Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi a Rakušané: Nemáme se rádi

Česko

  7:00
PRAHA/VÍDEŇ - Z rakouského Freistadtu, poblíž kterého bydlí, to má sedlák Johann Steiner k českým hranicím jen několik málo kilometrů. Přesto podsaditý padesátník v Česku ještě nikdy nebyl. K návštěvě ho nezlákal ani pád železné opony, ani krása českých žen, ani pivo.

Rakouský prezident Heinz Fischer na návštěvě ČR. foto: ČTK

"Nikdy jsem na to asi neměl čas. A chuť? No nevím, jednou se k vám zřejmě podívám," připouští Steiner a drbe se přitom rozpačitě za uchem. Příklad rakouského sedláka dokonale vystihuje chladné vztahy, které na trase Praha–Vídeň panují dlouhá léta.

"Antičeský pel trvá u Rakušanů už od 19. století. Jsme pro ně národ slouhů a podomních prodejců," vysvětluje důvody vzájemné nevraživosti sociolog Daniel Kunštát, který dlouhodobě zkoumá vztahy Čechů k sousedním národům.

Obrazy a lokomotiva zabavené rakouskými úřady

Kvůli aktuálním třenicím o zabavenou lokomotivu a obrazy v exekuci předpovídá Kunštát další zhoršení vztahů mezi zeměmi. "Velmi citlivě vnímáme ,nepřátelské akty‘ vůči naší vlasti. V myslích lidí bude krok Rakouska dlouho rezonovat a promítne se v neoblibě," soudí Kunštát.

Infografika

Protirakouské nálady podle něj vzrůstají zejména po medializovaných událostech. Například v době blokád Temelína hodnotilo negativně Rakušany sedm z deseti Čechů.

ZABAVENÉ OBRAZY A LOKOMOTIVA

Stejné pocity mají i Rakušané. Čechy pravidelně řadí na poslední místo při otázce na oblíbené sousedy. A to i kvůli kriminální nálepce, kterou nám přidělili počátkem 90. let.

Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) soudí, že tato vizitka Čechů v očích Rakušanů přetrvává dodnes. "Jsou hlubokého přesvědčení, že u nás každý krade. Proto ani ve sporu s firmou Diag Human nezkoumají, kdo krade více. Nemyslím si tudíž, že by verdikt ve prospěch Diagu či zabavení lokomotivy byl nějaký truc," odmítá, že by šlo ze strany Rakouska o mstu.