Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Češi znečišťují méně, než mohou

Česko

  13:14
BRUSEL - České podniky loni do ovzduší vypustily méně emisí oxidu uhličitého, než měly povoleno. Podle zveřejněných údajů Evropské komise v roce 2007 vypustily zhruba 87,8 milionu tun CO2. Podle českého ministerstva životního prostředí přitom povolenky měly až na 97,6 milionu tun.

Kouř z komína - ilustrační foto

Také slovenské podniky loni do ovzduší vypustily méně emisí oxidu uhličitého, než měly povoleno. Podle údajů Evropské komise v roce 2007 vypustily zhruba 24,5 milionu tun CO2. Podle údajů komise přitom na roky 2005 až 2007 měly v průměru přiděleny povolenky na 30,5 milionu tun ročně.

V roce 2006 slovenské firmy vypustily podle údajů výkonného orgánu unie 25,5 milionu tun CO2 a o rok dříve 25,2 milionu tun.

Podobně jako loni tak nevyčerpaly množství povolenek, které měly přiděleny. Pro roky 2008 až 2012 slovenské firmy od Bruselu původně dostaly přiděleno ročně 30,9 milionu tun oxidu uhličitého. Bratislava přitom požadovala 41,3 milionu a podala také na komisi kvůli tomu žalobu.

Nakonec se jí však v lednu rozhodla stáhnout poté, co EK limit o 1,7 milionu tun zvýšila. Dnešní údaje komise zpřesňují předchozí předběžná data, neboť mimo jiné berou v potaz změny v počtu společností, které jsou do systému obchodování s povolenkami zařazeny.



Uvozovky dolníEvropská komise emisními povolenkami bojuje proti změnám klimatu.Uvozovky horní

EK emisními povolenkami bojuje proti změnám klimatu. Podniky, které chtějí vypustit více skleníkových plynů, než je limit, si mohou dokoupit povolenky na evropském trhu. Pokud jim naopak nějaké zbudou, mohou je prodat.

Systém se vztahuje na velké průmyslové podniky či elektrárny. Unie nyní projednává rozsáhlý balík energeticko-klimatických opatření, který počítá se změnou obchodování s povolenkami.

Zatímco nyní totiž firmy povolenky dostávají zdarma, v budoucnu si je budou muset kupovat. Náběh na tento systém by však měl být pro různá odvětví průmyslu odlišný.

Zatímco například producenti elektřiny by si podle návrhů EK, o nichž se vedou mezi členskými státy vášnivé diskuze, měli kupovat 100 procent povolenek už od roku 2013, tak u energeticky náročných provozů - třeba oceláren, hliníkáren či cementáren - by měl být z počátku volnější režim.

V roce 2013 by měly ještě obdržet povolenky zdarma. Postupně by si však musely část kupovat, přičemž v roce 2020 to dosáhne 100 procent.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!