Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko podepsalo s USA smlouvu o radaru

Česko

  14:54
PRAHA - Smlouva umožňující výstavbu amerického radaru na českém území je již podepsána. Úmluvu svými podpisy stvrdili americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg v Černínském paláci. K tomu, aby dohoda začala platit, ji musí ještě schválit český parlament a podepsat prezident. Ministryně označila smlouvu za prvek, který spojuje přátele čelící stejnému riziku.

americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg foto: ČTK

Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg podepisují dohodu


Ministr Schwarzenberg bezprostředně po podpisu zdůraznil, že smlouva je projevem konzistentní bezpečnostní politiky ČR a zvýší bezpečnost nejen Česka, ale i Evropy a také celého euroatlantického prostoru. Dále poznamenal, že za svého působení ve funkci podepsal dvě smlouvy velkého významu; kromě té dnešní o radaru ještě lisabonskou smlouvu o reformě Evropské unie. "Tato smlouva je součást konzistentní politiky České republiky. První úkol zahraniční politiky každého státu je zajistit vlastní bezpečnost," řekl Schwarzenberg. Riceová zároveň v Praze podle Topolánka uzavře i dohodu o vědecké a průmyslové spolupráci ČR a USA.

Ministryni poté, co vystoupila z leteckého speciálu, přivítali na ploše starého ruzyňského letiště americký velvyslanec v ČR Richard Graber, jeho český protějšek v USA Petr Kolář a náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar, který vedl jednání o dnes podepisované radarové smlouvě.

Riceová dostala kytici květin, společně s doprovodem pak v koloně automobilů odjela směrem do centra města. První schůzka, ještě před odpoledním podpisem smlouvy, ji čeká okolo poledne, kdy se setká s českým premiérem Topolánkem.

Bezpečnost bez problémů
Zvýšená bezpečnostní opatření, která doprovázejí návštěvu americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové v Praze, zatím nijak výrazně nenarušila život obyvatel hlavního města. Přejezd ministryně do vily provázela bezpečnostní opatření - už od stanice metra Malostranská se v ulicích pohybovalo mnoho policistů. V bezprostředním okolí sídla premiéra pak hlídkovalo asi 20 strážců zákona včetně dvou příslušníků policie na koních. Ze vzduchu jistil bezpečnost šéfky americké diplomacie vrtulník. Riceová přijela v černém džípu s kouřovými skly, který zajišťuje americká strana. "Neděláme problémy ani Pražanům a návštěvníkům Prahy, protože neuzavíráme žádné ulice ani objekty. Doufáme, že to tak zůstane po celý den návštěvy paní ministryně," uvedl.

Čeští bodyguardi spolupracují s americkými ochránci Riceové. Doprovázejí je na všech místech, kde se ministryně pohybuje. Kolony aut, které delegaci přepravují po Praze, řídí čeští policisté ve svých vozech.

Karel Schwarzenberg odpovídá na dotazy po podpisu smlouvy

Premiér daruje šperky a CD
Topolánek pro svého hosta připravil dárky. Jsou jimi šperk s českými granáty a kolekce CD s českou klasickou hudbou. Riceová dnes kromě podpisu smlouvy a recepce v rezidenci amerického velvyslance Richarda Grabera navštíví i pražskou budovu rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Riceová se s Topolánkem uvidí zřejmě i dnes večer na slavnostní večeři
pořádané úřadem vlády v Hrzánském paláci. Hosté si pochutnají na kombinaci jídel z české a mezinárodní kuchyně. Zapíjet je budou vybranými českými a moravskými víny.

"Nedělejte z nás terč"
Aktivisté Greenpeace vyvěsili ráno před pražské letenské kyvadlo velký transparent s motivem terče. Dalších několik příznivců hnutí stálo před právnickou fakultou s anglickými nápisy Don't make us a target (Nedělejte z nás terč).

Na dění ze vzduchu dohlížel policejní vrtulník. Protestní akce souvisí s dnešním příjezdem americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, která má podepsat česko-americkou smlouvu o umístění radaru amerického systému protiraketové obrany na území ČR.

Podle výkonného ředitele Greenpeace v ČR Jiřího Tuttera jde o pokračování aktivit z Brd, kde by měl radar stát. Od konce dubna Greenpeace na protest šest týdnů blokovali brdskou kótu 718. Nakonec proti nim zasáhla vojenská policie, která zadržela pět lidí a převezla je na policii k prokázání totožnosti. Armáda poté kótu oplotila.

"Chceme nadále používat tento symbol na zdůraznění toho, že Česká republika by se mohla stát terčem v závodech nového jaderného zbrojení, ke kterým tento projekt silně provokuje," řekl novinářům Tutter.

Riceová: Radar bude užitečný i bez polských raket
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová prohlásila, že radar amerického protiraketového deštníku v České republice bude užitečný i bez polských radekt. Druhou polovinu evropské části systému plánují USA postavit v Polsku, jednání s Varšavou
však zatím nejsou uzavřena.

"Americké námořní síly mohou rovněž chránit Českou republiku i celé teritorium pomocí systému AEGIS, díky radarové základně to bude možné," vysvětlila Riceová na krátké tiskové konferenci po podpisu smlouvy.

S Vlčkem se americká strana potkat nechtěla
Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) napsal americké ministryni zahraničí Condoleezze Riceové dopis, v němž se jí snažil vysvětlit, proč podstatná část dolní komory a většina veřejnosti umístění amerického radaru v České republice odmítá. Šéf sněmovny informoval, že usiloval o osobní setkání s Riceovou, ale neuspěl. Proto volil tuto cestu.

Setkání s ministryní zahraničních věcí USA Condoleezzou Riceovou se bohužel neuskutečnilo, neboť americká strana můj návrh neakceptovala," uvedl ve stanovisku. Vlček dnes nebyl ani u slavnostního podpisu česko-americké smlouvy o radaru. Podle informací tak chtěl dát najevo, že s radarem stejně jako další sociální demokraté nesouhlasí.

V Černínském paláci, kde Riceová a její český protějšek Karel
Schwarzenberg dokument podepsali, chyběli i další čelní představitelé ČSSD. Šéf strany Jiří Paroubek je v Izraeli a s ním tam jsou i místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek a předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Rusko: Radar v ČR odmítáme, nikoho bombardovat ale nebudeme
Rusové stále vnímají zamýšlené vybudování amerického protiraketového systému ve střední Evropě jako hrozbu vlastní bezpečnosti a zpochybňují údajná nebezpečí, jimiž je projekt zdůvodňován.

Současně dnes ale generál Jevgenij Bužinskij, který má na ruském ministerstvu obrany na starosti jednání o této věci, uvedl, že Rusko nechce zastrašovat. "Jsme samozřejmě rozumní lidé, nemáme v plánu nikoho bombardovat," řekl v rámci vystoupení v Lidovém domě, pražském sídle ČSSD.

Odpověděl tak na dotaz, jak by Rusko reagovalo, kdyby nakonec v České republice skutečně byl americký radar a v Polsku základna s desítkou protiraket. Rusové jsou podle Bužinského přesvědčeni o tom, že Američané budují protiraketový systém proti nim, protože kromě Ruska prý neexistuje země, která by byla s to USA raketami ohrozit. Protirakety, které mají být umístěny v Polsku, je podle něj možné zaměnit za rakety útočné s atomovými hlavicemi.

Ratifikace americko-české dohody o zřízení radarové stanice protiraketové obrany USA v ČR si podle Ruska vynutí vojenskou odpověď. Prohlášení v tomto smyslu vydalo ruské ministerstvo zahraničí pár hodin po podpisu dohody. Podrobnosti k chystané vojenské odpovědi na radar ministerstvo neuvedlo.


Rajče pro Schwarzenberga, prostředník pro Riceovou

Při odjezdu šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové z Černínského paláce dnes odpůrci výstavby radaru v Brdech hodili po ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi rajče. Podle očitých svědků zasáhlo buď ochranku, nebo přímo ministra, kterého strážce hned po incidentu odvedl do auta.

Skupina zhruba deseti anarchistů vyprovodila Riceovou zdviženým prostředníkem i vulgárními hesly. Před ministerstvem zahraničí se odpoledne sešla také asi desítka příznivců zřízení radarové základny USA v České republice. Na místě bylo i několik odpůrců radaru, obě strany se ale nestřetly. Shromáždění přihlíželo zhruba 20 policistů.

Protesty v Praze
Shromáždění na Václavském náměstí a následujícího pochodu na Hradčany se zúčastnilo podle policejního odhadu 1800 lidí, podle organizátorů z Iniciativy Ne základnám 3000 lidí. Demonstrace se obešla bez incidentu, řekla pražská policejní mluvčí.

Během neohlášeného pochodu zablokovali jeho účastníci na několik desítek minut dopravu postupně na Národní třídě, na Smetanově nábřeží i v Letenské a Nerudově ulici. Cestu na Úvoz a Radniční schody jim blokovali těžkooděnci, stejně jako vstup z Hradčanského na Loretánské náměstí, kde se v jednom z paláců konala recepce na počest americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové.

Mluvčí iniciativy Jan Tamáš se pokusil přes policejní zátaras předat dopis pro Riceovou, ale neúspěšně. Chce ho proto odevzdat na americkém velvyslanectví i s dárkem - kusem ostnatého drátu z místa, kde by měl radar stát. Demonstranti poté na Hradčanském náměstí strávili několik desítek minut vsedě. Stejně jako při pochodu skandovali hesla: "Hanba vládě", "Radar tady nechceme", "Nebudeme mlčet", "Topolánek ven".

Tamáš slíbil, že protesty budou pokračovat a že aktivisté se budou snažit umístění základny překazit v parlamentu.

Autor: