Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko slavilo 28. říjen: Prahou šel průvod rytířů i odpůrců Lisabonu

Česko

  9:15aktualizováno  18:44
PRAHA - Češi si připomněli 91. výročí vzniku samostatného Československa. Oslavy jako každoročně vyvrcholily na Pražském hradě, kde prezident Václav Klaus udělil státní vyznamenání. Na pražském Malostranském náměstí se sešly dvě stovky odpůrců lisabonské smlouvy. Poté se vydaly na průvod městem.

Pochod občanské iniciativy D.O.S.T. proti Lisabonské smlouvě a na obranu prezidenta Klause foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Fotogalerie - Česko dnes slaví

Oslavy 28. října: Prezident Václav Klaus na Vítkově v Praze.

Oslavy zahájil český prezident Václav Klaus společně s premiérem Fischerem po deváté hodině ranní položením věnců u Národního památníku na pražském Vítkově.

Sledovali jsme on-line

Prezident povýšil nové generály

Prezident po krátkém pietním aktu odjel na Pražský hrad, kde přijal členy diplomatického sboru. Ještě dopoledne pak na Hradě povýšil do vyšší generálské hodnosti náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka, šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a policejního prezidenta Oldřicha Martinů.

Čtěte také

Do první generálské hodnosti pak povýšil také náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Miloše Svobodu a šéfa policie v Plzeňském kraji Miloslava Mašteru.

Pražský hrad zdobí opravená socha lva

Prezident s manželkou Livií dnes také slavnostně odhalili opravenou sochu lva od Vincence Makovského. Socha, která se v osmdesátých letech rozbila na desítky kusů, je nově umístěna u severního vstupu Hradu, před takzvanou Pacassiho bránou.

Oslavy 28. října: slavnostní odhalení nového památníku lva u Piccassiho brány Pražského hradu.

Heradlická socha lva vytvořená v šedesátých letech byla původně součástí fontány a stála na II. nádvoří Hradu, mezi kaplí svatého Kříže a královským palácem. V roce 1986 do fontány nacouvala multikára hradních údržbářů, socha spadla a roztříštila se asi na 40 kusů.

Podle Správy Pražského hradu se ale po rekonstrukci už nemohla vrátit na původní místo, které bylo mezitím architektonicky upraveno. Nové místo proto Hrad našel u Pacassiho brány.

Prahou šel průvod proti Lisabonu

Na pražském Malostranském náměstí se dnes kolem 15:00 sešly asi dvě stovky odpůrců lisabonské smlouvy a příznivců českého prezidenta Václava Klause. Poté se vydaly v průvodu přes Karlův most, pochod zakončili na Jungmannově náměstí.

Na akci nazvanou "Pochod na obranu svobody a státní suverenity", kterou svolala iniciativa D.O.S.T., dohlížela policie. Účastníci průvodu měli v klopách trikolory a nesli transparenty například s nápisem "Podporujeme svého prezidenta".

Pochod občanské iniciativy D.O.S.T. proti Lisabonské smlouvě a na obranu prezidenta Klause

Měli s sebou také parodie na vlajky Evropské unie, na kterých jsou místo žlutých hvězd ovce nebo kde je uprostřed kruhu z hvězd srp a kladivo. Vykřikovali hesla: "Nechceme Lisabon!, Nechceme Brusel!, Lisabon je Mnichov! nebo Ať žije Klaus".

Kromě příznivců iniciativy D.O.S.T. se do průvodu zapojili také členové Strany svobodných občanů včetně svého předsedy a prezidentova exporadce Petra Macha. Přišli také národní socialisté, kteří dnes dopoledne odhalovali pomník Milady Horáková na pražské Pankráci, nebo bývalá europoslankyně Jana Bobošíková.

Monarchisté chtějí zpět sochu Radeckého

Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska Koruna Česká dnes také zorganizovala pochod Prahou. Ve dnešním vyjádření také podpořili návrat podporuje návrat pomníku maršála Radeckého na jeho místo na pražském Malostranském náměstí, kde byla bronzová empírová socha jednoho z nejvýznamnějších českých vojevůdců postaven v roce 1858.

Oslavy 28. října: Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska Koruna Česká uspořádala pietní pochod Prahou

V roce 1918 byl pomník vojevůdce sloužícího rakouskému císařství z politických důvodů zakryt a o rok později sejmut z podstavce a uložen v Lapidáriu Národního muzea.

Dvořáková zkritizovala politiky

Nejvíce pozornosti na sebe zatím v den oslav strhla předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Na úvod tradičního shromáždění v Pantheonu Národního muzeu vystoupila s projevem plným kritiky.

Čtěte také

Ostře v něm zkritizovala Evropskou unii. "Evropský parlament přijímá nesmyslné opatření." Odsoudila i nedávné požadavky sudetských Němců a zmínila i české regionální zastupitele.

"Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsou naši regionální politici. Dělají si, co se jim zlíbí, aniž by brali ohled na zájem státu a občanů. Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze," útočila Dvořáková. "Hlavně ať to nese. I od Sudeťáků."

"Zapomněli jsme na ty, kteří položili životy za naši svobodu. A může za to české školství," pokračovala Dvořáková. Pochvalně se zmínila o prezidentovi Václavu Klausovi. "Musíme poděkovat prezidentovi za ochranu Benešových dekretů."

V Praze se sešli extremisté

Na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad se dnes po poledni sešla k oslavě státního svátku zhruba stovka příznivců krajně pravicové Dělnické strany (DS). Shromáždění pod názvem "Den národní jednoty" provázela bezpečnostní opatření, na akci dohlížely desítky policistů včetně členů antikonfliktního týmu.

Čtěte také

Nad náměstím přelétával policejní vrtulník, v okolí projížděli policisté na koních. Schromáždění skončilo přibližně v 14:30. "K žádnému policejnímu zákroku dojít nemuselo, protože shromáždění proběhlo naprosto v klidu," řekla na místě po skončení akce pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Policie podle ní dnes monitoruje všechny vzpomínkové akce v metropoli, setkání stoupenců DS bylo vyhodnoceno jako rizikové.

Přes padesát extremistů se sešlo i v Otrokovicích na Zlínsku. Proti nim protestovalo asi 150 příznivců hnutí Antifa. Skupiny se nestřetly,
anarchisty starostka města Radoslava Matuzsková vyzvala, aby se rozešli. Na klidný průběh akce, kterou radikálové avizovali na svých internetových stránkách a později ji také na nich odvolali, dohlíželo zhruba 270 policistů.

Vyznamenání dostane i Karel Gott

Oslavy státního svátku již tradičně vyvrcholí slavnostním večerem ve Vladislavském sále Hradu, kde prezident vyznamená asi dvacítku osobností.

Medaili za zásluhy by měl dostat i zpěvák Karel Gott, který letos oslavil sedmdesátiny. Žhavým kandidátem na nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého je například válečný hrdina Imrich Gablech.

Odpoledne se mimořádně sešla vláda, aby projednala, s čím pojede na nadcházející summit EU. Evropští lídři tam mají řešit Klausův požadavek k lisabonské smlouvě.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...