Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko čeká nedostatek mladých

Česko

  8:17
PRAHA - Mladých Čechů, kteří mají v budoucnu táhnout ekonomiku, bude v nejbližších letech výrazně ubývat. Už do pěti let se má počet dětí navštěvujících základní školu snížit téměř o pětinu. Lidí, kterým je mezi 15 až 20 lety, má do deseti let ubýt dokonce o třetinu.

Škola. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Zmíněná čísla uvádí zpráva OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj), která byla zveřejněna tento týden. Podobně prudký demografický pokles se dá podle zprávy ve stejném období očekávat už jen v Polsku, na Slovensku a v Rusku.

Analytici jsou ze zveřejněných čísel nervózní. Obávají se, že Česko už v blízké době velmi silně pocítí, co to skutečně znamená nedostatek vysokoškolsky vzdělaných odborníků. Ti přitom chybí už teď. V Česku má vysokoškolský diplom pouze 12 procent lidí, zatímco průměr OECD je plná jedna čtvrtina. „Problémy s demografickým poklesem bude potřeba řešit. Nepochybně to bude mít i dopad na financování školství,“ říká Michaela Kleňhová, analytička Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Ve školách bude více míst
Úbytek mladých lidí však bude mít zřejmě i některé pozitivní dopady. Pokud vysoké a střední školy nebudou snižovat počet volných míst, bude jednodušší začít studovat. „Krátkodobý efekt může být relativně pozitivní v tom, že bude nižší konkurence na pracovním trhu. Bude také větší šance dostat se na školu,“ říká Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Jenže to je tak vše, co se ubývající mladé generaci může zamlouvat. „Jak budou silnější ročníky stárnout, tak na těch mladých lidech zůstane důchodový a sociální systém. Budou muset být mnohem výkonnější, aby byli schopni to unést,“ upozorňuje Hamplová.

Politici přitom s nutnými změnami už roky otálejí. Podle Hamplové spíše dělají, že se Česka demografický pokles vlastně netýká. „Hlavní problém je, že se zatím ignoruje, že tu ten problém je. Nikomu se to nechce řešit. A pak všechna řešení mohou být bolestivá,“ konstatuje socioložka.

S úbytkem mladých lidí se v nějaké míře potýkají a budou potýkat takřka všechny státy Evropy. Výjimkou je jen Irsko a Španělsko, kde podle zprávy OECD do deseti let dětí navštěvujících základní školu naopak asi o 16 procent přibude.

I těchto zemí se však týká trend, který jde napříč celou Evropou - nedostatek expertů v některých oborech, zvláště v těch technických. Vyspělejší země EU mohou schopným mladým lidem nabídnout lukrativnější podmínky, a tak hrozí, že mladí Češi budou v příštích letech mnohem častěji hledat své uplatnění v cizině. Česká republika tak bude muset hledat náhradu v jiných zemích směrem na východ mnohem více než dosud. „Migrace určitě bude posilovat. To ostatně funguje už teď. I Česko se snaží demografický pokles řešit hledáním pracovníků z východu,“ říká Hamplová.

Autor: