Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko není výjimkou, Romové čelí násilí v celé Evropě, tvrdí zpráva

Svět

  18:54
PRAHA - Romové ve všech evropských zemích včetně Česka čelí násilí, a to nejen ze strany jednotlivců či skupin extremistů, ale často i od radnic a dalších úřadů. Nenávisti vůči příslušníkům menšiny přibývá a přiživují ji mnozí politici a média. Státy se pak o řešení problémů dost nesnaží a nedávají na ně dost peněz.

Rumunští Romové v Bukurešti po příletu z Francie foto: ČTK

Vyplývá to ze zprávy Evropské asociace na obranu lidských práv (AEDH), kterou představil Český helsinský výbor (ČHV).

"Násilí vůči Romům v Evropě je dramatické, má mnoho tváří a je neustálé. Objevuje se ve všech evropských zemích, žádný stát nemůže říct, že se k této populaci chová lépe než jiný," uvádí zpráva s názvem Romové v Evropě ve 21. století: Násilí, vyloučení, nejistota. Podle autorů dokumentu je přístup k menšině v členských zemích sedmadvacítky skandální a situace je tak naléhavá, že "by měla vyvolat reakci podobnou té při humanitární katastrofě".

ČTĚTE TAKÉ:

Podle předsedkyně ČHV by situaci dokázala zlepšit "odpovědná sociální politika". Míní, že chybí ale také politická odvaha vyjadřovat se proti rasismu.

S protiromskými slogany slaví politici úspěch, varuje zpráva

Podle zprávy tvoří Romové největší etnickou menšinu v Evropě. Je jich deset až 12 milionů. V Česku podle odhadů žije asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich pobývá v ghettech. Dospělí tam bývají bez práce, rodiny jsou závislé na dávkách a bydlívají v nevyhovujících podmínkách. Děti chodí do "zvláštních škol". Rozmáhá se lichva.

Zpráva popisuje přístup a okolnosti, které jsou ve sledovaných zemích podobné. V kapitole o "státním násilí vůči Romům" zmiňuje protiromskou rétoriku politiků. "Politické strany užívaly antiromské slogany během komunálních i parlamentních voleb v České republice, Itálii, Švédsku, Slovinsku a byly velmi úspěšné," uvádí zpráva. Zmiňuje ale i to, že česká vláda usilovala o zrušení extremistické Dělnické strany, což se podařilo.

Podle autorů Romy diskriminují i úřady a instituce. Násilně je vystěhovávají, odsouvají a segregují, neberou také ohled na jejich práva. V mnoha zemích se neuznává, že také Romové byli obětí holokaustu. Násilně se k příslušníkům menšiny chovají mnohdy policisté. Někde se romské ženy sterilizovaly, a to i v posledních letech. Zpráva jmenuje Slovensko, Česko, Maďarsko a Bulharsko. "Česká republika je jediná země, kde se vláda omluvila obětem nezákonné sterilizace," píše EADH v dokumentu.

Narozdíl od jiných zemí nedošlo v Česku k rasistické vraždě

Ve druhé části zprávy asociace popisuje fyzické násilí vůči Romům. Připomíná výpady z nenávisti proti příslušníkům menšiny v různých zemích."Česko se v tomto směru vymyká jen tím, že tu v posledním desetiletí nedošlo k prokázané rasistické vraždě," uvedl František Kostlán z ČHV.

Zpráva připomíná případy, kdy do domu Romů pachatelé vhodili zápalné lahve.

Zmiňuje také loňské protiromské demonstrace na severu Čech. Podle Kostlána k přibývání násilí přispívá chování politiků a jejich populistické výroky i média.

9 z 10 Romů žije pod hranicí chudoby

Třetí část zprávy se věnuje "sociálnímu násilí". Podle ní devět z deseti evropských Romů žije pod hranicí chudoby. V průměru dvě pětiny romských domácností nemají dost peněz na jídlo. V Česku je to prý 30 procent Romů, v Řecku a Rumunsku 60 procent. Horší přístup mají Romové i ke zdravotnické péči, bydlení a vzdělávání.

Autoři: ,