Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Čas na glosy si našel, na zavolání starostovi už ne,‘ schytal Chovanec kritiku za Brod

Česko

  7:30aktualizováno  13:17
PRAHA - Tragédie v Uherském Brodě, při níž zemřelo celkem devět lidí, je po výbuších munice ve Vrběticích další událostí, za kterou ministr Milan Chovanec (ČSSD) sklízí kritiku. Někteří političtí kolegové mu vyčítají především distanc od starostů postižených lokalit, kterým údajně neposkytl dostatek informací.

Policie při zásahu v Brodě neselhala, řekl Chovanec. Zásah přesto nechá prověřit. foto: ČTK

Obě situace - jak loňská exploze muničních skladů na jihu Moravy, tak úterní střelba v restauraci v Uherském Brodě - vyžadovaly maximální opatrnost a profesionalitu při jejich řešení. Už jen proto, že v obou případech byla vážně ohrožena bezpečnost obyvatel.

Jenže podle některých politiků se Chovanec dopustil chyb a při řešení problémů selhal. Poslancům, kteří se zapojili do ankety serveru Lidovky.cz (odpovědi politiků najdete na konci článku - pozn. red.), se hlavně nelíbí, že ministr v souvislosti s masakrem v Uherském Brodě opět ukázal, že starosty postižených lokalit nevnímá jako partnery, které by měl neprodleně informovat o aktuální kritické situaci v jejich regionu. Podle opozičních zákonodárců se k nim chová spíše jako k podřízeným. 

„Pan ministr Chovanec má být tím prvním, kdo to chápe a dělá. Čas na glosy na adresu pana starosty z Uherského Brodu si našel, místo toho mu mohl zavolat a vysvětlit mu, co se děje. V tom ministr selhal,“ kritizovala šéfa resortu bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). 

Pře mezi ministrem a starostou

Poslankyně tím naráží na spor mezi ministrem a starostou města, který se rozhořel hned několik hodin po masakru v uherskobrodské restauraci Družba. Chovanec zkritizoval starostu města Patrika Kunčara (KDU-ČSL), který v době policejního zásahu informoval veřejnost skrze média o úkrytu jednoho z hostů restaurace na toaletě. Podle něj tak ohrozil bezpečnost muže, na svém twitterovém účtu pak starostovi nepřímo vzkázal, že by „profesionální terorista nad takovým online zdrojem zaplesal“.

Ředitel zlínské policie Jaromír Tkadleček navíc Kunčarovi vzkázal, že policie není podřízena starostům, a že mu všechny potřebné informace byly poskytnuty.

To ale Kunčar nenechal bez reakce. „Ať si pan ministr laskavě zamete před vlastním prahem. Pouze jsem interpretoval informace, které jsem se dozvěděl od přítomných novinářů,“ stěžoval si serveru Lidovky.cz, že o probíhající akci získával jen kusé informace od městské policie a od své asistentky, jejíž manžel byl ukrytý na záchodě v restauraci a posílal odtamtud zprávy manželce a policii.

V sobotu se ale oba politici sešli. „Mimo jiné jsem panu starostovi vysvětlil, že naše výměna názorů rozhodně nebyla motivována snahou o hádku dvou politiků. Pouze jsem hájil pověst policie v době, kdy jsem neměl – a dosud nemám – informaci o tom, že by policisté na místě zásahu pochybila. Tuto debatu jsme uzavřeli a dohodli se na spolupráci,“ vzkázal Chovanec prostřednictvím své mluvčí. 

Ministr také Kunčara informoval o tom, že „počítá se zapojením zástupců regionů do diskuse o formách krizové komunikace s radnicemi a krajskými úřady“. Zahájí kvůli tomu jednání s představiteli Asociace krajů a Svazu měst a obcí.

Gazdík: Chovanec nese politickou odpovědnost

Jednání ministra Chovance v souvislosti s oběma nečekanými událostmi popudilo především opoziční zákonodárce. Podle některých poslanců Chovanec vystupoval jako populista a za své chyby nese politickou odpovědnost. „Dle mého názoru zcela populisticky vstupoval (Chovanec) do celé nešťastné události, a to zjevně s cílem vlastní sebeprezentace na úkor profesionality vyšetřování,“ pronesl Petr Bendl (ODS). 

„Pan ministr Chovanec se svou účastí na místě vražd v Uherském Brodě a hodnocením, že policie postupovala správně, přímo spojil s případem a nese za chyby policie politickou odpovědnost,“ uvedl Petr Gazdík (TOP 09/STAN). 

Také podle Heleny Langšádlové (TOP 09) se ministr dopustil několika špatných rozhodnutí. Pokud jde o masakr v Uherském Brodě, byly podle podle ní „neinformováním starosty a jasným nevymezením společné komunikace“ ohroženy lidské životy. Ministra kritizovala ale i za řešení situace ve Vrběticích. „Policie zcela podcenila ostrahu areálu po prvním výbuchu a se starosty i obyvateli sehrála prapodivná evakuační cvičení,“ uvedla.

ANKETA MEZI POSLANCI:

Server Lidovky.cz oslovil poslance napříč politickým spektrem s dotazem, zda ministr Chovanec nechyboval v komunikaci se samosprávou při řešení kritické situace ve Vrběticích a v Uherském Brodě.

JAN HAMÁČEK (ČSSD)

Jsem přesvědčen, že postup ministerstva vnitra a policie byl naprosto profesionální.“

KAREL SCHWARZENBERG (TOP 09)
„V ministerstvu vnitra vždy existoval sklon chovat se ke starostům jako k podřízeným, místo aby v nich vidělo partnery.“

PETR BENDL (ODS)
„Ministr není „orgánem činným v trestním řízení“ a dle mého názoru zcela populisticky vstupoval do celé nešťastné události, a to zjevně s cílem vlastní sebeprezentace na úkor profesionality vyšetřování.“

JERONÝM TEJC (ČSSD)
„S ohledem na náš blížící se sobotní sjezd ČSSD nechci tuto věc komentovat a nepřímo tak tragickou událost v Uherském Brodě zneužívat.“

PETR GAZDÍK (TOP 09/ STAN)
„O obou zásazích mám řadu velmi vážných pochybností, ale nechci předjímat vyšetřování. Komunikace policie se starosty je obecně velmi špatná. Pan ministr Chovanec se svou účastí na místě vražd v Uherském Brodě a hodnocením, že policie postupovala správně, přímo spojil s případem a nese za chyby policie politickou odpovědnost.“

MIROSLAV KALOUSEK (TOP 09)
„Informace mám bohužel jen z mediálních zpráv a myslím si, že ti, kteří soudy vyslovují, je vyslovují intuitivně podle toho, komu fandí. A to jsou příliš vážné věci, abych se dopouštěl intuitivních soudů.“

MIROSLAVA NĚMCOVÁ (ODS)
„Pokud se stane něco mimořádného (Žďár nad Sázavou,Vrbětice, Uherský Brod) má být okamžitě kontaktován starosta a sladěn společný postup, včetně dohody na způsobu a času uvolňování informací pro média a veřejnost. Pan ministr Chovanec má být tím prvním, kdo to chápe a dělá. Čas na glosy na adresu pana starosty z Uherského Brodu si našel, místo toho mu mohl zavolat a vysvětlit mu, co se děje. V tom ministr selhal.“

VOJTĚCH FILIP (KSČM)
„Otázka Vrbětic je spíše věcí ministerstva obrany než ministerstva vnitra. Ve věci Uherského Brodu čekám na výsledek šetření příslušných orgánů.“

HELENA LANŠÁDLOVÁ (TOP 09)
„Chyboval. Policie v případě Vrbětic zcela podcenila ostrahu areálu po prvním výbuchu a se starosty i obyvateli sehrála prapodivná evakuační cvičení. Ve druhém případě neinformováním starosty a jasným nevymezením společné komunikace došlo dokonce k ohrožení lidských životů.“

STANISLAV BERKOVEC (ANO)
„Myslím, že jako ministr neudělal žádnou chybu, v Uherském Brodě by, okamžitě. Jak komunikovali velitelé zásahu s místní samosprávou a městskou policií, to jsem se v téměř bulvárním zpravodajství a často nic neříkajících živých TV vstupech nedozvěděl. Nebo to byla jen solitérní tvrzení.“

JIŘÍ BĚHOUNĚK, hejtman Kraje Vysočina, poslanec (ČSSD)
„Jednoznačně stojím za tím, že ani hejtman ani starosta neřídí žádný zásah. Řídí krizové štáby, ale ty přímo nezasahují. Pokud má ministr informace o takové snaze starostů či kohokoli jiného vstupovat do probíhající akce a mít detaily o činnosti zasahujících složek, jsem jednoznačně na jeho straně. Bohužel takovéto události a jejich řešení nejsou akční filmy, jak si mnozí z nás možná představují.“

PETR KUDELA (KDU-ČSL)
„Vedení radnic by mělo být informováno o skutečném stavu věci. Často mohou poskytnout i informace z osobní znalosti i z účinnosti úřadu. Myslím si, že pan starosta tuto úroveň samosprávy lehce přehlíží. Pro je partner jen policie a to je škoda.“

Autor: