Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko prý půjčí MMF 50 miliard, Kalousek to popřel

Česko

  7:31
PRAHA - Vládní strany se údajně dohodly, že Česká republika půjčí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) na záchranu eurozóny zhruba 50 miliard korun, tedy přibližně polovinu z požadovaných 3,5 miliardy eur (zhruba 90 miliard Kč). Údajně to potvrdilo několik vysoce postavených představitelů koalice. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil tuto informaci za nepravdivou.

Miroslav Kalousek. foto: ČTK

"V minulých dnech vládní strany spolu nejednaly, tím méně se mohly dohodnout o poskytnutí půjčky či o její výši," řekl Kalousek. O možné půjčce informovala MF DNES.

ČTĚTE TAKÉ:

Lídři Evropské unie se loni v prosinci na summitu v Bruselu dohodli, že měnovému fondu poskytnou na základě bilaterálních smluv půjčku až 200 miliard eur. Země EU se ale posléze na poskytnutí celého objemu nedohodly. Dodat peníze se zavázala zatím jen eurozóna, a to 150 miliard eur. Ze zemí mimo eurozónu půjčku zatím vyloučily Británie a Bulharsko.

Nečas i Klaus jsou proti
Premiér Petr Nečas dříve řekl, že se kloní k tomu, aby se Česko pomoci neúčastnilo. Prezident Václav Klaus půjčku odmítl. Podle ministra financí Kalouska si naopak Česká republika nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc eurozóně. Podle něj by to ale mělo být "neskonale méně", než navrhované tři miliardy eur.

Půjčka MMF by měla jít z devizových rezerv České národní banky. Její původní výše by znamenala 11 procent z rezerv, jak varoval guvernér ČNB Miroslav Singer. Hospodářským novinám řekl, že účast ČR na půjčce by byla bezprecedentní koncentrací rezerv ČNB v jedné instituci a hrozí, že se MMF zadluží příliš.

PSALI JSME:

Podmínky půjčky nejsou hotové. Mluví se o půjčce na tři až pět let, která by státní rozpočet mola stát až miliardu korun za uniklé úroky z deviz ČNB. Ta jinak rezervy ukládá převážně do dluhopisů. Úroky, které MMF svým členům platí, se pohybují jen kolem desetiny procenta.

Středeční jednání
Vláda by měla o půjče dnes jednat. Měla by se také zabývat přistoupením České republiky k smlouvě EU o rozpočtové odpovědnosti. Názor na na vstup do rozpočtové unie ale ministry zásadně rozděluje. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) minulý týden řekl, že nebude sedět ve vládě, která by se k rozpočtové unii nepřidala.

Politici ODS začali v posledních dnech žádat, aby o českém přistoupení ke smlouvě rozhodli občané v referendu. Odvolávají se na koaliční smlouvu. Lidové noviny mají k dispozici analýzu, v níž tým úřadu vlády tvrdí, že smlouva je přesunem pravomocí, a proto je třeba schválit ji v referendu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!