Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zeman se ceremoniálu na Vítkově nezúčastnil, odpoledne jmenuje nové generály

Česko

  8:11aktualizováno  15:18
PRAHA - Váleční veteráni, političtí a vojenští představitelé a pamětníci druhé světové války si v pondělí na pražském Vítkově připomněli 72 let od konce druhé světové války. Prezident Miloš Zeman se aktu nezúčastnil, zastoupil ho předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Pietní akt při příležitosti 72. výročí ukončení 2. světové války 8. května před Národním památníkem na Vítkově v Praze. foto: ČTK

Sobotka vystoupil na pietní akci. Uctil památku padlých z Pražského povstání

Na veřejnosti se prezident objeví odpoledne při jmenování nových generálů. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 podepsalo kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

„Myslím si, že je to to nejmenší, co můžeme udělat směrem k těm, kteří za nás obětovali životy, nebo položili zdraví, ale i k těm, kteří i dnes na bojištích při různých konfliktech brání demokracii a také šíří slávu České republiky,“ řekl novinářům Štěch. Prezident se podle něj z piety omluvil už v půli března. „Pro mě to je čest a rád takovou poctu vykonám,“ řekl Štěch.

Zeman se piety nezúčastnil. „My se plně soustředíme na jmenování generálů a klademe důraz na letošní jmenování generálů, protože bude v lecčems mimořádné. To znamená, že pan prezident si připomene osvobození naší vlasti touto formou,“ uvedl Ovčáček. Připomněl, že prezident na Vítkov zaslal věnec prezidenta republiky a že se obřadu zúčastnili zástupci kanceláře prezidenta republiky. „Není to žádné vyjádření neúcty. Vyjádřením neúcty je to, když někdo parazituje na nepřítomnosti pana prezidenta,“ dodal mluvčí.

Pietní akt při příležitosti 72. výročí ukončení 2. světové války 8. května před...
Pietní akt při příležitosti 72. výročí ukončení 2. světové války 8. května...

Zdůvodnění Hradu, že se Zeman připravuje na odpolední jmenování generálů, není podle diplomata a někdejšího mluvčího prezidenta Václava Havla Michaela Žantovského příliš pravděpodobné. „To nezní jako moc dobrý důvod. Já bych se spíš domýšlel, že se prezident neúčastnil ze zdravotních důvodů, a v tom případě to chápu. Aspoň co jsem viděl v televizi, tak několik posledních dnů nevypadal dobře,“ řekl Žantovský.

Prezidenta kvůli nepřítomnosti na Vítkově kritizoval i europoslanec za TOP09 Jiří Pospíšil, který na Twitteru napsal, že se prezident „rozhodl ostudnou hradní tiskovou konferenci s premiérem zahladit další ostudou, když dnes nepřišel na Vítkov“.

08.května 2017 v 12:35, příspěvek archivován: 08.května 2017 v 15:15

Prezident Zeman se evidentně rozhodl ostudnou hradní TK s premiérem zahladit další svou ostudou, když dnes nepřišel na Vítkov. Velmi smutné.

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý zasepro server irozhlas uvedl, že hlavní oslavy v republice jsou na Vítkově, kde by měli čelní představitelé státu být. „Stávalo se v minulosti, že prezident nepřišel, ale vždycky tam byl nějaký důvod, který byl vysvětlený. Ať už to bylo ze zdravotních důvodů nebo nějaký skutečně významný organizační problém. Nevím, proč pan prezident nepřišel. Určitě má nějaký důvod, ale ten by měl veřejnosti vysvětlit,“ uvedl Šedivý. Podle Ovčáčka je kritika „součástí celé kampaně proti prezidentu republiky“.

Tradiční pietní akt zahájila po příchodu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), ministra obrany Martina Stropnického (ANO) a předsedy Senátu hymna. Vojáci k památníku přinesli za zvuku husitského chorálu historické armádní prapory, politici a vojáci poté k památníku položili věnce a květiny. Následovala minuta ticha a salvy čestné stráže. Po ceremoniálu ministr obrany udělil nejvyšší resortní vyznamenání 32 válečným veteránům a dalším osobnostem.

Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 podepsalo kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek. Například vítěz francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron dnes spolu s dosluhující hlavou státu Françoisem Hollandem položili květiny u hrobu neznámého vojína v Paříži.

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti nacistům ve válce na západní i východní frontě.

Zeman odpoledne povýší a jmenuje nové generály, mimo jiné zřejmě i první ženu, Lenku Šmerdovou, do hodnosti generálky české armády.

V Plzni končí několikadenní oslavy výročí konce války s ukázkami historické bojové techniky či dobových vojenských kempů. Do Velichovek na Náchodsku v pondělí také dorazí konvoj americké historické vojenské techniky.

Autor: