Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bylo mu slabo, chtěl se ještě chvíli prospat, říká lékař

Slovensko-cest

  9:47aktualizováno  15:54
PRAHA - Začalo to jako poklidná adventní neděle: Václav Havel se na své chalupě na Hrádečku probudil brzy ráno a po několika dnech stupňujících se zdravotních útrap se cítil konečně lépe. Měl radost, že za ním do východních Čech přijela jeho žena Dagmar, kterou ihned umluvil, že si udělají poklidnou vánoční oslavu.

Premiéra filmu bývalého prezidenta ČR Václava Havla Odcházení v pražském kině Lucerna foto:  František Vlček, Lidové noviny

„Potom se ale svěřil, že je mu trošku slabo a celý program by tedy posunul až poté, co se ještě prospí. Ze spánku se ale už neprobudil. Ve čtvrt na jedenáct v klidu zemřel,“ popisuje poslední okamžiky bývalého prezidenta jeho dlouholetý ošetřující lékař Tomáš Bouzek.

Ještě dvě hodiny kolovala naprosto zásadní zpráva jen v kruhu Havlových přátel, na veřejnost proniká až deset minut před dvanáctou.

„Dnes ráno v 10.15 zemřel Václav Havel :-((((,“ napsal v tu chvíli na svůj facebookový profil prezidentův bývalý tajemník Vladimír Hanzel.

Poté už se smutná novina šíří celou zemí jako lavina a během několika minut proniká na hlavní strany všech zásadních zpravodajských serverů v Evropě. Všechny zpráva naprosto zaskočila.

Lidé, kteří prezidenta v posledních dnech a týdnech pravidelně vídali, ale to nejhorší tušili.

Řádová sestra utěšuje vdovu po Václavu Havlovi Dagmar.

Rakev s ostatky Václava Havla v duchovním centru Pražská křižovatka

„Viděl jsem ho tak dvakrát třikrát týdně a jeho stav se setrvale zhoršoval. Přestál několik těžkých komplikací a všichni jsme čekali, že ta následující bude pravděpodobně smrtelná. Toto mohla být počínající viróza,“ říká Bouzek.

Převoz do nemocnice ale podle něj nepřicházel v úvahu. Havel totiž podle Bouzka na Hrádečku vybojoval i těžší bitvy a jeho transport by byl navíc dost rizikový. Ale zásadní bylo pro něj prezidentovo přání.

„Bylo to naše věčné téma. Řešili jsme to i při minulém zánětu. On mě tehdy uprosil, že to nějak zvládneme, ale že chce zůstat hlavně doma. A to i kdybychom to nezvládli,“ pokračuje.

Stejně jako dříve měly pomoci sestry boromejky, které se na Hrádečku o prezidenta staraly. Jedna z nich byla na chalupě i včera.

S dalajlamou se sešel, i když byl v horečkách

Chřadnoucího prezidenta v poslední době nevídal jen lékař či ošetřující sestry. Pravidelně jej vídal také Petr Jančárek, dokumentarista, který s kamerou v ruce a Havlovým svolením dlouhodobě mapoval jeho život.

Černé sukno na soše sv. Václava na Václavském náměstí, kam nadále přicházejí lidé uctít památku zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla.

Ten viděl prezidenta naposledy desátého prosince, když se v Praze setkal s dalajlamou a po schůzce se svým dlouholetým přítelem si v kulturním centru DOX převzal významnou slovenskou cenu Jána Langoše.

ČTĚTE TAKÉ:

Havel, oslabený několika dny, které proležel v horečkách, si tento poslední výlet do hlavního města doslova vymínil. „V každém případě trval na tom, že se s dalajlamou chce setkat, byl opravdu pevně rozhodnutý,“ prozrazuje Havlova tajemnice Sabina Tančevová.

Schůzka byla přitom původně plánovaná na Hrádeček, ale vše zase změnil Havlův smysl pro zodpovědnost. „To předávání ceny bylo kvůli němu přemístěno ze Slovenska do Prahy, a proto se toho chtěl zúčastnit.

Cítil to jako ohromnou státnickou povinnost. Zdravotně mu to samozřejmě vůbec neprospělo, byl velmi zesláblý, Ale nedalo se nic dělat, prostě chtěl,“ popsal lékař.

Bílá šála od dalajlamy

Samotné setkání obou přátel bylo podle dokumentaristy Jančárka, který mu přihlížel, neopakovatelným zážitkem. „I když dalajlama žertoval o deseti letech, které by měl pan prezident ještě vydržet, oba věděli, že je to naposledy,“ vzpomíná Jančárek.

Podívejte se na fotogalerii

Symbolické loučení naznačovaly i dary, které dalajlama Havlovi předal. Zejména pak bílá šála, která v buddhistické víře představuje symbol přátelství a rozloučení. „Vždy, když jsem u tohoto v minulosti byl, předal dalajlama šálu všem přítomným. Nyní ale jenom Havlovi. Bylo opravdu cítit, že je to jen pro něj,“ řekl,

Autor: