Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

České předsednictví prý mohlo být horší

Svět

  18:06
ŠTRASBURK - Europoslanci během druhého dne posledního plenárního zasedání Evropského parlamentu v tomto volebním období už začali hodnotit české předsednictví unie, jež končí oficiálně koncem června. Z úst zákonodárců zazněla chvála i kritika a všeobecně výzva k rychlé ratifikaci nové reformní smlouvy EU.

Evropský parlament foto: Reprofoto

Právě to podle některých poslanců podmiňuje budoucí hodnocení českého předsednictví EU, které tento týden na půdě EP naposledy zastupuje dosluhující vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

O takzvané lisabonské smlouvě má český Senát hlasovat ve středu. Podle dosavadních informací smlouvu schválí podobným poměrem hlasů jako v únoru v české Poslanecké sněmovně.

Například předseda nejsilnější parlamentní frakce EPP-ED Joseph Daul uvedl, že české předsednictví pod vedením dosluhujícího premiéra Mirka Topolánka a vicepremiéra Vondry bylo úspěšné. Zároveň dodal, že doufá, že Češi s novou vládou v čele s designovaným premiérem Janem Fischerem dovedou předsednictví do úspěšného konce.

"Protože je v sázce důvěryhodnost Česka," poznamenal Daul. Podle britského europoslance Grahama Watsona, šéfa Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), mohlo být české předsednictví, jež skončí až s posledním červnem, ještě horší. "Vaše předsednictví nebylo špatné," uvedl Watson. Podle něj se Čechům podařilo dojednat dohodu mezi unijními institucemi v mnoha bodech agendy předsednictví.

Watson však zároveň dodal, že předsednictví "převálcovaly" události jako pád vlády, prezentace euroskeptického prezidenta a známého odpůrce lisabonské smlouvy Václava Klause a také aféra kolem kontroverzní plastiky Entropa v bruselské budově Rady EU.

Velkým tématem rozpravy mezi Vondrou a europoslanci byla ratifikace lisabonské smlouvy a její další osud v EU. "Všichni zřejmě víte, že zítra bude český Senát hlasovat o lisabonské smlouvě. Věřím, že výsledek vyšle pozitivní signál ostatním členským státům a ztiší některé nepodložené obavy," řekl ve svém úvodním projevu k europoslancům Vondra. Mnozí z poslanců, kteří si vzali slovo, pak Lisabon skutečně neopomněli zmínit.

"Doufáme, že nás konečně vyvedete z této složité situace s lisabonskou smlouvou," apelovala na české předsednictví předsedkyně Zelených Monica Frassoniová. Podle socialistické poslankyně Genowefy Grabowské závisí na tom, jestli český Senát ratifikuje Lisabon, i budoucí hodnocení Čechů coby předsedů unie.

Víru v to, že čeští senátoři ve středu posunout proces ratifikace nové reformní smlouvy EU vpřed, vyjádřil i šéf výboru pro ústavní záležitosti a známý kritik prezidenta Klause Jo Leinen.

Česko je poslední zemí unie, která dosud nedokončila v parlamentu ratifikační proces. Obhájci smlouvy varují, že neschválením tohoto dokumentu by se Česko vyřadilo z hlavního proudu směřování EU. Odpůrci smlouvy zase varují, že nová pravidla sníží váhu Česka a dalších menších zemí při rozhodování EU.


        Fischer poprvé jako šéf předsednictví EU

Designovaný český premiér Jan Fischer přijede příští úterý do Bruselu na jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu to řekl Alexandr Vondra. Potvrdil to i Fischerův mluvčí Roman Prorok. Novou Fischerovu vládu by měl prezident Václav Klaus jmenovat v pátek.

"Ano, ta cesta se plánuje," řekl Prorok. Zatím ale nechtěl upřesnit body jednání Barrosa a Fischera s tím, že vše je ve stadiu příprav.

"Já odcházím, ale (české) předsednictví pokračuje," řekl Vondra europoslancům s tím, že kontinuita českého předsednictví až do konce června je zajištěna. Podle něj proto již příští úterý, jen čtyři dny po svém jmenování premiérem, bude Fischer jednat s Barrosem v Bruselu.


Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!