Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

USA

Česko kvůli byznysu s Čínou přehlíží lidská práva, píší Slováci

Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching. foto:  Dan Materna, MAFRA

BRATISLAVA - Česko kvůli byznysu s Čínou přehlíží porušování lidských práv čínským komunistickým režimem, napsal dnes slovenský list Sme k návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR. Slovenská média si všímají zejména vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana a také slavnostní ceremoniál, který provázel zahájení návštěvy čínského politika.
  10:41

„Třídenní zastávka Si Ťin-pchinga v Praze dokonale opisuje vývrtku v české zahraniční politice, jejímž architektem je Miloš Zeman,“ uvedl list k dřívějším výrokům českého prezidenta v rozhovoru s čínskou televizi CCTV. Zeman v něm kritizoval politiku minulé české vlády, která podle něj podléhala Spojeným státům a Evropské unii. Toto vyjádření hlavy českého státu podle deníku „nesymbolizuje nic jiného než zánik takzvaného polistopadového konsenzu o jednoznačné euroatlantické orientaci“.

Nadbíhání čínským mandarínům

„Zemanovo dvoření a bezpáteřní nadbíhání čínským mandarínům, jakož i vedoucí úloha kapitálu (čínské investiční skupiny) CEFC, který je netransparentního, pochybného původu, daleko překračují rámce takříkajíc přijatelného pragmatizmu,“ poznamenal deník.

Demonstranti proti čínskému režimu chtěli na Hrad. Policie je tam nevpustila

List Denník N poukázal na podobný postoj předních slovenských a českých politiků k představitelům Číny. Připomněl, že v roce 2009 tehdejší slovenský prezident Ivan Gašparovič během návštěvy tehdejšího čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v Bratislavě nezmiňoval otázku lidských práv. „Pro Miloše Zemana jsou investice dlouhodobou prioritou, ale náklonnost ke svému hostu vyjádřil ještě jasněji - dvěma návštěvami v Pekingu, obdivem ke stabilitě této země či celkem čerstvým prohlášením, že mezi Čínou a bývalou českou vládou byly velmi špatné vztahy, protože bývalý český kabinet podléhal tlaku USA a Evropské unie,“ napsal deník.

Oficiální nadšení - práce navíc

Podle portálu Aktuality.sk je oficiální nadšení z návštěvy čínského prezidenta v ČR zbytečnou prací navíc. „Když jde o byznys a ekonomická partnerství, stačí běžné pracovní metody obchodníků. Česko je (ještě stále) členskou zemí unie a státem, ve kterém je komunismus jiným slovem pro útlak a nesvobodu,“ uvedl portál, který uvítání Si Ťin-pchinga v ČR označil za pompézní. S nadsázkou si také položil řečnickou otázku, zda se v pražských hospodách začne místo svíčkové vařit kung-pao.

List Pravda napsal, že branou do regionu střední Evropy se pro Číňany stala Česká republika. Deník zmínil investice skupiny CEFC v Česku či její údajnou snahu získat poloviční podíl ve finančních skupinách J&T a Penta, které vlastní značná aktiva nejen v ČR, ale i na Slovensku.

boa hej

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...