Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Bydlet v bytě ji omrzelo. A tak se Němka přestěhovala do vlaku

Svět

  7:15
TÜBINGEN/PRAHA - Je jí 23 let, v německém Tübingenu studuje vysokou školu a na první pohled se ničím neliší od svých vrstevníků. Zatímco si ale její přátelé čistí zuby v pohodlí svých koupelen, Leonie Müllerová totéž činí na toaletách ve vlaku. Na jaře se totiž dobrovolně rozhodla zůstat bez domova - a prakticky se přestěhovat do vlakových kupé. Každý týden takto najezdí téměř dva tisíce kilometrů a své zkušenosti následně popisuje na svém blogu.

Leonie Müllerová se rozhodla ušetřit tím, že bude žít vlaku. foto: Facebook.com

Na nápad ji před pár měsíci přivedl přítel otázkou, jak často bývá doma. Tehdy již delší dobu přihlížel, jak dívka ze Stuttgartu, kde žila, neustále někam dojíždí. 

Rozhodnutí pak korunovala hádka s domácím. „Tehdy jsem se rozhodla, že už zde nechci žít - a pak mi došlo, že vlastně nechci žít už nikde,“ popsala své pohnutky Müllerová serveru Washington Post.  A tak si sbalila věci, koupila jízdenku a vyrazila žít dobrodružný život na cestách. Její život se smrskl do batohu, v němž nosí vše: oblečení, hygienické potřeby, ale třeba i laptop. Ve vlaku pak dělá úkoly do školy i se myje. 

Netradiční krok se jí přitom zatím vyplácí: zatímco v bytě platila 450 dolarů měsíčně (asi 11 tisíc korun), za neomezenou vlakovou jízdenku, která jí za poplatek umožňuje následně jezdit zadarmo jakýmikoliv spoji,  zaplatí jen 380 dolarů (devět tisíc korun). Ačkoliv by mohli někteří kritizovat nedostatek soukromí, Müllerová si nestěžuje. Dle svých slov se ráda setkává s lidmi a pokud potřebuje klid, vezme si sluchátka. A přidává i další výhodu: díky životu na kolejích může snadněji navštěvovat své přátele i rodinu. U nich také většinou tráví noci, i když sama zdůrazňuje, že je důležité nebýt nikomu na obtíž.

„Většině mých přátel se tenhle nápad líbí, i když některým se možná může zdát až příliš dobrodružný,“ popisuje reakce svého okolí mladá Němka, která má zkušenosti již z devítiměsíční cesty kolem světa. „Někteří ale reagovali negativně. Uráží je fakt, že zpochybňuji běžný způsob života a žití.“

Netradiční krok má totiž mimo jiné za účel inspirovat lidi, aby více přemýšleli nad svými návyky. „Vždycky existuje více příležitostí, než si myslíme. Další dobrodružství čeká za rohem - tedy za předpokladu, že ho chcete najít,“ tvrdí Müllerová. V neposlední řadě pak své zkušenosti hodlá využít i v bakalářské práci. Právě z toho důvodu tak hodlá ve vlacích žít minimálně až do dubna příštího roku.

Autoři: ,