Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Češi se po pařížských útocích bojí teroru. Na policii volají víc než v minulosti

Právo

  7:00
PRAHA - Podezřelé auto nebo zavazadlo. Není v něm bomba? Podivně se chovající člověk. Není to terorista? Podobná oznámení řeší tuzemští policisté stále častěji. Nejvíce jich prověřovali krátce po pařížských atentátech. Především ve velkých městech jich ale ani měsíc a půl po listopadových útocích neubývá.
Policie ČR

Policie ČR foto: Reprofoto

Na pražském Pohořelci stojí divné auto, uvnitř jsou podezřelé dráty, hlásil deset dní po pařížském teroru strážcům zákona vyděšený obyvatel. Na místo okamžitě vyrazili pyrotechnici, hasiči i záchranáři. A nic zvláštního nenašli. V odstaveném vozidle byly jen potřeby na kempování.

Česká stopa masakru v Paříži? Policie v dubnu zadržela Francouze s autem plným zbraní

O čtrnáct dní později policie řešila podobný problém. Tentokrát ve vlaku, který jel z Ostravy do Prahy. Jeden z cestujících totiž ve svém kupé objevil zapomenuté zavazadlo. Soupravu nechali strážci zákona zastavit, evakuovali ji a tašku prohledali. Ani tentokrát ale nic podezřelého nenašli.

Podobné případy nyní policie řeší víc než dřív. Oznamovatelů, kteří hlásí podezřelá auta či osoby nebo například zapomenuté tašky, totiž po útocích v Paříži přibylo. A zatím jich neubývá.

Citlivější a vnímavější

„Není divu, lidé jsou teď mnohem citlivější a vnímavější k potenciálně nebezpečným objektům,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová s tím, že přesná čísla o nárůstu počtu tísňových volání ale policejní statistici k dispozici nemají.

Policie zadržela muže, který vyhrožoval bombou ve Sněmovně. Zaštiťoval se IS

Největší obavy mají obyvatelé velkých měst. „V Praze zejména v předvánočním čase občané kvůli zapomenutým zavazadlům nebo podezřelým lidem volali opravdu častěji,“ uvedla mluvčí Andrea Zoulová z pražské policie.

Podobné zkušenosti pak mají strážci zákona například i v Brně, v Plzni nebo ve středních Čechách. „Nárůst takovýchto telefonátů určitě registrujeme, u nás však není nijak markantní,“ popsal serveru Lidovky.cz mluvčí středočeských policistů Jakub Vinčálek.

„Prověřujeme vše“

Většina oznámení se ukáže jako planý poplach. Strážci zákona jsou však i přesto za zvýšenou pozornost občanů rádi. „Všechna oznámení, i když vyhlížejí kuriózně, opravdu důkladně prověřujeme,“ vysvětlila Zoulová. Občanům, kteří se na policii obrátí v obavě o své zdraví nebo o veřejnou bezpečnost, a jejich podezření se následně nepotvrdí, žádný postih nehrozí.

V menších krajích a městech už strážci zákona zvýšený počet vyděšených oznamovatelů neregistrují. Nahlášených podezřelých aut či osob sice krátce po pařížském teroru přibylo v celé republice, například na Olomoucku nebo na Zlínsku se ale před Vánoci počet vystrašených telefonistů prakticky vrátil opět do normálu.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...