Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Část Prahy žije ve středověku

Evropa

  18:40
PRAHA - Přes osm procent pražských domácností dodnes nemá zavedenou kanalizaci ani vodovod. Magistrát teď řeší, jak jim zajistit vymoženosti moderní civilizace dřív, než Praha uspořádá olympiádu.

Pražské vodovody a kanalizace foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Pokud by hlavní město pořádalo letní olympijské hry už nyní, riskovalo by velkou mezinárodní ostudu.

 Téměř v každé z padesáti sedmi městských částí jsou větší či menší území, kde dosud lidé žijí bez vodovodu, kanalizace nebo plynového potrubí. V takových podmínkách bydlí přes sto tisíc Pražanů, tedy více než 8 procent pražských domácností.

Podle opozičních pražských zastupitelů za ČSSD je to nedůstojné. „Je s podivem, že přes sto tisíc Pražanů dodnes žije v téměř středověkých podmínkách, které absolutně neodpovídají potřebám evropské metropole s olympijskými ambicemi,“ prohlásil předseda výboru infrastruktury města a pražský zastupitel Miroslav Poche (ČSSD).

Nejhorší situace je na okrajích metropole. V Praze 16 chybí kanalizace a plynofikace na 20 procentech území. Pokud by se měla zavést, stálo by to podle starosty 280 milionů korun. Ty v tuto chvíli nemá ani městská část, ani hlavní město. „Není normální, aby v 21. století a ještě k tomu v Praze měli lidé takovéhle problémy,“ sdělil radotínský starosta Karel Hanzlík.

 Podobně mluví i obyvatelé Újezdu nad Lesy. „Je to tu jak ve středověku. Kolem hlavní silnice není vybudována kanalizace a výkaly tečou přímo do příkopu. A to jsme v Praze,“ říká Ondřej Mach, obyvatel šestitisícového Újezda nad Lesy. Malé pražské části jsou na tom ještě hůř než samostatné obce v České republice, které mohou samy žádat o evropské dotace.

 Kdyby měla Praha postavit kanalizaci a vodovod všude tam, kde chybí, stálo by to 19 miliard korun. Praha infrastrukturu buduje postupně. Ročně na ni dá z rozpočtu přibližně 1,2 až 1,3 miliardy korun. „Tímto tempem by to trvalo ještě patnáct let,“ potvrdil náměstek primátora Pavel Klega.


 V příštím roce dá magistrát z městského rozpočtu na technickou dovybavenost městských částí jen zlomek této částky, přibližně 910 milionů korun. I tak je to více, než se předpokládalo. Pražské zastupitelstvo při čtvrtečním zasedání souhlasilo s pozměňovacím návrhem Miroslava Pocheho, aby městským částem na tyto účely přidalo o 58 milionů korun víc, než jim původně přiznala městská rada.

 Vedení města připouští, že v takové situaci pořádat v Praze olympidáu není možné. „Bude-li v Praze olympiáda, tak jednou z priorit bude splnění historického dluhu vůči městským částem,“ přiznal Klega. Ten věří, že město najde spolu s ministerstvem životního prostředí způsob, jak peníze rychle získat z Bruselu.

 .„Čekat na to, jestli přitečou peníze z Evropské unie, je málo. Měl by se o to starat sám magistrát. Je to jeho ostuda, že má tolik čtvrtí tyto problémy,“ říká Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

 

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...