ale to není vše. Studovala jsem 7 let (4 roky střední a 3 roky VŠ), jsem bakalářka. U řady zkoušek po nás chtěli téměř totéž co po medicích. Teď v nemocnici ale dělám stejnou práci jako v minulosti sestra po maturitě. Mám kamarádku v Německu, má stejné vzdělání a může dělat řadu výkonů, které u nás dělají stále jen doktoři. Na oddělení jsou dvě kvalifikované sestry, k ruce mají 3 sanitářky, které dělají neodbornou práci, ony jen tu odbornou. My jsme 4 plně kvalifikované sestry a děláme práci sanitářek. Budete s tím něco dělat? Je mi jasné, že ze strany doktorů bude odpor, považují nás za pomocnou sílu. Budete mít odvahu? Děkuji Martina
ODPOVĚĎ (3.8.2010 14:16)
Dobry den, Martino. Vas popis odpovida realite a jednomu z neduho naseho zdravotnictvi. Na jedne strane dosavadni system vzdelavani sester, jak jej naprosto hloupe nastavilo vedeni MZ v letech 2004 je zbytecne komplikovany a dlouhy. Na druhe strane je cela rada vykonu, ktere jsou nyprosto zbytecne dosud vazany na lekare, prestoze je ve vyspelych zemich realizuji sestry ci sestry specialistky. S Danou Juraskovou se nam podarilo udelat prvni kroky jak v racionalizaci vzdelavani, tak v kompetencich, je ale treba pokracovat. Mohu Vam slibit, ze urcite budu, povazuji to za spravny a nutny jev. Ekonomicky,kapacitne i z hlediska vyznamu a prestize sester. Pevne verim, ze i stavajici ministr Hegr toto bude povazovat za prioritu, koneckoncu, mame to v koalicni smlouve:-)
OTÁZKA (2.8.2010 18:34) Martin, Kouřim
Dobrý den. Pořád mluvíte o reformě zdravotnictví. Prosím, zkuste laikovi, nezdravotníkovi, říct, co to vlastně je, co si pod tím představit. Když si zlomím nohu, budu mít péči hrazenou z pojištění? Budu si moct vybrat něco lepšího, když budu chtít, a něco si doplatit ? Díky, Martin
ODPOVĚĎ (3.8.2010 14:23)
Martine, dekuji za otazku. Nekdy mam sam pocit, jestli vsichni chapou, ze reforma neni nejaky fetis, jestli ji vazne potrebujeme. Verte, potrebujeme. Je to jednoduche, da se rict, ze cilem je zajistit dostatek penez na moderni, ucinnou a vcasnou lecbu. Proc nam chybi penize? Rozhodne to neni jen krizi, ta to jen umocnuje, Ty duvody jsou jasne. Starne populace a stale pribyva duchodcu = ubyva lidi, kteri plati pojisteni a soucasne se zvysuje pocet lidi, jejichz pece stoji vysoke castky. Vyvoj prinasi nove a nove metody, pristorje, leky = pokrok, lecime to, co vcera neslo, ale stoji to obrovske penize navic. Verejne finace, vsichni vime, jak moc jsme zadluzeni, tedy nemame polstar na prisipavani ze statniho rozpoctu. Reforma je o tom, stanovit priority a pravidla toho, co se z omezeneho baliku verejneho pojisteni bude hradit a jak, je to snaha system ucinit efektivnejsi, uspornejsi a taky vtahnout do nej prirozene soukrome prostredky. Nic vic, ale nic mene.
OTÁZKA (2.8.2010 20:56) Tomáš Volkmer
Dobrý večer, nehodlá už někdo něco udělat s Českou lékařskou komorou?Žijeme v demokratickém státě, tak přece není možné, aby se někdo oháněl tím, že zastupuje 40 tisíc lékařů - členů komory, když tihle chudáci nemají na výběr. Buď budou členem nebo nemůžou vykonávat povolání. A ještě za to musí každý rok platit. Nejsem zastánce zpoplatnění atestací, ale jak může křičet prezident komory, který stanoví několik tisíc poplatek každý rok od každého doktora a nic za to nedává. Co takhle dobrovolné členství? Tom
ODPOVĚĎ (3.8.2010 14:29)
Dobry den, Tome. Rozdelil bych to na dve casti. Ve vyspelem svete jsou dva modely. Dobrovolne clenstvi s registraci lekaru, kteri vykonavaji praxi a povinne clenstvi. Jsem jednoznacne zastance dobrovolnosti, nevidim ZADNY duvod, proc by kazdy clovek musel byt povinne v komore, platit ji nemale castky a podobne. To jsem ale hovoril kó standardnich, stavovskych organizacich. Nase stavajici CLK ma do ni bohuzel daleko a je to jednoznacne vina posledniho vedeni. Zacal to David Rath a dokoncuje jeho ucen Milan Kubek.Myslim, ze prislovi, ze ryba smrdi od hlavy neni od veci... Vsichni vedi, ze je to spis odborova organizace a o jejim vyznamu a nepotrebe mezi samotnymi lekari svedci to, ze se jejich clenskych schuzi ucastni drtiva mensina jejich clenu, jsou regiony, kde je to mene nez 10%...
OTÁZKA (3.8.2010 8:40) František P.
Dobrý den. Kdysi jste nám sliboval, že zlepšíte služby záchranky. Že bude víc stanovišť. Platí to ještě? K nám nepřijede dřív jak za půl hodiny a to je fakt dlouho. Díky.
ODPOVĚĎ (3.8.2010 14:31)
Dobry den preji, to, co pisete mel zajistit zakon o zdravotnicke zachranne sluzbe, ktery opravdu resil zrychleni dojezdnosti v nekterych nedostupnejsich regionech, proto se melo vybudovat 44 novych vyjezdovych mist. Zakon ale resil i lepsi postaveni zachranaru a jejich ochranu a odmenovani.ČSSD v minule Snemovne zakon vetovala a ja doufam, ze novy ministr jeho stavajici ci drobne modifikovanou verzi predlozi.
OTÁZKA (3.8.2010 1:07) Andrea
Dobrý den, naprosto souhlasím s tím, že rozumný doplatek na lék je obrana proti plýtvání. Když něco dostanu zadarmo,nebolí mě, když to musím vyhodit, protože to prošlo. Ale na druhé straně vážně nemocní lidé se musí dostat i k velmi drahým lékům, potřebují-li je. Bude toto zachováno?
ODPOVĚĎ (3.8.2010 14:36)
Dobry den. V minulosti, i v tomto blogu jsem se snazil vysvetlovat, ze zadny systen, ten nas nevyjimaje, nema na to, aby zaplatil vsechno vsem. Musi se proto stanovit priority. My jsme je stanovili jasne, banality za sve, spickova pece ze solidarniho baliku. Aletrnativou je totiz jen opak. A tak je to i s poplatky. Platime je proto, aby zdravotni pojistovny mohly financovat moderni peci vazne nemocnych lidi, vcetne leku. A data nezpochbnitelne rikaji, ze k tokoveto moderni peci se za posledni 3 roky dostalo o destiky tisich vazne nemocnych pacientu vice a rychleji, nez v minulosti. Prave proto, ze jsme usetrili cast zbytecne a proplytvane pece. Na druho stranu, vsichni, tedy i vazne nemocni jsou chraneni limitem, do ktereho se doplatky za leky vetsinou pocitaji a ktery je u duchodcu 2500 Kc rocne, tedy cca 200 Kc mesicne! Doufam, ze tento princip bude plne zachovan, funguje...
OTÁZKA (2.8.2010 18:26) Anonym
Znova se začalo mluvit o zvedání poplatků, nějakých čekacích seznamech, ale nejsou k tomu žádné další informace. Navíc ještě chtějí doktoři stávkovat. Jak to mám chápat. Jak je to vlastně celé připravené? Co se vlastně bude ve zdravotnictví dít? Na čem všem se koalice dohodla? Můžete mi v tom prosím udělat nějak jasno. Už se v tom vůbec neorientuji. Mám pocit, že každý ministr začíná znova od začátku. Děkuji wiki
ODPOVĚĎ (3.8.2010 14:40)
Dobry den, koalice pri vedomi toho, ze ma ve Snemovne vyraznou vetsinu, se dohodla na provedeni zasadnich zmen a reforem. Tj. standard ci narok, konkurence u pojisteni a pojistoven, rozbehnuti komercniho pojisteni a podobne, ted to, o cem dlouhou dobu diskutujeme a na co chybela politicka sila k prosazeni. Souhlasim s Vami, ze ukolem noveho ministra neni revidovat dosavadni veci, ale pripravit novou legislativu tak, aby platila od 1.1.2012.
OTÁZKA (3.8.2010 8:41) Magda P.
Dobrý den. Nemůžete něco udělat s tím, aby absolventka střední zdravotnické školy byla zase sestra? Mě se to osobně týká, jestli to tahle zůstane, nezbude mi nic jiného, než odejít ze zdravotnictví. Nechci být celý život jen jakousi ošetřovatelkou, bez možnosti se někam posunout dál. Všude ve světě je několik „druhů“sester, každá může dělat něco, navzájem se doplňují. Proč to nejde u nás?
ODPOVĚĎ (3.8.2010 14:41)
Mohu Vam slibit, ze to, co jsme zapocali a zustalo nedokonceno dika paralizaci minule Snemovny se pokusim dokoncit velmi rychle. A to, co popisujete mezi tyto sliby patri.