Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Milovníci poezie spustili globální aplikaci pro podporu básníků

Kultura

  12:00
PRAHA - Zachrání aplikace zájem o poezii? Nová iniciativa na podporu poezie nazvaná Poetizer byla v sobotu představena na literárním podvečeru v Památníku národního písemnictví v Praze. Stejnojmenná aplikace pro platformu Android umožňuje, aby jejím prostřednictvím mohli básníci zveřejňovat svá díla.
Psaní (ilustrační foto).

Psaní (ilustrační foto). foto: Shutterstock

„Aplikace zároveň propojuje básníky po celém světě. Vytváří pro ně prostor, který mohou sdílet se čtenáři a získávat tak zpětnou vazbu ve formě ‚like‘ či finančních příspěvků. Aplikace je zdarma ke stažení pro Android na Google Play,“ řekl její iniciátor Lukáš Sedláček z European Leadership & Academic Institute (ELAI). 

Světový den poezie

Vítězná báseň:

Každý z nás hledá hlubší porozumění v sebe sama.
A přáli bychom si, aby nám ostatní rozuměli.
Nesoudili nás a nekritizovali.
Porozumět člověku, vcítit se do něj, umí málo lidí z nás.
Však kdo to přeci jen umí, je moudrý.
Nehledá chyby, nehledá mouchy.
Sám v životě prošel, různými podobami.
A nemíní trápit sebe, ani nás.
Hledá co má smysl.
Váží slova.
Věří, že jste tím kým jste.
A nepřesvědčuje.
Ví, že láska vychází zevnitř.
Žije uvnitř nás. Jste svobodní.
Můžete cítit moře lásky a síly.
A konečně jste sami sebou.
To je porozumění, to je síla v nás.

Zdroj: Facebooková stránka Poetizer

Na akci, která se konala v rámci Světového dne poezie, byly také vyhlášeny výsledky soutěže, do které se přihlásilo přes pět desítek básníků. První místo získala Iveta Komárková z Kadaně. O vítězi se rozhodovalo na facebookových stránkách Poetizeru, kde její báseň s názvem Porozumění získala 681 hlasů. „Píšu vlastně celý život ‚do šuplíku‘, z domácích básníků mám ráda Karla Jaromíra Erbena,“ řekla Komárková.

Lukáš Sedláček psal básně od svých deseti let, ale nikdy prý ani nepomyslel, že by je mohl publikovat. „Nejsem asi jediný, kdo si píše básně jen tak a postrádá prostor, kde je zveřejnit. Poetizer právě takový prostor nabízí. Kdokoliv může nyní zadarmo publikovat své básně, a to přímo ze svého mobilního telefonu,“ řekl.

Propojení básníků

Poetizer podle něj nabídne i prostor pro navazování kontaktů s básníky po celém světě, budování si okruhu vlastních fanoušků a sdílení básní dál, například na Facebook. „Byl bych velmi rád, kdyby díky Poetizeru zažila poezie globální renesanci,“ dodal Sedláček.

K akci Zaplať básní se připojilo 12 českých kaváren

Lidé, kteří mají hlavu plnou básní, nemuseli v sobotu ve 12 kavárnách v Česku platit za kávu penězi, mohli zaplatit básní. Dostali papír a tužku a jejich verše se pak objevily na faceboooku nebo je podnik vystavil. 

České kavárny se tak poprvé připojily k celosvětové akci Poetry Day pořádané ke Světovému dni poezie. 

Básně se v první jarní den staly platidlem ve 1100 kavárnách, barech a restauracích v 23 zemích. V Česku se k iniciativě s názvem Zaplať básní přidalo 12 kaváren z Prahy, Brna, Plzně, Mladé Boleslavi, Blanska, Svitav, Litomyšle, Kroměříže, Uherského Hradiště a Valašského Meziříčí.

Autoři: ,