Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Čečensko: země schizofrenie a teroru, za jejíž krev platí Kreml miliony

Vladimír Putin

  6:00
Čečna. Slovo, které se skloňuje v souvislosti s vraždou ruského opozičníka Borise Němcova. Zemi, kde mizí lidé beze stopy a jejíž obyvatelé velebí Vladimira Putina, muže, kterému brutální režim v Grozném prodává „teroristy“, líčí v rozhovoru pro Lidovky.cz oceněná válečná zpravodajka Manon Loizeau.

„Režim má v hlavě jediný cíl: jak se co nejdéle udržet u moci. Za použití jakýchkoli prostředků.“ foto: Manon Loizeau / Válka beze stopReprofoto

MANON LOIZEAU

  • Známá francouzská novinářka a filmařka, spolupracovnice zpravodajské agentury CAPA, listu Le Monde či stanice BBC.
  • Zabývá se postsovětským prostorem, především Kavkazem, soustředí se rovněž na oblast Blízkého východu. Deset let působila jako zahraniční zpravodajka v Moskvě, v letech 1995 až 2004 pokrývala války v Čečensku a následnou ruskou okupaci; je také autorkou kritických reportáží z Gruzie, Íránu či Sýrie. Za svou tvorbu obdržela několik prestižních ocenění.
Manon Loizeau.
  • V Praze byla hostem festivalu Jeden svět, v jehož rámci českému publiku představila svůj nejnovější snímek Válka beze stop (2014), hluboce znepokojivé svědectví o současném Čečensku pod taktovkou hrůzovlády režimu Ramzana Kadyrova. Na filmu pracovala tajně, natáčení trvalo s přestávkami celý rok. Další měsíce pak strávila ve střižně, kde každé políčko filmu konzultovala se svými čečenskými přáteli. Během práce na dokumentu neunikla hledáčku agentů Kadyrovova režimu. „Vypadá to, že Válka beze stop je poslední film, který jsem v Čečensku natočila,“ usměje se.

Lidovky.cz: Borise Němcova zavraždili Čečenci, tvrdí ruští vyšetřovatelé. Souhlasíte?
Když Němcov zemřel, myslela jsem si, že je jen otázka času, než ukážou prstem na Čečence. Čečenská stopa je oblíbená berlička ruských úřadů, Putinův režim se o ni opírá minimálně od konce 90. let. Postsovětské Rusko pokračuje nejen v historické tradici politických vražd, ale také obětních beránků: vyhledáme, obviníme, donutíme k přiznání, potrestáme, zatímco skutečný pachatel se těší bezpečí. Vyšetřování Němcovovy vraždy tak kopíruje stokrát prověřený model. Namístě je rozhodně skepse: podezřelé Čečence dopadli velmi rychle, ačkoli okolnosti vraždy byly minimálně nejasné.

Lidovky.cz: A motiv? Obviněné Čečence prý rozlítila Němcovova solidarita s listem Charlie Hebdo a kritika, jíž opozičník podroboval čečenského vůdce Ramzana Kadyrova...
Upřímně? Nedává to smysl. Ano, Němcov se kritiky na adresu dnešního Čečenska nebál, ale nebyl Anna Politkovská a Čečna nebyla jeho ústředním tématem, tím spíš v posledním roce – všichni víme, že zemřel pouhé dva dny před plánovaným protestním pochodem kvůli krizi na Ukrajině.

Všichni, kdo Zaura znali, mohou potvrdit, že je hluboce věřící a že byl, jako všichni muslimové, šokovaný aktivitami Charlie Hebdo a komentáři, které karikatury podporovaly.“ (Ramzan Kadyrov na svém instagramovém účtu).

A vysvětlení, že Zaur Dadajev a další obvinění se jako zbožní muslimové cítili osobně uraženi tím, že se Němcov zastával karikatur proroka Mohameda? Vždyť jen vyjádřil solidaritu s oběťmi teroristického útoku na redakci Charlie Hebdo, což, mimochodem, rétoricky udělala i ruská vláda v čele s prezidentem Putinem. Proč by ho kvůli tomu Čečenci vraždili? Nechci říkat, že je to směšné, mluvíme tu o vraždě, ale rozhodně to nemohu brát vážně. Nemyslím si ovšem ani to, že příkaz vyšel přímo z nejvyšších pater Kremlu. Smrt proslulého opozičníka vzbudila velký poprask, který se Moskvě příliš nehodí, tím spíš, když Němcova zastřelili pár metrů od kremelských zdí.

Lidovky.cz: Tedy?
V atmosféře vybičovaného nacionalismu a imperialismu, která zemí v poslední době pohltila, pod vlivem všudypřítomné propagandy, která se na Rusy valí prakticky odevšad, nejsou protiválečné hlasy moc populární. Neřeknu vám, kdo stojí za Němcovovou smrtí, protože to nevím a obávám se, že se to možná nikdy ani nedozvíme. Ale ocituji vám pro Rusko typickou větu: „Není člověk, není problém.“ Mnohé radikální kruhy chápaly Němcova jako nepřítele státu a není vyloučeno, že se někdo rozhodl zbavit vlast „problému“, aniž by k tomu potřeboval přímý Putinův rozkaz. Co se Putinova povědomí týče, to už je věc jiná. Jisté je, že Kreml musel „vrahy“ dopadnout co nejrychleji, aby vykázal výsledky. Takže nastupují osvědčení Čečenci.

Zaur Dadajev (vlevo) u moskevského soudu.
Anzor Gubašev v rukách ruské policie.

Lidovky.cz: Jakou roli hraje v případu Ramzan Kadyrov?
Obviněný Zaur Dadajev léta působil jako vysoce postavený činitel Kadyrovova ministerstva vnitra. Kadyrov ho několikrát vyznamenal, mluvil o něm jako o národním hrdinovi a „skutečném ruském patriotovi“. Ruské úřady Dadajeva zatknou, Putin dá Kadyrovovi další medaili za zásluhy... Celé je to poněkud schizofrenní. Podobně jako celá dnešní Čečna pod vládou Ramzana Kadyrova, „nejlepšího Putinova žáka“, jak sám sebe označuje.

Lidovky.cz: Čemu se od Putina naučil?
V mém filmu zazní, že Čečensko je Severní Korea v nitru Ruské federace. To přirovnání není od věci. Když jsem do země po deseti letech znovu přijela, nepoznávala jsem ji. Groznyj je jako velká Potěmkinova vesnice: ulice lemují skleněné mrakodrapy a pozlacené mešity, na zdech visí obrovské portréty Putina a Kadyrova a mezi tím vším chodí lidé s širokými úsměvy na tváři, kráčí po ulicích pojmenovaných po Putinovi a Troševovi (generál Gennadij Trošev velel ruským vojskům na severním Kavkaze, pozn. red.). Procházejí se po místech nesoucích jména těch, kteří mají na svědomí smrt 150 tisíc lidí, celé pětiny čečenské populace! Stovky tisíc Čečenců se účastní slavnostních shromáždění, kde mávají ruskými vlajkami a naslouchají Kadyrovovým chvalozpěvům na Vladimira Putina, „velkého vůdce národa, jemuž vděčí za vše“. Někteří se dokonce rozpláčou dojetím, pokud mají možnost s Kadyrovem osobně promluvit, nebo se ho přímo dotknout.

„Vedou naši zemi“: Obří portréty Vladimira Putina a Ramzana Kadyrova v ulicích Grozného.

Jenže pak padne tma. A úsměv vystřídá strach. V ulicích zastavují policejní auta, na dveře bytů buší Kadyrovovi agenti a lidé beze stopy mizí. Protože za tou nablýskanou fasádou se ve skutečnosti skrývá nemilosrdný teror a mafiánské praktiky režimu, který dostává od Moskvy bohatě zaplaceno za to, že v Čečně udržuje „pořádek“. Všichni se bojí, nikdo nikomu nevěří – přítel příteli, rodina rodině. Čečensko se změnilo v brutální policejní stát, kde je výsostným zákonem slovo „šéfa“ (Kadyrova). Natáčela jsem krvavou válku, v níž zahynuly desítky tisíc lidí, čistky, které ruská armáda páchala na čečenské populaci, ruské ostřelovače rozsévající smrt, mučení nevinných... a mí čečenští přátelé mi dnes řeknou: tehdy nám bylo lépe. Nemohla jsem tomu uvěřit, úplně mě to konsternovalo: Cože? Ano, odpověděli. Protože tehdy nás vraždili Rusové. Teď to dělají naši vlastní lidé. Předstíráme, že jsme šťastní, abychom přežili.

Zavírejte. Zabíjejte. Ve jménu šéfa

„Každý, kdo se jakkoli podobá islámskému extremistovi, bude eliminován, beru si to na osobní zodpovědnost. Když je můžete uvěznit, zavřete je. Když jim můžete nastrčit něco do kapes, udělejte to. Dělejte si, co chceteí. Zabijte, kohokoli chcete. Šéf řekl, ať to tak uděláme, a ve jménu Alláha, já za ním stojím.“ (Apti Alaudinov, viceministr vnitra a náčelník policie.) Jednotky ministerstva vnitra bývají považovány za osobní armádu Ramzana Kadyrova. Uniformovaných mužů jsou tisíce. Počet zmizelých se odhaduje na 18 tisíc.

„Teror ve jménu války proti teroru.“

Lidovky.cz: Ne všem se to však podaří. Režim likviduje stovky údajných teroristů...
Ruská nevládní organizace Výbor proti mučení uvádí, že za každého eliminovaného „teroristu“ dostane Kadyrov od Kremlu tisíce eur. Člen Výboru Oleg Chabibrachmanov, který v Grozném pomáhá obětem represí, to nazývá terorem ve jménu války proti teroru. Je to prostá rovnice: čím víc lidí režim odstraní, tím víc peněz dostane; čím víc peněz má, tím víc po nich prahne. Potřebuje potěšit svého pána, aby se udržel u moci.

A tak mizí další a další lidé – neznámo kam, ale jak ve filmu říká jedna z protagonistek, kterou režim připravil o obě dcery: „Lesů je hodně. A jezer taky.“ Vydělávat peníze na mučení a vraždění vlastních obyvatel je esence cynismu. A nic na tom nemění fakt, že nebezpeční extremisté v Čečensku skutečně působí, to nepopírám. Jenže na radikalizaci Čečenců má velký podíl ruská agrese. Je to bludný kruh stupňujícího se násilí.

Válka beze stop (v původním znění na serveru Youtube):

Lidovky.cz: Považujete Kadyrova za loutku Kremlu?
Ruská okupační armáda chtěla z Čečenska pryč a potřebovala za sebe náhradu. Ramzan Kadyrov do té rovnice perfektně zapadá: na rozdíl od svého otce (Achmada Kadyrova, který se v roce 2004 stal obětí atentátu, pozn. red.) je s Kremlem vyloženě jedna ruka. Neštítí se brutality, spolupracuje.

Ramzan Kadyrov, „nejlepší Putinův žák“.

A má autoritu, navzdory tomu, že občas působí jako mužik, rusky mluví s gramatickými chybami a mezi mnohými má pověst nepříliš bystrého muže. Já ho naopak považuji za silnou osobnost, byť v jistém slova smyslu primitivní. V jedné ruce teror, v druhé miliony dolarů od Moskvy a Spojených arabských emirátů, v zádech právo šaría – a znepřátelené klany jsou sjednocené, kdysi vzpurná populace poslušná a umírněná, Groznyj je jako znovuzrozené. Ale za jakou cenu? Těžko hledám slova, kterými bych... je to prostě neuvěřitelně smutné. Kdysi tak hrdý národ, který chtěl „svobodu, nebo smrt“, který se nikdy nenechal zlomit, srazil Ramzan Kadyrov konečně na kolena. Čečenci se vzdali.

Lidovky.cz: Váš snímek ale ukazuje i ty, kteří nepřestali bojovat...
To ano, ale zbylo jich tak málo! Žádná síla není věčná. Čečensko vzdorovalo příliš dlouho a stálo ho to příliš energie. Léta utrpení a teroru, smrt v každé rodině, válka, okupace, diktatura... myslím, že lidé už nemohou dál. Jsou vyčerpaní a vyděšení a chtějí přežít, a jestli to znamená, že budou u hrobu svých blízkých šeptat, že budou jásat u příležitosti Putinových narozenin a oslavovat jen ty Čečence, kteří bojovali na straně Rusů, zatímco rozvalené náhrobky bojovníků za nezávislost zarůstají plevelem, tak ať.

Zlomíte mi srdce

Řekněte mi, kdo v téhle zemi miluje její lid víc než já? Pokud najdete jen jediného člověka, který se stará o lidská práva víc než já, zlomíte mi srdce.“ (Ramzan Kadyrov ve vysílání státní televize o případu Kutajev.)

Ramzan Kadyrov hovoří ve státní televizi o případu Kutajev.

Kadyrov zakázal každoroční ceremoniál, který připomínal deportace Čečenců za Stalina, a řekl, že Stalin měl pravdu. Že Čečenci si deportace zasloužili. Přičemž deportace se týkaly i Kadyrovova klanu, jeho vlastní rodiny! Pokřivený historický narativ, který líčí Putina jako spasitele národa, který Čečencům zakazuje, aby se hlásili k vlastní identitě. (Známý čečenský politik a aktivista) Ruslan Kutajev chtěl o deportacích mluvit, a poslali ho na čtyři roky za mříže. Za války jsem se spřátelila s jednou mladičkou čečenskou studentkou. Byla tak chytrá a statečná! Bojovala by do posledního dechu, myslela jsem si tehdy. Teď, po deseti letech, jsem ji viděla znovu. Je jí 28 let, má pět dětí, nosí závoj a manžel jí zakazuje vycházet z bytu. Přesto se nám podařilo se sejít. „Stydím se,“ řekla mi, „ale je konec. Když jsme se poznaly, byla strašlivá válka, ale byli jsme šťastnější. Měli jsme sny. Ty jsou teď jsou pryč.“

„Bojíme se tak, že nemůžeme vzdorovat. Nemůžeme říct, že jsme nevinní.“

Lidovky.cz: To pro vás muselo být velmi těžké...
Přímo zdrcující. Jsou to lidé, jejichž odvahu jsem obdivovala, po jejichž boku jsem prožila válku. A nejen prožila, ale také přežila, mockrát mi zachránili život. A dnes je jim kontakt se mnou v podstatě nepříjemný – připomínám jim, jací byli předtím, než je přítomnost donutila vymazat vlastní minulost a vzdát se svobody. A jsou to oni, ne já, kdo na sobě nese hlavní tíhu těch setkání. Já odjedu, ale oni zůstávají – vyděšení, vyloučení, pronásledovaní, bez naděje. „Žádný život. Jen temný tunel bez světla na konci,“ říká další z protagonistek filmu. A stejně zoufalé je pomyšlení, že ta hrstka odvážných lidí se odhodlala promluvit, protože mají pocit, že už jsou tak jako tak mrtví. Sebrali jim všechno. Jediné, co jim zbylo, je možnost popsat světu děsivý příběh své země.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...