Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko a Polsko společně proti Německu. Za atom

Česko

  20:30
PRAHA - Polsko a Česko budou společně bojovat proti snahám o útlum jaderné energetiky v Evropě. V Praze se na tom dohodli polský premiér Donald Tusk a jeho český protějšek Petr Nečas na společném zasedání vlád obou zemí.

Jednání polského premiéra Tuska s Petrem Nečasem foto: Michal Doležal, ČTK

Česko chce dostavovat Temelín, Polsko plánuje stavbu první jaderné elektrárny. A to, jak přiznal polský premiér Donald Tusk za situace, kdy Rakousko proti atomu bojuje, sousední Německo se rozhodlo jaderné elektrárny odstavit, a podle Tuska sílí i snahy po celoevropském zákazu jaderné energetiky.

"My si můžeme pomáhat v tom nejdůležitějším. To je společná podpora v okamžiku, kdy se váží celá budoucnost jaderné energetiky," prohlásil Tusk a ostře se vymezil vůči posledním krokům Německa.

"Česko a Polsko by měly společně artikulovat naše přesvědčení, že se nelze zároveň snažit eliminovat jadernou energetiku, energetiku založenou na uhlí a zakazovat těžbu plynu z břidlic. Nazval bych to frontou zdravého rozumu," řekl Tusk, který si porozuměl i s prezidentem Václavem Klausem.

"Naše společné stanovisko nám pomůže prorazit v regionu i v celé Evropě," myslí si o česko-polské podpoře jaderné energetiky Tusk. Polská vláda, která si jinak na spolupráci a dobrých vztazích s Německem zakládá, se v otázce energetiky dokázala vůči Berlínu i Unii tvrdě vymezit i v minulosti.

A to když se jednalo o omezení výroby elektřiny v uhelných elektrárnách, v nichž Polsko vyrábí drtivou většinu své elektřiny. I v tom našel Tusk u premiéra Nečase podporu.

Přestože ČEZ uvažuje o účasti v tendru na výstavbu první polské jaderné elektrárny, Tusk česká očekávání rychle zchladil. "Ani Češi nemají plnou technologii nutnou k výstavbě elektrárny," deklasoval Tusk české plány na zisk obřího kontraktu s tím, že ho dostane jeden z energetických světových gigantů.


Autor: