Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

16:40
Nakonec se i po ohlášeném konci debata ještě o půl hodiny protahuje. Aleksander Kaczorowski v ní například připomíná roli Gazety Wyborczy, která společně s LN a dalšími deníky vydávala v devadesátých letech Středoevropské noviny. Hovoří se nutnosti posílit financování Česko-polského fora. Debatu až po půl páté ukončuje moderátor Jiří Peňas heslem: "Ať žije polská polonofilie". Mnoho účastníků jen pomalu opouští sál a debaty zřejmě budou pokračovat i mimo budovu Černínského paláce
16:27
  • Zleva: Petruška Šustrová, Aleksander Kaczorowski, Jiří Peňás (vedoucí kulturní rubriky v LN), Petr Zelenka, Piotr Semka, Miloš Doležal na konferenci LN Co jsme udělali se svobodou?

    (šéfredaktor Aspen Review), Miloš Doležal (básník, spisovatel a publicista), Piotr Semka (publicista a novinář), moderuje: JIŘÍ PEŇÁS (vedoucí kulturní rubriky v LN) / Autor: MAFRA: Petr Topič

16:05
"Je třeba, aby vlna čechofilie v Polsku pokračovala," říká šéf Českého kulturního ve Varšavě Petr Janyška.
16:00
Básník a spisovatel Miloš Doležal připomíná osmdesátá léta, kdy byla polská daleko svobodnější kultura pro Čechy inspirací. "Po roce 1989 zájem o polskou kulturu upadal," říká Doležal a připomíná i léta devadesátá, kdy se jezdilo do Polska na tržiště nakupovat. Vzpomenul také polské kněží, kteří přišli pomáhat českému katolictví. "Polský zájem o českou kulturu je výraznější." tvrdí Doležal. "Nenajdeme české literární dílo, které by bylo inspirováno Polskem, zatímco obráceně je jich mnoho."
15:53
Podle publicisty Piotra Semky jen málo nacházíme v našich společných vztazích to, co nás spojuje. "Například český legion v Polsku na počátku druhé světové války, nebo společný boj českých a polských letců v Bitvě o Británii," říká Semka. "Mezi prezidenty Kaczynskými i Klausem došlo do úzkého vztahu, ale to ty, kteří nemají rádi Klause, irituje," dal příklad z česko-polských vztahů. Navrhuje, aby i Češi a Poláci podporovali například výměnu mládeže, nebo vydávání knížek. "Umím si představit připomenutí Varšavské povstání v Praze a Pražského povstání ve Varšavě," říká k blížícím se výročím Semka.
15:50
  • Piotr Semka na konferenci LN.

    Piotr Semka na konferenci LN. / Autor: MAFRA: Petr Topič

15:40
Český režisér Petr Zelenka, který se stal pro Poláky symbolem českého filmu, říká, že český nezájem o Polsko není specifický. "My se prostě nezajímáme o to, co se děje za našimi hranicemi," uvádí Zelenka. Předností zájmu Poláků o Česko podle něj je, že "hledají v Česku něco, co v Polsku nemají".
15:38
  • Petr Zelenka na konferenci LN.

    Petr Zelenka na konferenci LN. / Autor: MAFRA: Petr Topič

15:33
Aleksandr Kaczorowski, šéfredaktor Aspen Rewiew, říká, že Češi a Poláci se znají "nejvíce, jak se kdy znali". "V Polsku probíhá už třetí vlna čechofilie." První byla už v šedesátých letech, kolem Pražského jara. "Kdo se tehdy zamiloval do Československa, zůstal zamilovaný dodnes," říká Kaczorowski. "My Poláci jsme tehdy čekali na svého Dubčeka," říká. Druhá vlna byla na konci osmdesátých let, kdy v Polsku vycházeli tehdy ještě v Československu zakázaní autoři jako Havel, Klíma, Škvorecký, pokračuje Kaczorowski. A teď v posledních letech je třetí vlna. Ta se podle Kaczorowského liší, protože se týká všech Poláků, hlavně mladí lidé a úspěch u nich má česká kultura. "Jen kdo, kdo vůbec neposlouchá hudbu, nezná například Jaromíra Nohavica," dává jako příklad Kaczorowski.
15:10
Debata vplouvá do klidnější diskuse mezi představiteli české a polské inteligence a umělců. Publicistka Petruška Šustrová říká, že z polsko-české relace má nejraději dvojměstí polský a Český Těšín, kde se obě kultury setkávají. Pak dodává, že v českých médiích se podle ní vyskytují málo pohledy polské opozice, polského Práva a spravedlnosti. "Lidé, kteří píší o Polsku, čtou jen Gazetu Wyborczu", říká Šustrová.
14:30
  • Vladimír Dlouhý (vlevo) a Jefim Fištejn na konferenci LN.

    Vladimír Dlouhý (vlevo) a Jefim Fištejn na konferenci LN. / Autor: MAFRA: Petr Topič

14:03
Lidové noviny
Klíma se domnívá, že máme vyčkat, jak se nový vlastník bude chovat. Vačkov dodal, že vstupujeme na nové území, ale že je optimistou. Velmi rozčílený se o slovo přihlásil poradce polského prezidenta Jan Litynski, který bod po bodu vyvrací argumentaci Wildsteina. "To jsou prostě lži," říká Litynski. Reaguje Wildstein, který odpovídá, že naopak Litynski říká "nepravdy". Napětí roste. Oběd měl být už před půl hodinou. "Asi budeme bez oběda," říká jedna polská účastnice. Nakonec se přece jen jde na oběd.
13:49
Lidové noviny
Bývalý ministr Alexandr Vondra se ptá, jak velký problém je změna vlastnické struktuře Lidových novin. Pověřený šéfredaktor LN Veselin Vačkov se nevyhýbá odpovědi a říká, že je to nová situace a že bude rozhodovat jak postoj vlastníka Andreje Babiše tak odvaha a profesionalita redaktorů. "Držte nám palce," říká Vačkov a sklízí potlesk.
13:38
Debata se zvrhává na spor o to, zda je německé vlastnictví regionálních novin na bývalých německých územích v Polsku nebezpečné. Veselin Vačkov končí diskusi s tím, že se dostává do detailů, které česká část publika nechápe. Debata končí dotazem na "nevyhnutelnost" nástupu bulváru. "Česko má problém s bulvarizací seriózních deníků," říká Fištejn a dodává k polsko-polské debatě, že příchod zahraničních vlastníků naopak českým novinám pomohl a že němečtí a další zahraniční vlastníci nikdy nezasahovali do obsahu českých deníků.
13:33
  • Konference LN CO jsme udělali se svobodou?

    Konference LN CO jsme udělali se svobodou? / Autor: MAFRA: Petr Topič

13:28
Začíná diskuse. Jak se čekalo, je ostrá. Senátor Józef Pinior odmítá tézi Andrzeje Grajewski, že německé vlastnictví deníků má vliv na to, jak slezský Dennik Zachodny píše v historických otázkách "proněmecky". Grajewski, že novináři píší sami "proněmecky", protože mají německé vlastníky a že na jihu Polska existuje "proněmecký" informační monopol.
13:27
Bývalý generální ředitel LN Michal Klíma narozdíl od polských diskutujících, kteří liberální Gazetu Wyborczu označili za "nomenklaturní deník", vyzdvihl že se tyto největší polské noviny staly "evropský deníkem". Vzpomíná na počátky Lidových novin, která měly podle něj na počátku mnohem horší výchozí pozici než Gazeta Wyborcza. Většina projektů kolem LN byly na počátku devadesátých let ztrátové a to podle něj táhlo dolů i celé nakladatelství. Připomněl, že Lidové noviny byly nejdříve ve vlastnictví Občanského fóra, ale už na jaře 1990 se změnily v soukromou společnost ve vlastnictví redaktorů a pak se změnila v akciovou společnost. 1994 se vlastníkem Lidových novin stalo vydavatelství Ringier. Významu Gazety Wyborczy podle Klímy nedosáhly, ale úspěchem podle něj je, že dodnes vycházejí a mají své pevné místo na trhu.
12:59
Andrzej Grajewski, který je ze stejného novinářského okruhu jako Widlstein, přece jen trochu opravuje Wildsteina, když mu připomíná, že opozice kolem PiSu má své vlivné týdeníky, má vlivný deník Nasz Dziennik, a velmi silný katolický tisk. Tvrdí ale, že polská média ovládly nejdříve francouzská, pak německé média. Podle něj němečtí vlastníci programově likvidovala regionální média. Zahraničí německý kapitál pracuje podle něj proti zájmů polského státu. Polský stát prý omezuje i katolické média, jak ukazují prý problémy televize Trwam. "Provládní" delegáti kroutí hlavami. Diskuse bude asi hodně zajímavá.
12:53
  • (Zleva) Jefim Fištejn, Bronisław Wildstein, Veselin Vačkov, Andrzej Grajewski a Michal Klíma na konferenci LN Co jsme udělali se svobodou?

    (Zleva) Jefim Fištejn, Bronisław Wildstein, Veselin Vačkov, Andrzej Grajewski a Michal Klíma na konferenci LN Co jsme udělali se svobodou? / Autor: MAFRA: Petr Topič