Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Budeme potřebovat zmocnění prezidenta, upozornil Nečas

Evropa

  11:23aktualizováno  16:55
PRAHA - Případné přistoupení České republiky ke smlouvě o fiskální odpovědnosti by měli schvalovat občané v referendu, pokud by znamenalo přesun pravomocí na instituce EU. Vláda ale bude potřebovat nejprve zmocnění prezidenta, než bude moci v EU tuto smlouvu vyjednat a podepsat. Ve středu to uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

Vláda navrhne referendum foto: ČTK

Prezident Václav Klaus dal ale už dříve najevo, že se pod smlouvu za Česko rozhodně nepodepíše.

Vláda ve středu schválila uvedený postup ratifikace smlouvy navzdory postoji TOP 09. Premiér ale zdůraznil, že by to nemuselo znamenat samostatné referendum k této věci. Občané by se podle něj mohli k nové smlouvě vyslovit až v rámci referenda o vstupu ČR do eurozóny.

ČTĚTE TAKÉ:

Kabinet podle Nečase ale definitivní stanovisko k unijní dohodě zatím nemá. Rozhodne se až podle konečné verze dokumentu.

"Vláda se nakonec rozhodla přijmout rámcovou pozici, kde je povinností členů vlády upozorňovat, že pokud by došlo k přesunu kompetencí na unijní orgány, je vláda svým programovým prohlášením vázána řešit tento problém referendem," řekl Nečas.

Dodal ale, že osobně preferuje hlasování, které by se týkalo "celého komplexu dohod, ke kterému budeme muset přistoupit v souvislosti se vstupem do eurozóny".

Topka je proti

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) novinářům řekl, že TOP 09 rozhodnutí svých koaličních partnerů ohledně ratifikace smlouvy v referendu respektuje, má ale odlišný názor. TOP 09 podle něj referendum ke smlouvě o fiskální odpovědnosti v parlamentu nepodpoří.

Eurozóně maximálně 90 miliard

Kabinet se ve středu zabýval také tím, zda se ČR zapojí do finanční pomoci eurozóně prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu. Zatím ale o této věci nerozhodl a vrátí se k bodu příští týden.

Nečas ale uvedl, že případně půjde o "velmi výrazně" nižší částku než 90 miliard korun.

Nejde přitom podle něj o porušení koaliční smlouvy, protože unijní dohoda neznamená změnu primárního práva EU. "Jsme přesvědčeni, že je to velmi sofistikovaná agenda, aby bylo možné vygenerovat jednoducho otázku. Jen formulace otázky je věc mimořádně problematická," dodal Kalousek s tím, že vláda by neměla politickou odpovědnost přenášet na občany.

Podle vicepremiérky za VV Karolíny Peake se ale závazek z koaliční smlouvy nové unijní dohody týká, a mělo by se o ní konat referendum. "Možnosti jsou dvě - buď před podpisem smlouvy, nebo před vstupem do eurozóny," řekla novinářům.

Stejně jako Nečas se kloní k tomu, aby se referendum konalo až před vstupem do eurozony a týkalo se všech podmínek souvisejících s eurem. Zákon o referendu by měl podle ní být schválen ještě za existence této vlády.

Podle Nečase je možné i to, že vláda nakonec smlouvu nepodepíše proto, že se koaliční strany neshodnou na způsobu její ratifikace. Nechce ale prý předbíhat další vývoj jednání.

"Most přejdeme, až k němu dojdeme, případně budeme brodit řeku," poznamenal.

Přenáší odpovědnost na občany

Europoslanci opoziční ČSSD označili návrh ODS a VV na uspořádání referenda ke smlouvě o fiskální odpovědnosti za nesmyslný. "Vedení obou těchto stran se snaží přenést odpovědnost za rozhodnutí na své občany přesto, že to byla právě ODS, která vždy proti referendu vystupovala," uvedli v tiskovém prohlášení.

ČTĚTE VÍCE:

O připravované smlouvě, která má zajistit rozpočtovou odpovědnost zemí eurozóny, jednali několikrát experti jednotlivých států EU. Dohodli se na většině textu, asi pět pasáží však nechali na politické domluvě ministrů financí a případně premiérů.

"Konečné rozhodnutí o tom, zda se ČR stane signatářem smlouvy, se bude odvíjet od výsledného textu smlouvy při zohlednění nesouhlasného stanoviska prezidenta republiky," napsali diplomaté v materiálu.

Lidé budou moci přímo úkolovat instituce EU

Vláda schválila prováděcí zákon, který umožní Čechům spolu s dalšími občany Evropské unie formou petičních iniciativ přímo úkolovat unijní instituce.

Novinka vychází z lisabonské smlouvy. Podmínkou bude shromáždění nejméně milionu voličských podpisů z minimálně čtvrtiny zemí unie. Kontrola nad sbíráním podpisů připadne ministerstvu vnitra. Do zmíněné podpisové iniciativy se budou moct zapojit jen lidé, nikoli firmy a organizace.

Zelenou daly občanským iniciativám koncem roku 2010 členské země bloku a také unijní zákonodárci. Některé státy si ale vyžádaly, aby projekt, s jehož vznikem počítá lisabonská smlouva o reformě EU, začal fungovat až za rok.

                                               --

DALŠÍ BODY, O NICHŽ VLÁDA VE STŘEDU ROZHODLA:

  • Vláda zrušila pozici pěti z šesti vládních zmocněnců pro silniční stavby. Ve funkci zůstane pouze zmocněnec pro modernizaci D1 Jiří Švorc.
  • Ministři mají do konce března přijít s návrhy agend svých resortů, které jsou zbytečné a mohou být zrušeny. Cílem je uspořit finance v napjatém státním rozpočtu.
  • Od 1. července letošního roku by měla vejít v platnost novela zákona o archivnictví a spisové službě, kterou schválila vláda. Vznikne tak Národní digitální archiv, který zabezpečí jednotné nakládání a péči o digitální dokumenty.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!