Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko má nejzadluženější chudé. Více než třetina z nich má úvěr

Česko

  6:00
PRAHA - Více než třetina obyvatel sociálně vyloučených lokalit si někde půjčila. Často se obrací na lichváře

Obyvatelé sociálně vyloučených lokalit v Česku jsou ze všech středo- a východoevropských zemí ti nejzadluženější. foto: KOLÁŽ ŠIMON / LN

Reklamy na úvěry „zadarmo“. Nakupování elektroniky. Vysoké nájmy v ubytovnách. To jsou podle odborníků hlavní příčiny zadlužování obyvatel, kteří žijí v sociálně vyloučených lokalitách.

České hrají ale oproti těm ze středo- a východoevropských zemí smutný prim – jsou nejzadluženější. Více než třetina místních má úvěr nebo si půjčila peníze jinde. U ostatních zemí se přitom průměr pohybuje okolo 20 procent. V Moldavsku ale například jen okolo 5 procent.

ČTĚTE TAKÉ

Vyplývá to z průzkumu OSN, který pro organizaci v Česku a na Slovensku prováděla agentura Median. „Oproti jiným zemím je tu nadstandardní počet lidí, kteří dluží částky do dvojnásobku měsíčního příjmu domácnosti a nějak si tyto dluhy táhnou,“ uvedl sociolog Daniel Prokop, který se společností Median průzkum prováděl.

Sonda do vyloučených lokalit zahrnula Romy i zástupce majority, většinu ale tvořili právě Romové.

Pokud si šli půjčit peníze, jen 36 procent z nich zavítalo do velkých bankovních domů. Téměř čtvrtině peníze poskytly nebankovní společnosti a co považují odborníci za nejvíc alarmující, další čtvrtině lokální lichváři. Ti se rekrutují především z řad samotných Romů.

Převažuje lehkovážnost

Protože poslední dva zmíněné „subjekty“ staví svůj byznys především na chudých, peníze sociálně slabým půjčují rádi. Lidé se na ně obracejí především v situaci, kdy po nich chtějí peníze vrátit banky.

Finanční gramotnost se v ­těchto lokalitách zlepšuje jen velmi pomalu. Sociolog Jan Hartl ze společnosti STEM si to vysvětluje tím, že tu převládá nezaměstnanost. „Lidé dostávají dávky, tedy si peníze pomyslně nevydělají v­potu tváře a jsou ve vztahu k ­nim lehkovážní,“ řekl LN Hartl.

Autor: