Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česká justice je prolezlá korupcí, píše tajná služba

Soudní kladívko a váhy - ilustrační foto.

Soudní kladívko a váhy - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Aktualizováno
PRAHA - Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) uvádí, že česká justice trpí korupcí, vynášením citlivých informací, kontakty s podsvětím i liknavostí vedení. Poukazuje na zvláštní jednání některých členů justice a na odhalení praktik na plzeňských právech, po kterém se vlastně nic nestalo.
  10:44aktualizováno  11:00

Zpráva poukazuje na kriminální jednání některých členů justice. "Jednalo se mimo jiné o úniky informací z databází soudů či státních zastupitelství, korupční jednání nebo manipulace řízením před soudem," dočteme se.

Bezpečnostní informační služba

Je zpravodajská instituce českého státu, má postavení ozbrojené složky, zjištěné poznatky předává vládě a prezidentovi republiky, nemůže zadržet, zatýkat ani vyslýchat

BIS dále varuje před nespolehlivostí některých soudců a státních zástupců kvůli kontaktům na kriminální prostředí a klientelistickým vazbám, které mohou závažným způsobem ovlivnit průběh soudního řízení.

Kromě justice vystavuje výroční zpráva nelichotivé vysvědčení politikům i úředníkům, kteří čile spolupracují s podnikately a jinými žájmovými subjekty. "Cílem těchto subjektů je získat vliv na veřejnou správu využitelný pro rozvoj podnikatelských aktivit," uvádí BIS.

Dysfunkce plzeňského typu
Jako ukázkový případ klientelismu uvádí tajná služba kauzu na právech v Plzni, kde došlo k propojení pedagogů školy s některými představiteli policie, advokacie, státní správy a samosprávy. BIS se pozastavuje nad tím, že po odhalení tamějších zběsilých poměrů se vlastně nic moc nestalo a perzekuováni byli spíše studenti a doktorandi, ne vedení školy.  

Celé vyšetřování aféry bylo podle BIS podezřelé. "...na fakultě i po odchodu starého vedení docházelo k ovlivňování probíhajících kontrol, k pozměňování dat v elektronických databázích fakulty, popř. k jejich ztrátě. Bývalé vedení udrželo své kontakty jak do prostředí samotné právnické fakulty, tak do nejvyšších orgánů veřejné správy, včetně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy," všímá si dál zpráva.

Dění v Plzni dokonce označuje jako "dysfunkci plzeňského typu", která se vyskytuje i jinde. "Zejména u vysokých škol zaměřených na právnické vzdělání a veřejnou správu představují negativní jevy jako protekcionismus vůči prominentním studentům, existence „rychlostudentů“ či obcházení akreditací formální spoluprací se zahraničními školami závažná rizika z hlediska vytváření nových klientelistických sítí v oblasti justice, státní správy a samosprávy, uzavírá BIS nelichotivou bilanci.

Autor: