Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nigérie zvítězila, porazila epidemii eboly

Evropa

  11:08
ABUJA/ŽENEVA/LUCEMBURK/PRAHA - Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oznámila oficiální konec epidemie eboly v Nigérii. V Lucemburku se mezitím ministři zahraničí zemí EU vyslovili pro co nejlepší koordinaci postupu mezi členskými zeměmi a evropskými institucemi při boji s touto nemocí.

Měření teploty u pasové kontroly na mezinárodním letišti v nigerijském Lagosu. foto: ČTK

V Nigérii, nejlidnatější africké zemi se 170 miliony obyvatel, se od konce července ebolou nakazilo 20 lidí, z nichž osm zemřelo. Již 42 dnů, tedy dvě inkubační období viru, ale nebyl hlášen žádný nový případ.

Nigérie se i přes údajně špatný stav tamního zdravotnictví stala po Senegalu druhou africkou zemí, jíž se podle vyjádření WHO podařilo s ebolou vypořádat. Epidemie se v Africe dál šíří především v Libérii, Sieře Leoně a Guineji a vyžádala si již život více než 4550 lidí. Nigerijské úřady podle WHO byly úspěšné, protože reagovaly velmi rychle a nechaly prověřit stav všech osob, které přišly do styku s nakaženými.

Billboard s preventivní kampaní proti epidemii eboly v ulicích největšího...

Evropanky se uzdravují

Norská pobočka organizace Lékaři bez hranic v pondělí oznámila, že jejich spolupracovnice, která se ebolou nakazila v Sieře Leone, je již zdravá. Třicetiletou norskou lékařku převezli do nemocnice v Oslu 7. října.

V neděli potvrdil první test nepřítomnost viru v krvi také u španělské zdravotnice Teresy Romerové, která se jako vůbec první člověk nakazila ebolou mimo Afriku. Stalo se tak při péči o španělského duchovního, kterého vláda nechala přepravit do madridské nemocnice. Výsledky druhého testu, který s definitivní platností potvrdí diagnózu, budou prý známy v úterý. Podle lékařů ale i tak zůstane zdravotnice ještě dlouho v nemocnici, nemoc prý těžce postihla její plíce a další orgány.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministři zahraničí evropské osmadvacítky se shodli mimo jiné na tom, že případná evakuace evropských zdravotníků, kteří jako dobrovolníci pracují v postižených afrických zemích, má být placena z evropského rozpočtu. Odpověď EU na krizi má pomoci zlepšit i nově ustavená funkce evropského koordinátora. Ten bude podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka soustřeďovat informace například o dopravě humanitární pomoci. Zatím ale není určeno, kdo se oním koordinátorem stane.

EU poskytla na boj s ebolou už přibližně půl miliardy eur a někteří státníci, jako například britský premiér David Cameron, volají po výrazně větší angažovanosti. Věcí se nejspíš bude koncem týdne zabývat rovněž evropský summit.

Rychlá pomoc za méně peněz

Podle Zaorálka i v této otázce platí, že pokud bude pomoc poskytnuta rychle, bude stát EU méně než odložená reakce. „Bohužel to funguje tak, že čím více otálíme, tím větší budou zřejmě náklady později,“ soudí. Připomněl, že ČR už poskytuje jak finanční, tak konkrétní humanitární pomoc. O pondělním lucemburském jednání hodlá informovat vládu. „Budeme rokovat a jednat o tom, jak může dále ČR přispět,“ vysvětlil.

Například německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier při příchodu na jednání připomněl svá nedávná slova o možnosti vyslat do oblasti unijní civilní misi. V neděli v Berlíně hovořil o tom, že by unie měla podobnou reakci na epidemii přinejmenším zvážit.

Ministři zahraničí také podpořili možnost společného postupu u případných národních kontrol pasažérů přilétajících z rizikových oblastí a při související výměně informací. Země EU by také měly umět plně využívat údajů z žádostí o víza a informací od leteckých společností, aby mohly lépe identifikovat případné přílety osob, které by mohly být nakaženy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!