Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bylo to nepřiměřené, vzkázala kancléřka

Svět

  15:59
SOČI/WASHINGTON/GORI - Po Georgi Bushovi se ke kritice Ruska přidala i německá kancléřka Angela Merkelová. Vyzvala prezidenta Dmitrije Medveděva, aby se vojáci jeho země okamžitě stáhli z Gruzie. Některé kroky Moskvy označila Merkelová za nepřiměřená. PODÍVEJTE SE NA PROTIRUSKÝ SPOT

Žena z Jižní Osetie hrozí na fotografii, na které je rodina gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. foto: ČTK


gruzínský protiruský spot - podívejte se


Americký prezident tvrdí, že se Gruzie vydala na cestu demokracie a Spojené státy ji budou podporovat. Zdůraznil, že studená válka skončila, a vyzval Moskvu ke splnění svých slibů ohledně odchodu z Gruzie. Vyjádřil přesvědčení, že problematické vztahy se Spojenými státy nejsou v zájmu Ruska.

Hlavní body mírového plánu

1) Dohoda o nepoužití síly.

2) Zastavení všech vojenských akcí.

3) Volný přístup pro humanitární pomoc.

4) Gruzínské vojenské jednotky se vrátí na své stálé základny.

5) Ruské vojenské jednotky se vrátí na pozice, jež zaujímaly před
vypuknutím současného konfliktu. Dokud nebudou vypracována mezinárodní
opatření, ruské mírové sbory "přijmou dodatečná bezpečnostní opatření".

6) Začnou mezinárodní rozhovory o statusu Jižní Osetie a Abcházie a o tom, jak zajistit bezpečnost těchto území.

Německá kancléřka zdůraznila, že řešení nynějšího konfliktu musí
respektovat územní celistvost Gruzie. "Je nepravděpodobné, že by Jižní Osetie a Abcházie mohly být po skončení současného konfliktu i nadále součástí Gruzie," vyjádřil ale svůj zcela opačný názor Medveděv.

Podle Merkelové také není nutné měnit cokoliv na stanovisku NATO k členství Gruzie a Ukrajiny v této organizaci, na němž se její členové domluvili na letošním dubnovém summitu. "Gruzie a Ukrajina by mohly být členy NATO, načasování jsme nechali otevřené a řekli jsme, že by se členy stát mohli, pokud budou chtít. Na tomto postoji se nic nemění," prohlásila Merkelová.

Ruské jednotky zatím i dnes blokují vstup do strategického města Gori na severu Gruzie a podle informací gruzínského ministerstva vnitra ruští vojáci ostřelují některé cíle v Gruzii.

Přítomnost ruských vojáků u města Gori vyvolává pochyby o tom, zda Rusko dodrží podmínky úterního mírového plánu, podle něhož se jeho vojáci mají stáhnout na pozice, na kterých byli minulý týden před začátkem bojů v separatistické Jižní Osetii.

Gruzie už také podepsala dohodu o příměří s Ruskem, kterou do Tbilisi přivezla americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. S odvoláním na gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho to
oznámila agentura AFP.

Pro Gruzii byl těžko stravitelný zejména šestý bod mírového plánu, podle kterého mají začít mezinárodní rozhovory o statusu gruzínských provincií Jižní Osetie a Abcházie. Tyto dvě oblasti se chtějí od Gruzie oddělit.

Autor: