Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Češi prodávají své pasy. Syřané je kupují i za tisíce dolarů

Evropa

  7:13
PRAHA - Někteří Češi našli způsob, jak si přivydělat. Prodávají své pasy, na které mohou po úpravě do Evropy cestovat i uprchlíci z válkou postižených zemí. Český cestovní doklad se třeba v Sýrii prodává přibližně za 25 tisíc korun. Policie ale zachytila i případ, kdy dva Syřané zaplatili za dva pasy 7 tisíc dolarů (zhruba 150 tisíc korun).

Český cestovní pas (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kauz, kdy se cizinci pokusili dostat do EU či přímo do tuzemska na zfalšovaný český pas, napočítala cizinecká policie za poslední tři roky 110. Ve skutečnosti může být počet těchto případů daleko vyšší. „Jsou země, které nám informace o zachycených dokladech neposkytují,“ tvrdí vedoucí skupiny dokladů cizinecké policie Hubert Lang.

Doklady chudých

Zároveň říká, že se v tuzemsku začalo objevovat větší množství lidí, kteří své originální pasy prodávají. „Myslím, že můžeme opatrně mluvit o trendu,“ řekl Lang.

Zejména sociálně slabí Češi si jejich prodejem přivydělávají. Překupníci potom pasy upraví podle potřeb svých zákazníků, jindy je dodají nepozměněné. Padělanými pasy se v poslední době intenzivně zabývá i Europol. „Vzestup ilegální imigrace zvyšuje poptávku na černých trzích s cestovními doklady,“ tvrdí náměstek Europolu Oldřich Martinů.

„Zejména u skupin obchodujících s lidmi je zneužívání dokladů typickým a velmi častým modem operandi,“ dodává.

Pasy zachycené u cizinců pocházejí z mnoha míst po České republice, převážně z lokalit s vyšší nezaměstnaností. Mezi městy, kde byly původně doklady vydány, jsou podle informací serveru Lidovky.cz třeba Teplice, Ústí nad Labem, Louny, Kladno, Litoměřice, Ostrava, Příbram a Jablonec nad Nisou.

Server Lidovky.cz se zeptal Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu, jestli má informace o organizované skupině, která se vykupováním pasů zabývá. „Jako specializovaný útvar se nikdy nevyjadřujeme k tomu, jestli se něčím zabýváme nebo nezabýváme,“ sdělil pouze mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták.

Bezzubý zákon

Na tom, kdo žádané červené knížky prodává, překupníkům nezáleží. A zájem je stejný o mužské, ženské i dětské pasy. K uprchlíkům se dostávají i doklady ukradené nebo po zemřelých. Výjimkou nebývají ani případy, kdy rodiče nechají udělat pas svému dítěti a ten prodají.

Někdo zase za rok „ztratí“ doklady i čtyřikrát. Zákon je v tu chvíli bezzubý. Neudává totiž množství cestovních pasů, které si člověk může za rok nechat vystavit. Pouze v případě, že držitel neodevzdá neplatný doklad úřadům, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun.

Když policisté zadrží cizince s falešným pasem, je někdy téměř nemožné zjistit jeho identitu, národnost. A do EU se i s českými padělanými doklady mohou kromě zoufalých uprchlíků dostávat i lidé s kriminální minulostí či radikálové.

Syrští i další uprchlíci, často z místa bojů, používají při pozměňování dokladů primitivní metody. Například si pomocí laserové tiskárny vytisknout naskenovanou ID stránku (tu s identifikačními údaji). Poté jí přelepí originál. Doklad se tak tváří navenek jako pravý.

„Zkušený policista dokáže takový padělek poměrně snadno odhalit,“ míní Lang z cizinecké policie. Někdy padělatelé vymění i celou ID stranu.

O kupčení s pasy ví i Bezpečnostní informační služba. „Je to kriminalita, která je plně v kompetenci policie. Není to prioritní téma pro práci zpravodajské služby,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí zpravodajců Jan Šubert.

Do Istanbulu, pak přes Káhiru do Frankfurtu

Uprchlíci s pozměněnými českými pasy většinou směřují do zemí schengenskeho prostoru, kde mohou požádat o azyl. Cesta tak může být poněkud složitá a trasa vůbec nemusí vést přes pražské Letiště Václava Havla.

Například někteří Syřané letěli z Istanbulu do Káhiry a potom do Frankfurtu v Německu. To slouží často jako cílová země.

Trasy se pochopitelně mění i podle národností. Policie třeba zachytila Afghánce, který letěl přes Moskvu do Teheránu a nakonec do už zmiňovaného Frankfurtu.

Naskenovaný český pas na internetovém e-shopu.

Naskenovaný španělský pas na internetovém e-shopu.

Naskenovaná ID strana německého pasu na internetovém e-shopu.

Podobné přesuny potvrzuje policejním dokument, který má server Lidovky.cz k dispozici. Podle něho byly některé české pasy zachyceny i uvnitř Evropské unie. Byli odhaleni už v cílové či tranzitní destinaci ve vnitrozemí, kontrolou při páchání trestné činnosti (krádeže),“ píše policie.

Naskenované stránky pasů z­ internetu

V zákoutí internetu se dají získat skeny ID strany většiny evropských pasů ve vysokém rozlišení. Cena se v „černých e-shopech“ pohybuje od desítek do stovek euro. Záleží na kvalitě. „Snadná úprava ve Photoshopu,“ lákají některé titulky. Jsou ale i prodejci, kteří nabízejí, že naskenované stránky na požádání upraví, aby obsahovaly jakékoliv jméno a fotku.

Práci policie by mělo pomoc od příštího roku Národní centrum pro kontrolu dokladů. To bude shromažďovat i informace o padělaných či jinak pozměněných dokladech. Kriminalisté tak budou moc efektivněji reagovat na případná nebezpečí.

Ve světě je v současné době nejvíce běženců od druhé světové války. Uvádí to zpráva úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky. Například Syřanů prchá před boji přes 3 miliony.

Autor: