Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi ve sv. Vítu vzpomínali na oběti šíleného střelce

Česko

  18:23aktualizováno  18:52
PRAHA - Obětem teroristických útoků v Norsku byla věnována ekumenická bohoslužba ve zcela zaplněné svatovítské katedrále v Praze. Výbuch v centru Osla a následná střelba do mladých lidí na nedalekém ostrově Utöya otřásly celým světem.

Pražský arcibiskup Dominik Duka při bohoslužbě za oběti z Norska foto: ČTK

Ke krvavému činu se doznal norský pravicový extremista Anders Behring Breivik. Obětí jeho hrůzného aktu se stalo nejméně 76 lidí, jejichž jména v katedrále zazněla. Za každého z nich byla zapálena svíce.

Bohoslužbu, kterou doprovodil Pražský katedrální sbor, zahájil pražský arcibiskup Dominik Duka. "Sešli jsme se, abychom řekli ne nenávisti a závisti," uvedl český katolický primas, který se pozastavil nad motivy útočníkova řádění. "Není svoboda k tomu, abychom sahali na život druhého," řekl Duka a připomněl i jedno z desatera biblických přikázání - nezabiješ.

BREIVIKOVY OBĚTI

Rada apoštolské nunciatury Dennis Kuruppassery přednesl podobenství o plevelu mezi pšenicí z Matoušova evangelia. Evangelický farář Karel Šimr pak v kázání označil teroristický útok za noční můru a zlo, které nedává žádný smysl. Vyzval ale k tomu, aby hrůzný čin nevedl k násilným reakcím.

"Odpovídat na zlo jeho zbraněmi znamená jeho vítězství," uvedl Šimr. Prosebné přímluvy přednesli diákon Evangelické církve augsburského vyznání Dominik Žbánek a farářka Československé církve husitské Sandra Silná. Během bohoslužby zazněla také báseň Naší mládeži, jejímž autorem je norský básník a spisovatel Nordahl Grieg. Po tragédii se text četl na mnoha místech Norska, například na shromáždění v katedrále v Oslo.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Před závěrečným požehnáním promluvila zástupkyně norského velvyslanectví Tijana Nilsenová. Vyjádřila nejhlubší vděčnost za veškerou účast, kterou lidé v Česku projevili. Přemáhala pláč, když mluvila o tom, jak jí zcela neznámí lidé pokládali květiny pod vlajku u budovy norského velvyslanectví.

"Můj smutek našel svého krajana, někoho, s kým se lze podělit o bolest," uvedla Nilsenová. Vyjádřená solidarita je podle ní dokladem, že demokracie a svoboda jsou vysoce ctěny lidmi obou zemí.

Vrahovi hrozí 30 let
V Norsku se konal pohřeb první z obětí střelby. Osmnáctiletá Norka kurdského původu Bano Rashidová byla jednou z účastnic setkání sociálnědemokratické mládeže na ostrově.

Breivik se už po pátečním zadržení ke svým činům přiznal, ale popřel jejich zločinný charakter. Norská policie dnes Breivika podruhé od útoků podrobně vyslýchá, obvinila ho z terorismu, za což může být odsouzen na 21 let. Pokud by byl obviněn ze zločinů proti lidskosti, hrozí mu vězení v délce 30 let. V manifestu, který krátce před masakrem zveřejnil na internetu, se označil za mučedníka konzervativní revoluce, která vyčistí Evropu od levice a od příslušníků jiných kultur.

Autoři: ,