Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Opět sám proti EU. Britskému premiéru Cameronovi hrozí izolace

Svět

  17:00
LONDÝN/PRAHA - Britský premiér David Cameron se snaží zabránit tomu, aby se příštím předsedou Evropské komise stal eurofederalista Jean-Claude Juncker. Stejně jako u jiných evropských bitev mu hrozí izolace.

Britský premiér David Cameron. foto: ČTK

Dlouhodobě hraje velice nebezpečnou hru. Ve snaze zastavit rostoucí tábor euroskeptiků v konzervativní straně i na celé politické scéně se premiér David Cameron opakovaně staví do role obhájce britských zájmů.

To už tu bylo: kupříkladu slíbil, že do konce roku 2017 uspořádá referendum o setrvání Británie v EU. (Tedy pokud v té době budou konzervativci u moci – zřejmě v roce 2015 semají konat parlamentní volby.) I svými dalšími kroky Cameron narušuje křehkou rovnováhu, která ve vztazích Británie a EU dlouhodobě fungovala.

ČTĚTE TAKÉ:

Bojovník proti bruselskému mainstreamu

Tento týden se opět chystá předvést jako zanícený bojovník proti bruselskému mainstreamu. V současnosti vše směřuje k tomu, že se příštím šéfem Evropské komise stane lucemburský eurofederalista Jean-Claude Juncker, ke kterému se v poslední době přiklonila i německá kancléřka Angela Merkelová.

Tu však Cameron rozzlobil svým výrokem, že Junckerovo jmenování přiblíží Británii k odchodu z EU. Cameronovi zase vadí, že by Juncker mohl projít bez ohledu na jeho odpor. Koncem týdne se proto chystá na summitu vBruselu k bezprecedentní věci. Údajně usiluje o to, aby premiéři osmadvacítky hlasovali o tom, zda by se měl lucemburský expremiér postavit do čela Komise.

Chtějí výměnu

Levicoví šéfové vlád zemí EU podpoří nominaci Jeana-Clauda Junckera na nového předsedu Evropské komise. Po pařížském setkání s dalšími státníky to řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Levice však podle něj bude za podporu pro Junckera žádat post šéfa europarlamentu a viditelné zastoupení v čele Komise.

Cameron přitom ví, že názory klíčových evropských států se mu zřejmě nepodaří změnit. Jak ale upozornil list The Guardian, premiér doufá, že se mu podaří působit jako osamocený hrdinný bojovník. „Jestli lídři nejsou ochotni vzít v úvahu jiná jména, navzdory široce sdíleným pochybnostem (o Junckerovi), pak by se mělo hlasovat,“ citovala BBC zdroj z britské diplomacie.

Londýn doufá, že hlasování donutí účastníky summitu otevřeně dát najevo svůj názor. Šéf britské vlády se dlouhodobě snaží utišit euroskeptické křídlo ve své straně. Stejně tak si přeje svou rétorikou zatlačit rostoucí popularitu protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ani jeden z těchto cílů se však Cameronovi nedaří plnit. Symbolizuje to i nedávné historické vítězství uskupení UKIP v evropských volbách. Včem je Cameronova strategie nejriskantnější?

Asi v tom, že se rozešel s tradicí svých konzervativních předchůdců. Když se před několika lety Cameron rozhodl, že Británie zůstane mimo tzv. fiskální pakt, jednalo se i na britské poměry o velký posun.

Zašel dále než Thatcherová

Ani Margaret Thatcherová nebyla zrovna integrační nadšenkyně. Vždy si však dávala záležet na tom, aby s ostatními evropskými státníky měla dobré vztahy. Rovněž podporovala snahy zřídit společný evropský trh. Podobně John Major měl své výhrady, nakonec ale podepsal Maastrichtskou smlouvu o Evropské unii. (Londýn si ale vymínil, že zůstane mimo společnou evropskou měnu.)

Cameron říká, že v kampani během referenda bude prosazovat to, aby Spojené království v Unii zůstalo. Avšak jen za předpokladu, že se mu podaří dojednat pro Británii nové podmínky členství. To je i pro tamní voliče velice důležité.

V takovém případě by zastánci setrvání v Evropské unii mohli triumfovat nad těmi, co si přejí vystoupit. List The Guardian také upozorňuje, že kdyby se do čela Evropské komise Juncker skutečně postavil, mohl by v Británii euroskeptický proud dále růst.

David Cameron se mezi ostatními evropskými státníky dostává v poslední době trochu do izolace. Vztahy s Merkelovou mu zkomplikovalo i to, že euroskeptická německá Alternativa pro Německo (AfD) byla přijata i do euro parlamentní frakce Skupiny evropských konzervativců a reformistů (ECR). Cameron sice své konzervativní europoslance žádal, aby pro přijetí AfD nehlasovali, i tak ale výsledek tajné volby Merkelovou popudil. AfD totiž představuje ohrožení pro její křesťanský blok CDU/CSU.

V současnosti se tedy zdá, že britský vliv v EU klesá. Podle starší analýzy časopisu Foreign Affairs přitom Londýn zapomíná na to, že pokud by po případném vystoupení chtěl mít dále přístup na společný trh, stejně by musel drtivou většinu nepopulárních směrnic přijmout.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!