Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česká výjimka není nic revolučního, vysvětloval Klaus diplomatům

Česko

  14:57
PRAHA - Dvacet let po obnovení demokracie stojí podle prezidenta Václava Klause Česká republika znovu před otázkou, zda se vzdát pozice suverénního státu a přenést rozhodování o svých záležitostech na evropské instituce. Češi by o tom podle něj měli rozhodnout svobodně.

Václav Klaus foto: ČTK

Uvědomuje si ale prý i politickou realitu dnešní Evropy a to, že země není v politickém vakuu. Klaus to dnes v souvislosti s ratifikací lisabonské smlouvy řekl v projevu k zahraničním diplomatům. Na Pražský hrad si je pozval u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa.

Klaus nejprve diplomatům řekl, že slavnostní setkání nechce využít k tomu, aby vysvětloval své postoje k lisabonské smlouvě. Téma ale podle něj dominuje politické debatě v ČR i v celé Evropě.

Výjimky ve smlouvě

Polsko a Británie si výjimku dohodly při vyjednávání samotné smlouvy, před jejím schvalováním. Kritici Klausovi vyčítají, že jeho požadavek přišel pozdě a je zbytečný.

Sporné navíc je, zda má prezident, který není šéf české exekutivy a není odpovědný za vyjednání smlouvy, právo si klást takové podmínky a odkládat svůj podpis.

"Můj pohled, který má širokou podporu českých občanů, je vám dobře znám. Stejně jsou vám, doufám, známy domácí a zahraničně-politické důsledky této smlouvy. Právě proto tuto věc beru velmi vážně," řekl Klaus desítkám velvyslanců a dalších členů zahraničních misí v ČR.

Prezident také uvedl, že jeho požadavek na výjimku z Listiny základních práv EU není "nic revolučního", protože podobnou výjimku dostaly Polsko a Velká Británie. "Není to nic víc, ani nic míň," prohlásil.

Vysvětloval také, proč s požadavkem na výjimku přišel až nyní, kdy již smlouvu ratifikoval český parlament i všechny ostatní členské země. Důvodem podle Klause bylo to, že až do druhého irského referenda o Lisabonu neměla smlouva podporu všech států EU.

Lidé volali: Vydržte!

Klausovými požadavky vzhledem k lisabonské smlouvě se bude zabývat vrcholný summit EU, který začíná v Bruselu už ve čtvrtek. Vláda se dnes odpoledne mimořádně sejde, aby připravila český mandát pro jednání. Klaus pro ČR žádá výjimku z Listiny základních práv EU.

Zdůvodňuje to obavou o prolomení takzvaných Benešových dekretů. Sudetští Němci požádali kancléřku Angelu Merkelovou, aby českou výjimku odmítla. Hrad i vláda daly najevo, že jsou v této věci blízko dohodě se švédským předsednictvím. O Klausových požadavcích a formě případné výjimky se ale bude rozhodovat teprve na summitu.

Horké evropské téma dnes provázelo Klause nejen při setkání se zahraničními diplomaty. Při položení věnců u sochy Tamáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, kde se sešly desítky občanů, dávalo několik lidí hlasitě najevo své názory na smlouvu. Na Klause volali mimo jiné, aby "vydržel" a lisabonskou smlouvu nepodepisoval.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!